Linux nasıl kurulur?

Başlangıç için Ubuntu veya Linux Mint en iyisidir. YouTube üzerinden kurulum ile ilgili videolara ulaşabilirsin.
Kali Linux siber güvenlik araçlarını bulunduran bir Linux dağıtımı, normal kullanım için pek tavsiye edilmez.
Bilgisayarın sıfırlanması sana bağlı. Dual boot yapmanı tavsiye ederim.

Arkadaşlar hangisini indirmem gerekiyor?

s.PNG

Hem denemek hem de bilgisayarın yükünü biraz daha hafifletmek için Linux işletim sistemine geçmeye karar verdim.

Birkaç sorum olacaktı;

* Linux işletim sistemini nereden indirebilirim?
* Windows'a göre kullanışı nasıl?
* Bazı sitelerde Kali Linux adlı bir şeyler okudum "Linux" ile aynı şey mi oluyor?
* Kurulum süreci nasıl olucak?
- Kurduktan sonra neler yapmam gerekiyor, herhangi bir şey kurmam gerekiyor mu?
* Kurduktan sonra bilgisayarım sıfırlanacak mı?
Yardımcı olabilirseniz şimdiden sevinirim.

Not : Bilgisayarım olmadığı için evde bulduğum eski bir leptop üzerinden kurulum yapacağım.

Sistemi merak edenler için
CPU : İ5-2450M CPU 2.50GHz
Ram : 8GB
Ekran kartı : Intel HD Graphics 3000
1) Herhangi bir dağıtımın Web sitesinden indirebilirsiniz. Hangi dağıtımı kullanacağınız konusunda sorularınız varsa yardımcı olabiliriz.
2) Bu size göre değişir 9 ay önce Android AOSP ROM yapmak için indirmiştim. Şu anda tamamiyle Linux kullanıyorum. Kullandığınız programlar ve beklediğiniz şeye göre değişir.
3) Kali Linux siber güvenlik ve "hacking" öğretmek için kullanılan bir dağıtımdır. Öğretmek lafı kafanızı karıştırmasın üzerindeki yazılımları profesyoneller de kullanabilirler. Linux'u normal bir şekilde kullanmak isteyen bir kullanıcı için uygun bir dağıtım değildir.
4) Kurulum süreci hangi dağıtımı kuracağınıza bağlı olarak değişir. Ubuntu gibi bir dağıtımı ileri ileri diyerek 5-15 dk içinde de kurabilirsiniz veya Gentoo gibi dağıtımı 2-3 gün boyunca kurmasıyla uğraşabilirsiniz, nasıl isterseniz.
5) Bazı dağıtımlar otomatik olarak sürücü ve gerekli programları yüklüyor, bazıları ekstra adımlar gerektirebiliyor. Seçtiğiniz dağıtıma göre yardımcı olabiliriz.
6) İsterseniz Windows yanına veya bütün diske Linux kurabilirsiniz.

Onun dışında sisteminiz herhangi bir Linux dağıtımını çalıştırmak için gayet yeterli. İstediğiniz dağıtımı seçebilirsiniz.

Son düzenleme:
Masaüstü ortamları bunlar, hangisinin görsel açıdan daha iyi göründüğüne karar verdikten sonra 64 bit olanı yükleyebilirsiniz.

1) Herhangi bir dağıtımın Web sitesinden indirebilirsiniz. Hangi dağıtımı kullanacağınız konusunda sorularınız varsa yardımcı olabiliriz.
2) Bu size göre değişir 9 ay önce Android AOSP ROM yapmak için indirmiştim. Şuanda tamamiyle Linux kullanıyorum. Kullandığınız programlar ve beklediğiniz şeye göre değişir.
3) Kali Linux siber güvenlik ve "hacking" öğretmek için kullanılan bir dağıtımdır. Öğretmek lafı kafanızı karıştırmasın üzerindeki yazılımları profesyoneller de kullanabilirler. Linux'u normal bir şekilde kullanmak isteyen bir kullanıcı için uygun bir dağıtım değildir.
4) Kurulum süreci hangi dağıtımı kuracağınıza bağlı olarak değişir. Ubuntu gibi bir dağıtımı ileri ileri diyerek 5-15 dk içinde de kurabilirsiniz veya Gentoo gibi dağıtımı 2-3 gün boyunca kurmasıyla uğraşabilirsiniz, nasıl isterseniz.
5) Bazı dağıtımlar otomatik olarak sürücü ve gerekli programları yüklüyor, bazıları ekstra adımlar gerektirebiliyor. Seçtiğiniz dağıtıma göre yardımcı olabiliriz.
6) İsterseniz Windows yanına veya bütün diske Linux kurabilirsiniz.

Onun dışında sisteminiz herhangi bir Linux dağıtımını çalıştırmak için gayet yeterli. İstediğiniz dağıtımı seçebilirsiniz.

Teşekkür ederim cevabınız için herhangi bir takıldığım nokta olursa sorarım. Onun dışında kullanım amacım tamamen akademik olacak zaten bilgisayarın performansı ortada herhangi bir oyunu kaldıracak gücü yok.

Videoyu izleyerek yapacağım teşekkür ederim.

Merhaba, bilgisayarı açtığınızda ister Windows ister Linux Mint'e girebilecek şekilde bir kurulum yapmak isterseniz videosunu şu an hazırlıyorum. 1 saate hazır olur. Linkini buraya atarım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Hocam videoyu ekledim. Bu kısım da var. (Yalnız videodaki kurulum dual boot yani windows'la beraber çalışacak şekilde yapılmış kurulum)

Evet ben de oyle kuruyorum ama sorun su; videoda diski en basta ayiriyorsun sen ben bu kisimda ayirmam gerekiyor geri donus biraz zor olur benim icin. BU kisimda nasil disk olusturabilecegim hakkinda bilgin var mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı