Linux işletim sistemi önerisi

@Mergen Tengri Haa, sen şu bilmem kaç yılda bir güncellenen, AppCenter üzerinden bir şeyi bedava indirmek istediğinde $0 yazman gereken, masaüstü ve araçları çoğu(neredeyse hepsi diyebilirim) depoya hala daha paketlenmemiş, daha neofetch'te terminal çıktısını io.elementary bilmem ne olarak gösteren, oldukça fazla user-friendly olmaya çalışıp yeteri kadar user-friendly olmayan dağıtımdan bahsediyorsun galiba.

Dediğin Mint'in de Cinnamon adındaki masaüstü neredeyse bütün dağıtım repolarında olan, neredeyse çoğu newcomerların ilk distrosu olan, terminal açmadan her türlü işini halledebileceğin, toollarının KISS principle'a sahip olduğu, temiz bir arayüze sahip olan distroyu kastettin herhalde.

Bilmiyorum, fark açıkça ortada bence. :)

@Mergen Tengri Haa, sen şu bilmem kaç yılda bir güncellenen, AppCenter üzerinden bir şeyi bedava indirmek istediğinde $0 yazman gereken, masaüstü ve araçları çoğu(neredeyse hepsi diyebilirim) depoya hala daha paketlenmemiş, daha neofetch'te terminal çıktısını io.elementary bilmem ne olarak gösteren, oldukça fazla user-friendly olmaya çalışıp yeteri kadar user-friendly olmayan dağıtımdan bahsediyorsun galiba.

Dediğin Mint'in de Cinnamon adındaki masaüstü neredeyse bütün dağıtım repolarında olan, neredeyse çoğu newcomerların ilk distrosu olan, terminal açmadan her türlü işini halledebileceğin, toollarının KISS principle'a sahip olduğu, temiz bir arayüze sahip olan distroyu kastettin herhalde.

Bilmiyorum, fark açıkça ortada bence. :)
Öyle ölmez füze at. Yalnız abartısız söylüyorum şu söylediklerinin hepsi o kadar doğru ki :D

Öyle ölmez füze at. Yalnız abartısız söylüyorum şu söylediklerinin hepsi o kadar doğru ki :D

Bu arada daha çok sebep var. AppCenter'da bazı uygulamaların paralı olması, super tuşunun shortcutları açıp menu'yu açmaması gibi...
Hani gittikçe gidiyor. En iyi dağıtım demek için kör falan olmak lazım afedersiniz ama.

Bu arada daha çok sebep var. AppCenter'da bazı uygulamaların paralı olması, super tuşunun shortcutları açıp menu'yu açmaması gibi...
Hani gittikçe gidiyor. En iyi dağıtım demek için kör falan olmak lazım afedersiniz ama.
Hayır yani berbat arayüzü olan Linux Mint kullanmaktansa ElementaryOS daha iyi. Linux Mint'in arayüzü berbat ve çok kötü. Simgeleri çok eski.

Burada önemli olan kullanışlılıktır bana göre. Siz görünüm kötü diyerekten Mint'i yargılıyorsanız sorun sizdedir. GNU/Linux'tan bahsediyoruz. Özelleştirme sınırı hayal gücünüz olan bir sistem. Bu yüzden ElementaryOS size göre iyi fakat bize göre kötüdür. Kullanışlılık sıfır. Üstte açıklanan sebepler gayet mantıklıdır ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez.

Hayır yani berbat arayüzü olan Linux Mint kullanmaktansa ElementaryOS daha iyi. Linux Mint'in arayüzü berbat ve çok kötü. Simgeleri çok eski.

Hala arayüz diyorsun ya. :D

Üstte yazdığım bu sebeplerden sadece bunu çıkardıysan seni maalesef zekandan dolayı yargılayamayacağım.

Unutma ki her distroda grafiksel özelleştirmenin bir ucu yok. Desteklendiği kadar özelleştirebilirsin grafiği.

Linux Mint simgeleri, Elementary OS simgelerinden daha yeni nesil, Moka, Arc ve Paper simge temalarının bir karışımı ve hatta bazı yerlerde (mime tipleri) EOS simge temasını kulanıyor. GitHub - linuxmint/mint-y-icons: The Mint-Y icon theme

Cinnamon'da pek çok açıdan Pantheon'dan daha iyi bir ortam. Çok daha iyi özelleştiriliyor, çok daha kullanıcı dostu. Cinnamon paneli üste alıp alta bir Plank (dock) eklemek 5 dakika sürmez, arada hiç bir fark kalmaz.

Son düzenleme:
Linux Mint simgeleri, Elementary OS simgelerinden daha yeni nesil, Moka, Arc ve Paper simge temalarının bir karışımı ve hatta bazı yerlerde (mime tipleri) EOS simge temasını kulanıyor. GitHub - linuxmint/mint-y-icons: The Mint-Y icon theme

Cinnamon'da pek çok açıdan Pantheon'dan daha iyi bir ortam. Çok daha iyi özelleştiriliyor, çok daha kullanıcı dostu. Cinnamon paneli üste alıp alta bir Plank (doc) eklemek 5 dakika sürmez, arada hiç bir fark kalmaz.

Bu arada hocam söylemem gerek böyle troll insanlara ciddi cevap vermenize bayılıyorum doğrusu.

@Mergen Tengri sen galiba Mint-X icons'a falan baktın. :D İkon teması güncel değilmiş... Peki.
Arayüzü berbat ve eski değil, bu stile geleneksel diyorlar. Sevmiyorsan yine de değiştirme imkanın var.

Bu arada hocam söylemem gerek böyle troll insanlara ciddi cevap vermenize bayılıyorum doğrusu.

@Mergen Tengri sen galiba Mint-X icons'a falan baktın. :D İkon teması güncel değilmiş... Peki.
Arayüzü berbat ve eski değil, bu stile geleneksel diyorlar. Sevmiyorsan yine de değiştirme imkanın var.

Bir de "Cinnamon özelleştirmeye müsait değil" senaryosu var, bir çok açıdan KDE'den bile özelleştirilebilir ortam. Mesela Cinnamon'un paneli çok iyi özelleştirilebiliyor. Panelin sağ sol ve orta kısımlarındaki renkli ve sembolik simge boyutları dahi birbirinden bağımsız ayarlanabiliyor. Simge bazlı pencere listesi, KDE'de bile bu kadar ayar içermiyor. Cinnamon kullanıp dock kullanmaya bile gerek yok. Ne Gnome Shell kadar kısıtlı ne de KDE kadar içinde kaybolacağınız kadar karışık değil. Bence en dengeli masaüstü ortamı.

Yeni konular

Geri
Yukarı