Linux işletim sistemlerinin birbirinden farkı ne?

Erenla

Hectopat
Makaleler
9
Hepinize selam arkadaşlar. Linux işletim sistemlerinin birbirinden farkı ne? Mesela Ubuntu, Linux Mint, Kali Linux... Bunların hepsi de Linux, bunların birbirinden farkı ne?

Bunların hepsi Linux'un bir dağıtımı. Hepsi Linux çekirdeği kullanarak yazılan birer işletim sistemi. Hepsinin öne çıkmak için bazı özellikleri var. Sitelerinde özelliklerini görebilirsin. Uzun uzun farklarını saymak mümkün değil.

Eğer Linux kullanmak istiyorsan sana PopOS önerebilirim. Ubuntu'nun çok güzel bir forku.

Linux Mint de Windows'ta benzeyen arayüzü ile güzel bir tercih.

Kali günlük kullanım için uygun değil.

Sanırım şunu eklersem daha da netleşecek. Linux bir işletim sistemi çekirdeğidir, işletim sistemi değildir. Ham Linux ile UI kullanarak donanımla haberleşemezsin.

Linux dagitimlari genel olarak Arch, Debian, Ubuntu, Gentoo ve Independent tabanlı yapilirlar. Bunlarin farki belirli mimari uzerine insa edilip kullanima cikmasidir. Arch tabanlilar genellikle hiz ve kararlilik uzerine olur. Debian ve Ubuntu tabanlilar son kullanici icin uygun olur. Gentoo ve Independent daha cok gelismis kullanicilar icin uygundur

Tabii bunların yaninda paket yoneticileri falan da var.

Linux'a yeni baslayan biri Mint ile baslayip tum dagitimlari yavas yavas ogrenebilir.

Hepinize selam arkadaşlar. Linux işletim sistemlerinin birbirinden farkı ne? Mesela Ubuntu, Linux Mint, Kali Linux... Bunların hepsi de Linux, bunların birbirinden farkı ne?
Şöyle düşün. Linux'a çorba diyelim. Geri kalan dağıtımlara mesela Linux Mint mercimek çorbası, Debian tarhana çorbası, Fedora tavuk çorbası gibi... Hepsi çorba ama tatları farklı ;). Ben böyle düşünüyorum kolay oluyor :D.

Genel olarak dağıtımlar arasındaki temel farkı masaüstü ortamları ve paket yöneticileri oluşturuyor. Elbette daha pek çok başka fark da sayılabilir. Aslında Linux sadece bir çekirdek ama isminden de anlaşılacağı gibi işletim sisteminin en önemli parçası. Çok daha fazla bileşen olmadan tam bir işletim sistemi ortaya çıkmaz. Linux´u + GNU bileşenlerini + diğer yazılımları kullanarak kendin de bir dağıtım yapabilirsin. Bu dağıtım Ubuntu, Arch ya da Gentoo tabanlı olabilir ya da hiçbir dağıtımı temel almadan bağımsız bir dağıtım da geliştirilebilir. Bu durumda bir dağıtımın başka bir dağıtıma ne kadar çok benzeyeceğini ya da ne kadar az benzeyeceğini sen belirlemiş olursun.

Masaüstü ortamı, temaları, çekirdek sürümü, paket yöneticisi, kurulum yöntemi, kullandığı varsayılan ayarlar, nekadar hızlı ve nekadar sık güncellendiği, hangi init sistemi kullandığı ve kullandığı yazılımlar vesaire. Bir distro neredeyse her şeyi değiştirebilir. Özelleştirmenin sınırı yok.

GNU denilen işletim sistemi neredeyse bitmişti fakat önemli bir parçası eksikti: Çekirdek. Richard M. Stallman ve Linus Torvalds birbiriyle karşılaştılar. Hayret! Linus'da Linux adında bir çekirdek yazıyordu. Sonra GNU ve Linux'u birlikte denediler. Sistem tıkır tıkır çalışıyor. Sonra Richard "Ben böyle bir proje yapıyorum, Linux'un kaynak kodunu aç." dedi. Linus buna ikna oldu ve sonuç bu. Nur topu gibi bir GNU/Linux'umuz oldu. Bu gelişti, gelişti, gelişti ve buralara kadar geldi. GNU/Linux özgür bir yazılım olduğundan dolayı çeşitli kopyaları değiştirilerek tekrar piyasaya sürüldü. Bu saydığınız dağıtımlar ise onlardan biri.

Linux bir işletim sistemi değil bir kernel yani işletim sistemi çekirdeğidir. GNU projesi kapsamında Linux yazılım vakfi tarafından geliştirilmektedir. Şirketler veya vakıflar Linux çekirdeğini alıp modifiye eder ve bir işletim sisitemi oluştururlar. Bu oluşan işletim sistemlerine Linux dağıtımları denir. Dağıtımların birbirine benzemesinin sebebi kullanılan masaüstü ortamı olabilir örneğin Linux Mint ve Kali Linux Xfce kullanır bu yüzden birbirine benzerler ama Ubuntu GNOME kullandığı için Kali ve Mint'den biraz daha farklı gözükür. Birbirlerine benzeyebilirler ancak amaçları ve hedefledikleri kitle farklı olabilir. Kali Linux daha çok siber güvenlik etik hack vs. ile ilgilenen insanları hedef alırken, Linux Mint ve Ubuntu son kullanıcıyı hedefler.

Yeni konular

Geri
Yukarı