Linux Kalıcı Live USB oluşturma

kcninja

Hectopat
Bilgisayarımın BIOS'unda sıkıntı var ve bazen önyükleyicileri algılamıyor. Windows'un yanında şu an Mint kurulu ama bazen Windows'a atıyor bazen GRUB. "Lock boot entries" seçeneğini işaretledim ama hata devam ediyor. Benim istediğim şey harici diskime Windows To Go gibi Linux kurmak ve BIOS'tan diskimi seçtiğimde direkt boot etmesi. Normalde diski seçince bootloader'ı tanır ve sistemi açar ama bende öyle olmuyor maalesef. Cihazları tanıyor ama sistemi göremiyor. Daha önce Rufus kullandıysanız dediğim özellik orada var ama sadece Windows için.

Bunun için özel yapılmış dağıtımlar var. Normal bir dağıtım da USB'ye kurulabilir ama 2 tane USB gerekir teoride.(Denemedim.)

Yine de şu an yaşadığınız sorunu çözmek daha mantıklı.

Sisteminiz UEFI mi ve işletim sistemlerini UEFI olarak mı kurdunuz?

Aslında 64 GB 3.1 destekli USB varsa bunun yolu var. Yalnız Live değil kalıcıdır. Yani tak çıkar bir işletim sistemi olacak.
Bunun için Live değil, Installer yazan kurulumların ISO disk kalıplarını indiriyoruz.

İlk önce Rufus ile Kali Linux'u USB'ye yazıyoruz.
Windows üzerinden Mini Tool Partiton ile 64 GB alanı parçalıyoruz.

50 GB'sini EXT formatında biçimlendir. ( Tam 50 GB istiyorsanız 50x1024 yapıp, çıkan sonucu oraya yazın işte.)
300 MB'sini EFI formatında biçimlendir. Yoksa boş 300 MB kalsın.
2 GB'sini Takas alanı için biçimlendir. Mini Tool Partition'da takas alanı yoksa, 2 GB boş olsun.
( Takas alanı RAM'e göre de ayarlayabilirsin.)
Kalanına ellemeyin. FAT32 zaten.

Sonra, Kali Linux'u kurmak için USB'den Boot edin.
Kali Linux'lar da hala USB üzerinden, "Detect And Mount CD-ROM" hatası veriyorsa ( şu anki sürümünü bilmiyorum);

Terminali açın, Alt-T kombinasyonları ya da "Bir kabuk çalıştırın" a tıklayın. Ve aşağıda ki komutları girin.

mount -t vfat /dev/sdb1 /cdrom
exit

Bu komut, Usb'yi Cd-Rom'a bağlıyor. Yani CD-Rom gibi davranıyor Usb.

Sonra kurulumda harddisklerinizin yanında, Mini Tool Partiton ile ayırdığımız bölümlerde olacaktır.
300 MB'lik alan boşsa EFI olarak seçin.
50 GB'lik alan EX4, Bağlama noktasını da " / " yapın.
2 GB'lik alan boşsa Takas olarak seçin ( Swap'ta yazabilir.)

Sonra kurulumun bitmesini bekleyin. Uzun sürecektir. Çünkü Kali Linux çok alan kaplar ve Usb'ye kuruyoruz.

Kurulum bittikten sonra, Kali Linux'u başlatmak için manuel Boot etmeniz gerekir.
Bunun için de bilgisayar açılırken, CD veya USB'den Boot etmek için kullandığımız tuşa basıyoruz.
Kali Linux intaller UEFI gibi bir şey değil de,
Debian gibi bir şey yazıyorsa ona tıklıyoruz.
Böylelikle finito.
64 GB Kali için ideal.
Diğer Linux'lar için örneği Debian falan 16 GB'lik USB'de olur.

Son düzenleme:
Aslında 64 GB 3.1 destekli USB varsa bunun yolu var. Yalnız Live değil kalıcıdır. Yani tak çıkar bir işletim sistemi olacak.
Bunun için Live değil, Installer yazan kurulumların ISO disk kalıplarını indiriyoruz.

İlk önce Rufus ile Kali Linux'u USB'ye yazıyoruz.
Windows üzerinden Mini Tool Partiton ile 64 GB alanı parçalıyoruz.

50 GB'sini EXT formatında biçimlendir. ( Tam 50 GB istiyorsanız 50x1024 yapıp, çıkan sonucu oraya yazın işte.)
300 MB'sini EFI formatında biçimlendir. Yoksa boş 300 MB kalsın.
2 GB'sini Takas alanı için biçimlendir. Mini Tool Partition'da takas alanı yoksa, 2 GB boş olsun.
( Takas alanı RAM'e göre de ayarlayabilirsin.)
Kalanına ellemeyin. FAT32 zaten.

Sonra, Kali Linux'u kurmak için USB'den Boot edin.
Kali Linux'lar da hala USB üzerinden, "Detect And Mount CD-ROM" hatası veriyorsa ( şu anki sürümünü bilmiyorum);

Terminali açın, Alt-T kombinasyonları ya da "Bir kabuk çalıştırın" a tıklayın. Ve aşağıda ki komutları girin.

mount -t vfat /dev/sdb1 /cdrom
exit

Bu komut, Usb'yi Cd-Rom'a bağlıyor. Yani CD-Rom gibi davranıyor Usb.

Sonra kurulumda harddisklerinizin yanında, Mini Tool Partiton ile ayırdığımız bölümlerde olacaktır.
300 MB'lik alan boşsa EFI olarak seçin.
50 GB'lik alan EX4, Bağlama noktasını da " / " yapın.
2 GB'lik alan boşsa Takas olarak seçin ( Swap'ta yazabilir.)

Sonra kurulumun bitmesini bekleyin. Uzun sürecektir. Çünkü Kali Linux çok alan kaplar ve Usb'ye kuruyoruz.

Kurulum bittikten sonra, Kali Linux'u başlatmak için manuel Boot etmeniz gerekir.
Bunun için de bilgisayar açılırken, CD veya USB'den Boot etmek için kullandığımız tuşa basıyoruz.
Kali Linux intaller UEFI gibi bir şey değil de,
Debian gibi bir şey yazıyorsa ona tıklıyoruz.
Böylelikle finito.
64 GB Kali için ideal.
Diğer Linux'lar için örneği Debian falan 16 GB'lik USB'de olur.
Aynı işlemleri başka dağıtımda yapabilir miyim? SSD'ye de kurabilirim ve SSD'mi harici olarak kullanıyorum.
Bunun için özel yapılmış dağıtımlar var. Normal bir dağıtım da USB'ye kurulabilir ama 2 tane USB gerekir teoride.(Denemedim.)

Yine de şu an yaşadığınız sorunu çözmek daha mantıklı.

Sisteminiz UEFI mi ve işletim sistemlerini UEFI olarak mı kurdunuz?
Bugün biraz Ubuntu kullandım bellek ısınınca vazgeçtim. Evet UEFI olarak kurdum. Harici SSD'me dediğim gibi bir kurulum yapmak istiyorum bahsettiğiniz dağıtımlar hangileri?

Aynı işlemleri başka dağıtımda yapabilir miyim? SSD'ye de kurabilirim ve SSD'mi harici olarak kullanıyorum.

Bugün biraz Ubuntu kullandım bellek ısınınca vazgeçtim. Evet UEFI olarak kurdum. Harici SSD'me dediğim gibi bir kurulum yapmak istiyorum bahsettiğiniz dağıtımlar hangileri?
Yani yeni Linux dağıtımlarının hepsi olabilir.

Geri
Yukarı