Linux kullanmak için sebepler nelerdir?

Haci olay emekleri oldugu icin ismini soylemek falan degil anlatamiyorum galiba. Kullandigin sistemin adi GNU. Daha kolay diye Mahmut demek gibi bir sey bu. Istersen bunu da diyebilirsin tabi ama Linux demek gibi yanlis olur.
Ben de diyorum ki GNU/Linux dememiz şart değil. Neyse, artık isteyen istediğini desin. Tartışmaya gerek yok.

Ben de diyorum ki GNU/Linux dememiz şart değil. Neyse, artık isteyen istediğini desin. Tartışmaya gerek yok.
Kimsenin bir sey demesi sart degil ama GNU/Linux diyen sistemi dogru adlandirmis olur. GNU isletim sistemini kullanip Linux olarak adlandirmak yanlis cunku terimler karismis oluyor. Aslinda ufak bir atif verilmesi gerekilen sey 'Linux'.

Ayriyeten her ne kadar isimlendirmenin nedeni bu olmasa da isin farkli bir boyutu da var. GNU 38 yildir gelistirilen bir isletim sistemi ve Linux'un bugunlere gelmesini saglamis bir felsefe ve lisans iceren dev bir proje. Linux projesinin ozellikle ilk zamanlarda gelismesinde ve halen en buyuk rolu ozgur yazilim destekcileri aliyor. Ozgur yazilimi destekleyen birisi -aslinda en buyuk paya sahip- GNU projesine en azindan bir atifta bulunmalidir diye dusunuyorum.

Tartismaya girmiyorum, sadece bildigim kadariyla dogrusunu anlatiyorum.

Kimsenin bir şey demesi sart degil ama GNU/Linux diyen sistemi dogru adlandirmis olur. GNU isletim sistemini kullanip Linux olarak adlandirmak yanlış cunku terimler karismis oluyor. Aslinda ufak bir atif verilmesi gerekilen şey 'Linux'.

Ayrıyeten her ne kadar isimlendirmenin nedeni bu olmasa da isin farkli bir boyutu da var. GNU 38 yıldır gelistirilen bir isletim sistemi ve Linux'un bugunlere gelmesini saglamis bir felsefe ve lisans iceren dev bir proje. Linux projesinin ozellikle ilk zamanlarda gelismesinde ve halen en buyuk rolu ozgur yazilim destekcileri aliyor. Ozgur yazilimi destekleyen birisi -aslinda en buyuk paya sahip- GNU projesine en azindan bir atifta bulunmalidir diye dusunuyorum.

Tartismaya girmiyorum, sadece bildigim kadariyla dogrusunu anlatiyorum.

Arkadaşlar tartışmayın. Bana neden Linux kullanmalıyız anlatın.

Bir konum var bununla ilgili.

Geri
Yukarı