Linux kullanmak için sebepler

Giriş:
Selam, bu makalemde sizlere bana göre Linux kullanmak için sebeplerden söz edeceğim ilk makalem olduğu için eksiklikler olabilir.

Performans-kaynak kullanımı:
Bende dahil birçok Linux kullanıcısının sebebi ilk etapta buydu. Windows, kendi hizmetlerini işletim sistemine yerleştiriyor ve bu da performans kayıplarına ve kaynak kullanımına sebep oluyor.
Windows 11 minimum RAM:4 GB MX, Linux minimum RAM: 1GB.

(3125) Windows 11 vs Linux Mint vs Manjaro KDE vs Fedora 35 - Speed Test! - YouTube - Brave 27...png

Gördüğünüz üzere Linux, CS:GO'da Windows 11'den çok daha iyi performans veriyor bu her oyunda olmasa da Valve oyunlarında durum böyle.

Oyunların desteklenmesi:
Bazı Windows kullanıcısı oyuncular, oyunların desteklenmemesinden tereddüt ediyor artık bu duruma son!
Karşınızda proton!
Sitesinden oynadığınız oyunları aratarak Linux'u destekleyip desteklemediğine bakabilirsiniz.
GOG ve Epic Games oyuncuları sizi de unutmadık:
GOG ve Epic Games oyunlarınızı bu Launcher üzerinden keyifle oynayabilirsiniz.
Eğer aradığınız oyunlar yoksa üzülmeyin karşınızda Lutris! Her ne kadar destek vermesek de korsan oyunları Lutris üzerinden oynamak mümkün, orijinal oyunlarda bazen sıkıntı çıksa da Lutris üzerinden keyifle oynayın!
Desteklenmeyen oyunlar olabilir örneğin Valorant, LoL vb.

Uygulamaların desteklenmesi:
Windows'ta kullandığınız exe uzantılı dosyalarınızı açmak için Wine kullanın yine de çalışmama ihtimali vardır. Oyun da oynayabilirsiniz ama unutmayın Wine bir emülatör değildir!
Son ve kaynakça:
Daha detaylı yazmadığım için bana kızabilirsiniz, haklısınız ama zaten bu konuyla alakalı onlarca makale ve konu var bilerek yüzeysel anlattım, herkes paket yöneticilerini vb. şeyleri bilmiyor elimden geldiğince bilmeyen birine anlatır gibi anlattım. Kafanızdaki soruları forumda sorabilirsiniz, beni etiketlerseniz elimden geldiğince yardımcı olurum.

Kaynaklar:
-https://support.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-11-sistem-gereksinimleri-86c11283-ea52-4782-9efd-7674389a7ba3
-https://www.youtube.com/watch?v=5fwLwfRWcBU
-https://tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa
-https://mxlinux.org

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani Türk forumlarindan fazla bir şey beklemiyorum ama ne gerek var ayni seyi anlatan onlarca konu acilmasina bir turlu anlam veremedim. Yaraticilik konusunda cok geriyiz maalesef.

Bende türkler'den fazla bir şey beklememeliyim her zamanki gibi yapılan açıklamayı okumayan saygısız insanlar.

Bu hafta üçüncü konu, hadi bakalım. Tek oyunla gelip Linux hızlı, Windows yavaş veya tam tersini söyleyen birinin lafına güvenmek ne kadar doğru? Sadece oyun değil, farklı iş yüklerine dair de hiçbir şey yok. Wine ile her uygulama çalışmıyor haberiniz olsun. "terkon veresiye Linux'da nasıl çalıştırılır?" diye bir sürü konu var Sosyal'de. :)

Fikirlerinizi kendinize saklayın.

Hocam Linux fanı mısınız?

Yanlış anlamayın beni. Oyun kısmında neredeyse tüm oyunlar desteklenmiyor. Ama performans için haklısınız.
Nasıl "...Tüm oyunlar desteklenmiyor neredeyse..."ya? Git ProtonDB bak tamamen boş, alakasız yorum. Bu yorumlara karşı sürekli beni banlıyorlar bir de.

Bende türkler'den fazla bir şey beklememeliyim her zamanki gibi yapılan açıklamayı okumayan saygısız insanlar.

Fikirlerinizi kendinize saklayın.
İnsanlar da haklı sen hep aynı derginin aynı sayısını alır mısın? İnsanlar artık Linux övmek ceya hakkında yorum yapmak istediğinde farklı cümle ve örnekler istiyorlar. Ve evet Cruslan haklı bu haftaki galiba 3.Konu. Amatörsünüz yada kötü olmuş demiyorum onların da haklı sebepleri var.

Gerçekleri söylemekse hayır susmayacağım, kendi fikrim yok orada, gerçekler var.

Bilgilisin yardımcı oluyorsun, teşekkür ederim ilgin alakan için ama niye böyle yapıyorsun hiç anlamıyorum ya. İyi niyetli mesaj yazıp, mesaj yazarken gülümsemeyi unutmuşsunuz. Adam bir şey yapmak istemiş işte kendince. Tamam doyduk bunlara da kalp kırmaya rahatsız etmeye gerek yok yani. Konuya cevap yazman sadece daha geniş perspektiften düşündüğünü kanıtlaman için oluyor. Neymiş işte farklı iş yükleri falan. Geniş perspektiften düşünmeye zorlayıp kendini, egonu mu tatmin ediyorsun anlamıyorum ki. Arada cevap yazsan bu tarz konulara ya da bir kere söyleyip sussan bir şey demeyeceğim de her böyle konuya aynı şeyi yazıp kendini akıllı ilan eder gibi en geniş sen bakıyormuş gibi konuşuyorsun. @gen2 ile tartışmalarını da okuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerçekleri söylemekse hayır susmayacağım, kendi fikrim yok orada, gerçekler var.

Kendi konunuzu açabilirsiniz, saygılı olsaydınız yanıtınızı beğenirdim.

Tamam en zeki, en bilgili, en doğru sensin (!) ama benim konumda insanlara böyle kaba davranamazsın.

Bilgilisin yardımcı oluyorsun, teşekkür ederim ilgin alakan için ama niye böyle yapıyorsun hiç anlamıyorum ya. İyi niyetli mesaj yazıp, mesaj yazarken gülümsemeyi unutmuşsunuz. Adam bir şey yapmak istemiş işte kendince. Tamam doyduk bunlara da kalp kırmaya rahatsız etmeye gerek yok yani. Konuya cevap yazman sadece daha geniş perspektiften düşündüğünü kanıtlaman için oluyor. Neymiş işte farklı iş yükleri falan. Geniş perspektiften düşünmeye zorlayıp kendini, egonu mu tatmin ediyorsun anlamıyorum ki. Arada cevap yazsan bu tarz konulara ya da bir kere söyleyip sussan bir şey demeyeceğim de her böyle konuya aynı şeyi yazıp kendini akıllı ilan eder gibi en geniş sen bakıyormuş gibi konuşuyorsun. @gen2 ile tartışmalarını da okuyorum.
Farkında değilsiniz ancak birçok şeye geniş açıdan bakmadığımız için veyahut bazı kısımları görmeyi de reddettiğimiz için sürekli sorunlar yaşıyor, bir şeyleri eğrisiyle-doğrusuyla tartamıyoruz. Bu konu da bu örneklerden birisi.

Bellek tüketimi meselesini örnek alalım, doğrudan 1 GB'a 4 GB bir fark var. 4 kat değil mi? Değil işte. Evet, çok hafif bir masaüstü dağıtımıyla bu kadar düşük bellek tüketimlerine erişebiliriz ancak imkanlarımız da bir o kadar kısıtlanıyor. GNOME veya KDE gibi masaüstü ortamları kurduğunuzda bu bellek tüketimleri daha da yukarılara çıkıyor. O fark da eriyor. Kullanıcı elbette bir tercih yapabilir, benim için işlevsellik, son kullanıcıya hitap edecek özellikler, güzel gözüken bir arayüz önemli olmayabilir ancak bunun da belirtilmesi gerekli.

Oyun meselesini örnek alalım mesela. Sadece tek bir örnek var, CS:GO. CS:GO, çok yüksek kare sayısına ulaştığından bellek ve ekran kartı arasındaki iletişim hızı fark yaratıyor. Linux'un I/O kısmında avantajlı olduğunu biliyoruz ancak GPU darboğazı oluşturan oyunlarda Windows'un hala ciddi avantajları da söz konusu. GPU darboğazına takılan oyun sayısı çok daha fazla CPU darboğazına kıyasla ki oyun konusunda ne kadar fazla örnek koyarsak Windows lehine avantaj daha da artacak. DXVK ile gelen iyileştirmeler daha çok DirectX'den tam faydalanamayan eski oyunlarda ve CPU/bellek darboğazına düşen oyunlarda avantaj sağlıyor.

Oyun ve uygulamaların desteklenmesi konusunda da sorunlar mevcut. Wine çok karmaşık bağlılıklara sahip veya çok gelişmiş uygulamalarda düzgün çalışmıyor. Visual Studio, Adobe uygulamaları, MS Office uygulamalarının yeni sürümleri. Bu uygulamaların çoğu iş yaparak para kazananlar için önemli, bu adamın Linux'daki sınırlı programlara geçmek gibi bir şansı yok. Sadece iş olarak bakmamak lazım, günlük hayatta hala genel uygulamaların sağladığı işlevselliği sağlayan alternatifleri yok.

Oyun desteği Valve'nin desteği sayesinde çok ilerledi. Çoğu oyunu "çalışacak mı?" diye korkmadan satın alıp oynayabiliyorsunuz, ancak 100% olmadığını hatırlatmakta fayda var. Özellikle VKD3D yani DX12 ile çalışan oyunlarda ciddi uyumluluk, performans sorunlarıyla grafik hataları mevcut.

Bir insanın ilk konusu dahi olsa bunun için bir hazırlık yapması gerekli. Bir takım şeyleri yanlış anlayabilir veya eksik bilebiliriz. Bu çok normal ancak bu son ürüne yansıyorsa bir sorun var demektir. İki cümleyle bitirilse ancak bitirilmiyor, bir şey anlatıyorsam bir kişinin aklında soru işareti kalmaması gerektiğini düşünüyorum.

Madem bu islerde yenisin sana takip edebilecegin bir YouTube kanali tavsiye edeyim. Ilham alabilirsin.

Halihazırda takip etriğim bir kanal ancak teşekkür ederim eski kitapşarımı ve notlarımı tekrar okudum eski Linux bilgime sahibim diyebilirim Gentoo hocam.

Farkında değilsiniz ancak birçok şeye geniş açıdan bakmadığımız için veyahut bazı kısımları görmeyi de reddettiğimiz için sürekli sorunlar yaşıyor, bir şeyleri eğrisiyle-doğrusuyla tartamıyoruz. Bu konu da bu örneklerden birisi.

Bellek tüketimi meselesini örnek alalım, doğrudan 1 GB'a 4 GB bir fark var. 4 kat değil mi? Değil işte. Evet, çok hafif bir masaüstü dağıtımıyla bu kadar düşük bellek tüketimlerine erişebiliriz ancak imkanlarımız da bir o kadar kısıtlanıyor. GNOME veya KDE gibi masaüstü ortamları kurduğunuzda bu bellek tüketimleri daha da yukarılara çıkıyor. O fark da eriyor. Kullanıcı elbette bir tercih yapabilir, benim için işlevsellik, son kullanıcıya hitap edecek özellikler, güzel gözüken bir arayüz önemli olmayabilir ancak bunun da belirtilmesi gerekli.

Oyun meselesini örnek alalım mesela. Sadece tek bir örnek var, CS:GO. CS:GO, çok yüksek kare sayısına ulaştığından bellek ve ekran kartı arasındaki iletişim hızı fark yaratıyor. Linux'un I/O kısmında avantajlı olduğunu biliyoruz ancak GPU darboğazı oluşturan oyunlarda Windows'un hala ciddi avantajları da söz konusu. GPU darboğazına takılan oyun sayısı çok daha fazla CPU darboğazına kıyasla ki oyun konusunda ne kadar fazla örnek koyarsak Windows lehine avantaj daha da artacak. DXVK ile gelen iyileştirmeler daha çok DirectX'den tam faydalanamayan eski oyunlarda ve CPU/bellek darboğazına düşen oyunlarda avantaj sağlıyor.

Oyun ve uygulamaların desteklenmesi konusunda da sorunlar mevcut. Wine çok karmaşık bağlılıklara sahip veya çok gelişmiş uygulamalarda düzgün çalışmıyor. Visual Studio, Adobe uygulamaları, ms Office uygulamalarının yeni sürümleri. Bu uygulamaların çoğu iş yaparak para kazananlar için önemli, bu adamın Linux'daki sınırlı programlara geçmek gibi bir şansı yok. Sadece iş olarak bakmamak lazım, günlük hayatta hala genel uygulamaların sağladığı işlevselliği sağlayan alternatifleri yok.

Oyun desteği Valve'nin desteği sayesinde çok ilerledi. Çoğu oyunu "çalışacak mı?" diye korkmadan satın alıp oynayabiliyorsunuz, ancak 100% olmadığını hatırlatmakta fayda var. Özellikle vkd3D yani DX12 ile çalışan oyunlarda ciddi uyumluluk, performans sorunlarıyla grafik hataları mevcut.

Bir insanın ilk konusu dahi olsa bunun için bir hazırlık yapması gerekli. Bir takım şeyleri yanlış anlayabilir veya eksik bilebiliriz. Bu çok normal ancak bu son ürüne yansıyorsa bir sorun var demektir. İki cümleyle bitirilse ancak bitirilmiyor, bir şey anlatıyorsam bir kişinin aklında soru işareti kalmaması gerektiğini düşünüyorum.

Haklısınız ben yüzeysel bir anlatım yaptığımı daha detaylı bilgi için araştırmalarının gerektiğini söyledim benimki yüzeysel oldu amacımda oydu zaten.

Nasıl "...tüm oyunlar desteklenmiyor neredeyse..."ya? Git ProtonDB bak tamamen boş, alakasız yorum. Bu yorumlara karşı sürekli beni banlıyorlar bir de.

İnsanlar da haklı sen hep aynı derginin aynı sayısını alır mısın? İnsanlar artık Linux övmek ceya hakkında yorum yapmak istediğinde farklı cümle ve örnekler istiyorlar. Ve evet cruslan haklı bu haftaki galiba 3.konu. Amatörsünüz ya da kötü olmuş demiyorum onların da haklı sebepleri var.

Dediğim gibi aynı konudan 3 tane daha olduğunu bilmiyordum.

Nasıl "...tüm oyunlar desteklenmiyor neredeyse..."ya? Git ProtonDB bak tamamen boş, alakasız yorum. Bu yorumlara karşı sürekli beni banlıyorlar bir de.

İnsanlar da haklı sen hep aynı derginin aynı sayısını alır mısın? İnsanlar artık Linux övmek ceya hakkında yorum yapmak istediğinde farklı cümle ve örnekler istiyorlar. Ve evet cruslan haklı bu haftaki galiba 3.konu. Amatörsünüz ya da kötü olmuş demiyorum onların da haklı sebepleri var.

Dediğim gibi aynı konudan 3 tane daha olduğunu bilmiyordum. Neyse artık yüzeysel bilgi isteyen makalemi okur detaylı bilgi isteyen kendisi araştırır.

Oyun ve uygulamaların desteklenmesi konusunda da sorunlar mevcut. Wine çok karmaşık bağlılıklara sahip veya çok gelişmiş uygulamalarda düzgün çalışmıyor. Visual Studio, Adobe uygulamaları, ms Office uygulamalarının yeni sürümleri. Bu uygulamaların çoğu iş yaparak para kazananlar için önemli, bu adamın Linux'daki sınırlı programlara geçmek gibi bir şansı yok. Sadece iş olarak bakmamak lazım, günlük hayatta hala genel uygulamaların sağladığı işlevselliği sağlayan alternatifleri yok.

Oyun desteği Valve'nin desteği sayesinde çok ilerledi. Çoğu oyunu "çalışacak mı?" diye korkmadan satın alıp oynayabiliyorsunuz, ancak 100% olmadığını hatırlatmakta fayda var. Özellikle vkd3D yani DX12 ile çalışan oyunlarda ciddi uyumluluk, performans sorunlarıyla grafik hataları mevcut.

Bende agresif davrandığım için özür dilerim.

İlk makalemdi o yüzden kötü olabilir affınıza sığınıyorum, yeni makalem biraz daha iyi oldu diyebilirim merak eden varsa bakabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı