Linux kullanmak için sebepler

Giriş:
Selam, bu makalemde sizlere bana göre Linux kullanmak için sebeplerden söz edeceğim ilk makalem olduğu için eksiklikler olabilir.

Performans-kaynak kullanımı:
Bende dahil birçok Linux kullanıcısının sebebi ilk etapta buydu. Windows, kendi hizmetlerini işletim sistemine yerleştiriyor ve bu da performans kayıplarına ve kaynak kullanımına sebep oluyor.
Windows 11 minimum RAM:4 GB MX, Linux minimum RAM: 1GB.

(3125) Windows 11 vs Linux Mint vs Manjaro KDE vs Fedora 35 - Speed Test! - YouTube - Brave 27...png

Gördüğünüz üzere Linux, CS:GO'da Windows 11'den çok daha iyi performans veriyor bu her oyunda olmasa da Valve oyunlarında durum böyle.

Oyunların desteklenmesi:
Bazı Windows kullanıcısı oyuncular, oyunların desteklenmemesinden tereddüt ediyor artık bu duruma son!
Karşınızda proton!
Sitesinden oynadığınız oyunları aratarak Linux'u destekleyip desteklemediğine bakabilirsiniz.
GOG ve Epic Games oyuncuları sizi de unutmadık:
GOG ve Epic Games oyunlarınızı bu Launcher üzerinden keyifle oynayabilirsiniz.
Eğer aradığınız oyunlar yoksa üzülmeyin karşınızda Lutris! Her ne kadar destek vermesek de korsan oyunları Lutris üzerinden oynamak mümkün, orijinal oyunlarda bazen sıkıntı çıksa da Lutris üzerinden keyifle oynayın!
Desteklenmeyen oyunlar olabilir örneğin Valorant, LoL vb.

Uygulamaların desteklenmesi:
Windows'ta kullandığınız exe uzantılı dosyalarınızı açmak için Wine kullanın yine de çalışmama ihtimali vardır. Oyun da oynayabilirsiniz ama unutmayın Wine bir emülatör değildir!
Son ve kaynakça:
Daha detaylı yazmadığım için bana kızabilirsiniz, haklısınız ama zaten bu konuyla alakalı onlarca makale ve konu var bilerek yüzeysel anlattım, herkes paket yöneticilerini vb. şeyleri bilmiyor elimden geldiğince bilmeyen birine anlatır gibi anlattım. Kafanızdaki soruları forumda sorabilirsiniz, beni etiketlerseniz elimden geldiğince yardımcı olurum.

Kaynaklar:
-https://support.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-11-sistem-gereksinimleri-86c11283-ea52-4782-9efd-7674389a7ba3
-https://www.youtube.com/watch?v=5fwLwfRWcBU
-https://tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa
-https://mxlinux.org

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu hafta üçüncü konu, hadi bakalım. Tek oyunla gelip Linux hızlı, Windows yavaş veya tam tersini söyleyen birinin lafına güvenmek ne kadar doğru? Sadece oyun değil, farklı iş yüklerine dair de hiçbir şey yok. Wine ile her uygulama çalışmıyor haberiniz olsun. "Terkon Veresiye Linux'da nasıl çalıştırılır?" diye birsürü konu var Sosyal'de. :)

Bu hafta üçüncü konu, hadi bakalım. Tek oyunla gelip Linux hızlı, Windows yavaş veya tam tersini söyleyen birinin lafına güvenmek ne kadar doğru? Sadece oyun değil, farklı iş yüklerine dair de hiçbir şey yok. Wine ile her uygulama çalışmıyor haberiniz olsun. "terkon veresiye Linux'da nasıl çalıştırılır?" diye bir sürü konu var Sosyal'de. :)

Ben her programın çalıştığını iddia etmedim ayrıca onlarca kaynak olduğunu belirttim, bilerek yüzeysel yazdığımı da söylemiştim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu güzel arkadaş Linux'un güzel olduğundan bahsetmiş de, yorumlar biraz gıcığıma gitti, arkadaşın ilk makalesi belki 2. makalesi, yorumdakilerinin bir sövmediği kalmış, arkadaşın üstüne bu kadar gitmeye gerek var mıydı acaba? eline sağlık konu için.

Konu güzel arkadaş Linux'un güzel olduğundan bahsetmiş de, yorumlar biraz gıcığıma gitti, arkadaşın ilk makalesi belki 2. makalesi, yorumdakilerinin bir sövmediği kalmış, arkadaşın üstüne bu kadar gitmeye gerek var mıydı acaba? Belki bana öyle gelmiştir fakat arkadaşın üzerine biraz fazla gidilmiş. Eline sağlık konu için.

Rica ederim makalenin başında kızmamaları için ilk makalem yazmıştım ancak galiba arkadaşların ilk makalesi mükemmel olduğu için böyle dediklerini düşündüm umarım haklıyımdır.

Rica ederim makalenin başında kızmamaları için ilk makalem yazmıştım ancak galiba arkadaşların ilk makalesi mükemmel olduğu için böyle dediklerini düşündüm umarım haklıyımdır.
Dostum ben açıkcası rahatsız olduğum, bir insana böyle üslup ile konuşulmasını hiç sevmem ve arkadaşların biraz abarttığını düşünüyorum.

Hocam Linux fanı mısınız?

Yanlış anlamayın beni. Oyun kısmında neredeyse tüm oyunlar desteklenmiyor. Ama performans için haklısınız.

Linux kullanımının artması için çalışıyorum, bende tüm oyunların çalışmadığını belirtmiştim zaten.

Dostum ben açıkçası rahatsız olduğum, bir insana böyle üslup ile konuşulmasını hiç sevmem ve arkadaşların biraz abarttığını düşünüyorum.

Katılıyorum.

Bu hafta üçüncü konu, hadi bakalım. Tek oyunla gelip Linux hızlı, Windows yavaş veya tam tersini söyleyen birinin lafına güvenmek ne kadar doğru? Sadece oyun değil, farklı iş yüklerine dair de hiçbir şey yok. Wine ile her uygulama çalışmıyor haberiniz olsun. "terkon veresiye Linux'da nasıl çalıştırılır?" diye bir sürü konu var Sosyal'de. :)

Biliyor musunuz? Haklısınız, güvenilmez bir insanım babanızın oğlu değilim sonuçta ilk makalem dahi olsa "mükemmel" olmak zorunda aynı sizin ilk makalenizin mükemmel olduğu gibi, insanları onlardan daha çok bilgi sahibi olduğunuz için yapıcı değil yıkıcı eleştiri yapma hakkına da sahipsiniz tabii ki bu yüzden artık ne foruma gireceğim ne de makale yazacağım.

Ek olarak moralimi yerine getirdiğiniz için çok teşekkür ederim herkes sizin gibi yeni başlayan birilerine saygı dolu yapıcı tavsiyeler veremiyor maalesef (!)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı