Linux kullanmaya başlamak istiyorum

Sürücü yöneticisi var. Oradan en son NVIDIA sürücüsünü kurun(çok basit ) eğer kartınız AMD ise gerek yok kernelde var.

Mint zaten kullanması Windows'tan basit bir dağıtım.

Sûrücü yöneticisinden sadece birtanesinin yanında önerilen yazıyordu tek onu kurdum ve sanki UEFI olarak kurunca gözüme daha bir hızlı geldi, yoksa psikolojik mi?

Sûrücü yöneticisinden sadece birtanesinin yanında önerilen yazıyordu tek onu kurdum ve sanki UEFI olarak kurunca gözüme daha bir hızlı geldi, yoksa psikolojik mi?
UEFI olarak kurmanın tek faydası açılış hızı. Bence biraz psikolojik. Ama belki UEFI yazılımı daha optimizedir. Yani uefi bence gayet faydalı bir teknoloji. Geliştirici açısındanda öyle. Eskiden boot etmek için assembly diye çok karmaşık bir dil kullanılırdı ve kaynak azdı. Ama şimdi gnu-efi kütüphaneleri ile boot yazılımları çok kolay yazılıyor. Ayrıyeten mesela grub Windowsu görmedi ve Windowsta acil işin mi var direk WBM den seçersin boot priotyi boot eder. Yani geliştirici açısından da son kullanıcı açısından da çok faydalı bir teknoloji oldu EFI.

Birde sürücü önerilen kurduysanız nouveau denen lanet yazılım yerine nvidianın kendi kitaplıklarını kullanıyor buda çok büyük avantaj.

Normal hocam, efi daha hizlidir ve pc donanimi legacy'ye gore daha verimli bir sekilde kullanir.

Konu sahibi aktifmiş hemen önerimi yapayım.
İlk önce Linux Mint (ya da Ubuntu) ile başla sonra öğrendin.
Fedora'yı dene onu da öğrendin.
Manjaro ve arco Linux.
Hepsi farklı tabanlar.
Linux Mint Ubuntu tabanlı (lmde sürümü Debian)
Fedora bağımsız diye hatırlıyorum Fedora apt yerine kendi paket yöneticisi var (kullanmadım bilmiyorum)
Manjaro ve arco Linux.
Manjaro Arch tabanlı iyi bir sistem (Arch Linux pacman paket yöneticisini kullanıyor)
Arco Linux şimdi bu dağıtım hatırladığım kadarıyla Linux'u öğretmek amaçlı ve çok Arch benzeri.
Evet bunları da beğenmedin ve ustalaştın geriye son seviye kalıyor.
Gentoo ve Arch.

Manjaro ve arco Linux.
Hepsi farklı tabanlar.
Fedora bağımsız diye hatırlıyorum Fedora apt yerine kendi paket yöneticisi var (kullanmadım bilmiyorum)
Manjaro ve arco Linux.
Manjaro Arch tabanlı iyi bir sistem (Arch Linux pacman paket yöneticisini kullanıyor)
Arco Linux şimdi bu dağıtım hatırladığım kadarıyla Linux'u öğretmek amaçlı ve çok Arch benzeri.
Gentoo ve Arch.

Hocam tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim fakat Linux Mint'i kurunca açılış videodaki gibi oluyor, yorumunuz nedir acaba?

Manjaro ve arco Linux.
Hepsi farklı tabanlar.
Manjaro ve arco Linux.
Gentoo ve Arch.
Son kisma Void Linux eklenebilir. Kendi tabanini kullanan cok guzel bir dagitim.

Hocam tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim fakat Linux Mint'i kurunca açılış videodaki gibi oluyor, yorumunuz nedir acaba?
1670268092919.jpeg

Yeni konular

Geri
Yukarı