Linux Mint Cinnamon vs. Kubuntu

Aslında Gnome Shell için çok daha fazla eklenti var. Ama bunların çoğu Cinnamon'da zaten varsayılan olan özelliklere yaklaşmaktan başka işe yaramıyor. GSconnect gibi Cinnamon'da olmayan GS eklentileri de var. Cinnamon'daki bir kaç eklentinin karşılığı da GS'de yok. Gnome Shell kullanıcıların büyük bölümü, masaüstü düzenini eklentilerle Cinnamon'a benzetince mutlu oluyor.

Masaüstü yönetimi açısından Cinnamon, hem KDE hem Gnone Shell'den daha başarılı. Xfdesktop (Xfce'nin masaüstü yönetim aracı) ile başa baş nerdeyse. Xfce'nin yıllardır en beğendiğim özelliklerinden bir tanesi, masaüstü ızgarasıdır. Cinnamon buna yaklaşabilen bir masaüstü yönetimi sunuyor. Izgara aralıklarını belirleyebilme ve Desklet gibi avantajlarla, Xfce'yi geçiyor.

Efektler açısından da Cinnamon oldukça başarılı. Efekt arayüzünden bir çok pencere efektini seçebildiğiniz gibi, bunların gösterim sürelerini de belirleme gibi avantajları var. İsterseniz tüm efektleri kolayca kapatabilirsiniz.

Doğrusunu paket bakımcısı bilir, ama hikayenin sorumlusunun kapatılmış açık olduğunu düşünüyorum.

Cinnamon, Gnome Shell gibi clutter tabanlı bir pencere yöneticisi kullanıyor. Daha doğrusu Mutter'ın çok eski bir çatalı olan Muffin'i kullanıyor. Yani GPU'nun 3D özellikleriden faydalanıyor.

Eğer GPU sürücüleri (3D hızlandırma) ile ilgili bir sorun yaşanıyorsa, Cinnamon otomatik olarak 2D kipinde çalıştırılıyor. Böyle durumlarda oturum açılırken bir de çökme uyarısı basılıyor bildirimlere. Aslında yaşanan Cinnamon çökmesi yerine, 3D hızlandırma sorunu olmasına rağmen, kullanıcıların ekserisi adresi Cinnamon olarak gösteriyor ya da zannediyor. Orada burada yayılan şehir efsanesinin aslı astarı bu aslında. Peki Cinnamon kaynaklı çökme olmaz mı? Bunun olması da muhtemel, ama Cinnamon oldukça olgunlaşmış bir masaüstü ortamı. 2012 yılından beri geliştiriliyor. GTK ve distro bağımsız bir ortam. Geliştirmeye Gnome Shell'den birkaç ay sonra başlandı. Bu açıdan KDE 5'ten daha olgun ve oturmuş bir yapı. Her sürümde uçuk kaçık değişiklikler yerine, üstüne azar azar eklenerek geliştirmeye devam ediliyor. Bu da kararlı ve tutarlı bir yapı oluşmasına yardımcı oluyor. Linux Mint ekibinin geliştirdiği diğer araçlarda, masaüstü ortamı ve distro bağımsız, bunun için Xapps adlı bir proje yürütülüyor.

Sorarız maintainerlara o sorun değil. Ama Cinnamon 4.2 sürümünden önce çıkarılmış olabilir repodan onu tam hatırlayamıyorum. Bir ara kurmak istemiştim, neden vazgeçtiğimi bile hatırlamadığıma göre 2019'dan önce olması muhtemel. Mutter hakkında çok bilgim yok ancak hem SNA (2D) hemde GLAMOR (OpenGL) hızlandırmasıyla çalışabiliyor buna eminim.
Aslında Gnome Shell için çok daha fazla eklenti var. Ama bunların çoğu Cinnamon'da zaten varsayılan olan özelliklere yaklaşmaktan başka işe yaramıyor. GSconnect gibi Cinnamon'da olmayan GS eklentileri de var. Cinnamon'daki bir kaç eklentinin karşılığı da GS'de yok. Gnome Shell kullanıcıların büyük bölümü, masaüstü düzenini eklentilerle Cinnamon'a benzetince mutlu oluyor.

Masaüstü yönetimi açısından Cinnamon, hem KDE hem Gnone Shell'den daha başarılı. Xfdesktop (Xfce'nin masaüstü yönetim aracı) ile başa baş nerdeyse. Xfce'nin yıllardır en beğendiğim özelliklerinden bir tanesi, masaüstü ızgarasıdır. Cinnamon buna yaklaşabilen bir masaüstü yönetimi sunuyor. Izgara aralıklarını belirleyebilme ve Desklet gibi avantajlarla, Xfce'yi geçiyor.

Efektler açısından da Cinnamon oldukça başarılı. Efekt arayüzünden bir çok pencere efektini seçebildiğiniz gibi, bunların gösterim sürelerini de belirleme gibi avantajları var. İsterseniz tüm efektleri kolayca kapatabilirsiniz.

Birazda kişisel seçimlerle alakalı sanırım. Mesela ben bilgisayarımın bana çok havalı pencere animasyonları göstermesinden hiç zevk almıyorum bana çok gereksiz geliyor. Gnome üzerinde kullandığım 3-4 eklenti var, birincisi TopIcons eklentisi, User Themes eklentisi,Vitals eklentisi, CPUFREQ eklentisi oyunlara girmeden önce işlemcimi performans governoruna almak için kullanıyorum. Açıkcası başka birşeye ihtiyaç duymuyorum. Ne kadar sade o kadar iyi kafasındayım. Plasmadaki gibi fazla karmaşa stresimi arttırıyor, performasımı düşürüyor. Ne kadar az detay varsa o kadar iyi. Sadeliğin komplikasyonuna inanıyorum kısacası. Bu yüzden benim için Gnome veya Mate'den daha iyi masaüstlerinin olduğunu düşünmüyorum.

Son düzenleme:
EXA, UXA, SNA, Glamor (sanırım geliştirme aşamalarına göre böyle sıralanıyordu) bunların tamamı hızlandırma metodu, yani hepsi 3D hızlandırma desteği sahip.

Kullanıcı yapılandırma hataları vb. sebeplerle sistemin vesa, fbdev vb. ile başlayıp, llvmpipe ile (yani yazılımsal olarak) render edilmesinden bahsediyorum. Secureboot kapatmadan Nvidia sürücüsü kurulumu ya da yanlış oluşturulmuş bir yapılandırma dosyasındaki sözdizimi hatası böyle sorunlara neden olabilir. Sisteminde radeon sürücüsü ile çalışan bir GPU varken, yırtılma sorunu vb. bir sorunu çözmek için Intel GPU için bir yapıladırma dosyası hazırlayan bir çok acemi kulanıcıya rastlayabilirsiniz. Ya da tam tersi...

Böyle bir işlemden sonra, Gnome Shell ve Cinnamon masaüstünde sorun yaşanması kaçınılmaz. Gerçi Cinnamon'un fallback kipi işi kurtarıyor. MATE, Xfce gibi masaüstü ortamlarında sadece compositor (birleştirici) çalışmaz.

@gen2 plasma3 nedir bilmiyorum ama kde3 serisini uzun süre kullandım ve çok sevdim, özellikle 3.4 ve 3.5 sürümlerini. Çökmeleri sizin kadar yaşamasam da bende yaşadım.
Plasma geçişi tam bir hayal kırıklığı bana göre, kde uygulamalarını adam akıllı geliştirmeyi bıraktılar sadece shell'e odaklandılar, bu da yetmezmiş gibi bütün uygulamaları baştan yazdılar.

Örnek olarak kde 3 serisindeki kaffeine programı şu anda kullanılan sürümden çok daha fazla özellik sunuyordu. kaffeine uydu kartı kullandığım için olmazsa olmaz benim için.

Sonuç olarak hepsini dönem dönem kullandım, ve sorun çıkarsa da üstesinden bir şekilde gelebiliyorum veya alternatif çözümler buluyorum.

çünkü bunun Cinnamon'u farklıdır diye bir şey yok.

Bunun Cinnamon'u farklıdır diye bir şey var, olmaz olur mu, farklı tabana Cinnamon entegre ediyorsan aynı araçlar olmaz ve oturum geliştiricinin kendi tercihine göre şekillenir.
Her masaüstü için bu durum geçerlidir, MX Linux neden zirvede, çünkü Xfce oturumunu farklı yapmış, oysa o da Debian tabanlı. Kısaca her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır, aynı masaüstü olsa dahi farklılık illa olacaktır.

Aslında Gnome Shell için çok daha fazla eklenti var. Ama bunların çoğu Cinnamon'da zaten varsayılan olan özelliklere yaklaşmaktan başka işe yaramıyor. GSconnect gibi Cinnamon'da olmayan GS eklentileri de var. Cinnamon'daki birkaç eklentinin karşılığı da GS'de yok. Gnome Shell kullanıcıların büyük bölümü, masaüstü düzenini eklentilerle Cinnamon'a benzetince mutlu oluyor.

Masaüstü yönetimi açısından Cinnamon, hem KDE hem Gnone Shell'den daha başarılı. Xfdesktop (Xfce'nin masaüstü yönetim aracı) ile başa baş neredeyse. Xfce'nin yıllardır en beğendiğim özelliklerinden bir tanesi, masaüstü ızgarasıdır. Cinnamon buna yaklaşabilen bir masaüstü yönetimi sunuyor. Izgara aralıklarını belirleyebilme ve Desklet gibi avantajlarla, Xfce'yi geçiyor.

Efektler açısından da Cinnamon oldukça başarılı. Efekt arayüzünden birçok pencere efektini seçebildiğiniz gibi, bunların gösterim sürelerini de belirleme gibi avantajları var. İsterseniz tüm efektleri kolayca kapatabilirsiniz.

Birazda kişisel seçimlerle alakalı sanırım. Mesela ben bilgisayarımın bana çok havalı pencere animasyonları göstermesinden hiç zevk almıyorum bana çok gereksiz geliyor. Gnome üzerinde kullandığım 3-4 eklenti var, birincisi TopIcons eklentisi, User Themes eklentisi, Vitals eklentisi, CPUFREQ eklentisi oyunlara girmeden önce işlemcimi performans governoruna almak için kullanıyorum. Açıkcası başka bir şeye ihtiyaç duymuyorum. Ne kadar sade o kadar iyi kafasındayım. Plasmadaki gibi fazla karmaşa stresimi arttırıyor, performasımı düşürüyor. Ne kadar az detay varsa o kadar iyi. Sadeliğin komplikasyonuna inanıyorum kısacası. Bu yüzden benim için Gnome veya Mate'den daha iyi masaüstlerinin olduğunu düşünmüyorum.

Bunun Cinnamon'u farklıdır diye bir şey var, olmaz olur mu, farklı tabana Cinnamon entegre ediyorsan aynı araçlar olmaz ve oturum geliştiricinin kendi tercihine göre şekillenir.
Her masaüstü için bu durum geçerlidir, MX Linux neden zirvede, çünkü Xfce oturumunu farklı yapmış, oysa o da Debian tabanlı. Kısaca her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır, aynı masaüstü olsa dahi farklılık illa olacaktır.

Hocam her dağıtım aynıdır demedim. Etrafta geliştirilen tonlarca dağıtım var ve geliştirici kalitesine de bağlı bu işler. Versiyon farklılıkları en büyük sebep. Ama Gentoo gibi ciddi dağıtımlarda büyük emek var, başarılı geliştiriciler var Canonical Ubuntu'nun parayla Hindistan'dan satın aldığı deneyimsiz geliştiriciler yerine işini severek yapan ve becerikli, deneyimli geliştiriciler var. Zaten bu yüzden Ubuntu'dan çok daha stabil bir dağıtım. Gentoo bir komünite dağıtımı Ubuntu kullanıcılarına göre daha elit bir komünitesi var. (Ben değil), Ubuntu kullanıcıları gibi hayatında bug report atmamış kullanıcılardan yanı sıra kaynak kodunu okuyup anlayıp kendi fixleyeilecek nitelikte çok fazla kullanıcısı var. Bu yüzden ve doğasından ötürü Gentoo'ya düzeltmeler neredeyse bütün dağıtımlardan önce geliyor. Bunca imkana sahipken bir yazılım repodan çıkartılıyorsa ortada bir sorun mutlaka vardır. Ben geliştiricilerin düşücesine güveniyorum. Eğer uğraşmaya gerek duymuyorlarsa mutlaka geçerli bir sebebi vardır. Kendimi geliştiricilerle karşılaştırırken genelde ben onların yanında kimim ki demişimdir her zaman, ama Ubuntu için bunu söyleyemiyorum maalesef, haliyle Mint için de. İkisini de kullandım dilim yandı çünkü. Bu arada Gentoo ile Ubuntu stabilitesini karşılaştırmak imkansız bunu da belirtmeliyim.
EXA, UXA, SNA, Glamor (sanırım geliştirme aşamalarına göre böyle sıralanıyordu) bunların tamamı hızlandırma metodu, yani hepsi 3D hızlandırma desteği sahip.

Kullanıcı yapılandırma hataları vb. sebeplerle sistemin vesa, fbdev vb. ile başlayıp, llvmpipe ile (yani yazılımsal olarak) render edilmesinden bahsediyorum. Secureboot kapatmadan Nvidia sürücüsü kurulumu ya da yanlış oluşturulmuş bir yapılandırma dosyasındaki sözdizimi hatası böyle sorunlara neden olabilir. Sisteminde radeon sürücüsü ile çalışan bir GPU varken, yırtılma sorunu vb. bir sorunu çözmek için Intel GPU için bir yapıladırma dosyası hazırlayan bir çok acemi kulanıcıya rastlayabilirsiniz. Ya da tam tersi...

Böyle bir işlemden sonra, Gnome Shell ve Cinnamon masaüstünde sorun yaşanması kaçınılmaz. Gerçi Cinnamon'un fallback kipi işi kurtarıyor. MATE, Xfce gibi masaüstü ortamlarında sadece compositor (birleştirici) çalışmaz.
SNA 2D hızlandırma yapıyor kardeşim. Ama haklısın kafa karıştırıcı bunlar. Sonradan farkettim Wikipedia'da bile elle tutulur bir bilgi verilmemiş. Herkesin kafasını karıştırıyor belli ki.

Son düzenleme:
SNA 2D hızlandırma yapıyor kardeşim. Ama haklısın kafa karıştırıcı bunlar. Sonradan farkettim Wikipedia'da bile elle tutulur bir bilgi verilmemiş. Herkesin kafasını karıştırıyor belli ki.

Evet, 3D yerine donanımsal hızlandırma olacaktı doğrusu.

GS'de hâlâ bellek taşması ve yüksek CPU kullanımı sorunu yaşayanlara rastlayabiliyorsunuz. Cinnamon'da da ara sıra ortaya çıkan ama, Gnome Shell kadar abartılı olmayan bir durum bellek taşmaları. Cinnamon'da uzun süredir de rastlamadım. Ama Gnome Shell'in hemen her sürümünde rastlayabileceğiniz, kapatmakla bitmeyen kronik buglardan. Yüksek CPU kulanımı sorunları ise Cinnamon'da pek rastlanır değil, sadece 2D kipi etkinse gözlemleyebilirsiniz, doğal olarak llvmpipe ile çalıştığından.

gnome shell memory leak , gnome shell high cpu usage olarak aratınca karşılaştırılamayacak kadar sonuca ulaşmak mümkün. Pek çoğu java kaynaklı (GJS) sorunlar.

Ayrıca vanilla Gnome Shell çok kullanışsız ve itici. Renklere ve zevklere diyecek bir şeyim yok..

KDE'de Akonadi ve Baloo kaynaklı taşma sorunları oluyor. Çare kapatmak. Akonadi kullanan bir KDE uygulamasını kullanmak zorunda kalırsanız vay halinize.

Otomatik governer değişimi için eklenti kullanmaya gerek yok. Corectrl isimli uygulamayla kolayca uygulama bazlı profil oluşturulabilir. Sistem AMD GPU ise fan hızından, hız aşırtmaya kadar bir dolu seçenek sunuyor. Tanımlanan profiller sayesinde, ilişkili uygulamayı açınca governer değişir, kapatınca varsayılana döner.

Evet, 3D yerine donanımsal hızlandırma olacaktı doğrusu.

GS'de hâlâ bellek taşması ve yüksek CPU kullanımı sorunu yaşayanlara rastlayabiliyorsunuz. Cinnamon'da da ara sıra ortaya çıkan ama, Gnome Shell kadar abartılı olmayan bir durum bellek taşmaları. Cinnamon'da uzun süredir de rastlamadım. Ama Gnome Shell'in hemen her sürümünde rastlayabileceğiniz, kapatmakla bitmeyen kronik buglardan. Yüksek CPU kulanımı sorunları ise Cinnamon'da pek rastlanır değil, sadece 2D kipi etkinse gözlemleyebilirsiniz, doğal olarak LLVMpipe ile çalıştığından.

gnome Shell Memory leak, gnome Shell High CPU usage olarak aratınca karşılaştırılamayacak kadar sonuca ulaşmak mümkün. Pek çoğu Java kaynaklı (GJS) sorunlar.

Ayrıca vanilla Gnome Shell çok kullanışsız ve itici. Renklere ve zevklere diyecek bir şeyim yok.

KDE'de Akonadi ve Baloo kaynaklı taşma sorunları oluyor. Çare kapatmak. Akonadi kullanan bir KDE uygulamasını kullanmak zorunda kalırsanız vay halinize.

Otomatik governer değişimi için eklenti kullanmaya gerek yok. Corectrl isimli uygulamayla kolayca uygulama bazlı profil oluşturulabilir. Sistem AMD GPU ise fan hızından, hız aşırtmaya kadar bir dolu seçenek sunuyor. Tanımlanan profiller sayesinde, ilişkili uygulamayı açınca governer değişir, kapatınca varsayılana döner.

Ben manual olarak değiştirme isteği duyuyorum, bazen oyun açıkken de açıp kapatabiliyorum o yüzden benim işimi en çok gören o şimdilik. Haklısın ben bugüne kadar sadece stable GS versiyonlarını kullandım, unstable da durum ne bilemiyorum. Zaten uzun yıllardır stable branşdayım. Yıllarca Funtoo testerlığı yapıp sıkıldım artık çıkan sorunlarla başetmeye çalışmaktan. Plasma'ya yaklaşamıyorum bile artık, iyice zıvanadan çıktıklarını düşünüyorum.

Linux Mint Xfce kullanıyorum. Mint sürümleri arasında en az RAM kullanan ve diğer sürümlerden pek bir farkı yok. Özelleştirme yapabiliyorsun. 550_650 MB arası RAM kullanıyor.

Geri
Yukarı