Linux Mint makyajlanmış Ubuntu değil mi?

Mint ekibininin kendisi Cinnamon arayüzünü geliştiriyor; ayrıca kendi araçları var ve en son Timeshift'in geliştirilme kısmını üstlenmişlerdi.

@Bsd Kaymak Hocam öğrenmek için soruyorum Mint'in nasıl tool'ları var? Kendim görmedim hiç. Yani hiç ihtiyacım olmadı.

Dostum lütfen eleştiri yapacaksan biraz araştır. Böyle olunca kötü duruma düşüyorsunuz...

@Bsd Kaymak Hocam kontrol ettiğimde son kullanıcının işine yarayabilecek bir yazılım pek göremedim. Göremedim derken yani bu yazılımları illaki alternatif olarak Pardus'ta da yükleyebilirsiniz. Bakın burada ben Mint'i yermiyorum. Sadece Pardus ile Mint aynı diyorum. Mint Ubuntu'nun son kullanıcı için özelleştirilmiş ve geliştirilmiş hali iken Pardus'u da Debian için öyle görüyorum. Bu benim şahsi düşüncem.

@XuaQL Hocam merhaba. Zaten Mint'i seviyorum. Güçlü bir dağıtım ama Pardus'un farkı yok ki. Yazdıklarınızdan sadece şunu çıkardım. Mint'in geniş topluluğu var. Evet haklısınız. Ama o kullanmaz ben kullanmam şu kullanmaz. O zaman bu topluluk oluşmaz ki.
Üstelik Pardus Forum ve Mint Forum kullanmış biri olarak söylüyorum Pardus Forum'da cevaplar daha hızlı geliyor.
Ben Mint'i gömmedim bu arada. Sadece Mint ile Pardus'un aynı kefede olduğunu ikisinin de eşit derece kullanılabilirlik seviyesinde olduğunu söyledim.

Bu arada başta yazdığınız şey zaten Mint'i kurtarıyor. Ubuntu'nun dayatmalarından arındırılmış bir dağıtım Mint. Bu özelliğini seviyorum. Siz Mint kurun sorun yok. Ama Pardus kullanılmaz demeyin.

@dombilis Hocam ben sadece basit bir kullanıcıyım.
Kullanılmaz değil diye belirttim :D Topluluk istiyorsa yeni şeyler denenmeli daha tecrübeli olan ekipleri olan bir dağıtım yerine Pardus'u kolay kolay türk olmayan birine tercih ettiremezsiniz. Pardus'da dürüst olmak gerekirse elbet ilerler ama diğer dağıtımlar kadar ben en azından bir gelecek fazla görmüyorum. Türkiye'de Linux dağıtım kullanım sayısının artmasında fayda sağlayabilir. Akıllı tahtalar ve okullardaki bilgisayarlara, devlet kurumlarına kurulursa açık kaynak yazılımlara ve Pardus'a o zaman yönelim artabilir. Ancak Windows bir kısımda şart devlet kurumlarında nedeni ise okullardan gidersek Bilsa yazılımları gibi şeyler okulla alakalı bunlar WineHQ ile düzgün çalışmıyorlar. OCX'ler düzgün kurulmuyor. Linux için bir sürümde mevcut değil. Bu yazılımlar için alternatifler geliştirilmeli, devlet kurumlarındaki yazılımlar için alternatifler geliştirilmeli veya Linux sürümleri geliştirilmeli yoksa Türkiye'de de Akıllı Tahtalarda kullanılmaktan öteye çok fazla geçemez. Bunlar olursa o zaman Pardus en azından Türkiye için güzel bir işletim sistemi olabilirdi fakat durum şuan böyle değil.

@Bsd Kaymak Hocam kontrol ettiğimde son kullanıcının işine yarayabilecek bir yazılım pek göremedim. Göremedim derken yani bu yazılımları illaki alternatif olarak Pardus'ta da yükleyebilirsiniz. Bakın burada ben Mint'i yermiyorum. Sadece Pardus ile Mint aynı diyorum. Mint Ubuntu'nun son kullanıcı için özelleştirilmiş ve geliştirilmiş hali iken Pardus'u da Debian için öyle görüyorum. Bu benim şahsi düşüncem.

Nasıl göremedin yahu? Geliştirdikleri bütün araçlar son kullanıcı araçları zaten.
Pardus'a yükleyemezsin zaten demiyoruz. Fakat ekstra bir çaba, sonucu hüsran ile bitebilir.
Update Manager'ı halledebileceğinden bile emin değilim ikisi de apt kullansa bile.
Ki bir son kullanıcının gidip Mint araçlarını Pardus'a kurabileceğini mi düşünüyorsun? Öyleyse bu çok yanlış.

Pardus ile Mint aynı değil.

Mint ekibininin kendisi Cinnamon arayüzünü geliştiriyor; ayrıca kendi araçları var ve en son Timeshift'in geliştirilme kısmını üstlenmişlerdi.
Önceden de dediğim gibi Mint son derece kolay ve güçlü bir dağıtım. Ama Pardus'un da geri kalır yanı yok yani. Bakın millet niye Pardus kullanmıyor da Mint kullanıyor diye çemkirmiyorum. İsterse herkes Mint kullansın. Şunu diyorum. Pardus deyince millet "ııyyyy" diyor. Bu anlamsız. Yoksa Mint'i de seviyorum hatta abartısız aşık olmuştum.

Pardus ile Mint aynı değil.
Hocam tabi ki aynı değil. Aynılar demekten kastım ikisi de son kullanıcı için biçilmiş kaftan.
İkisini de son kullanıcı rahatça kullanabilir.
Yoksa birebir aynılıktan bahsetmiyorum. Mint daha gelişmiş evet buna katılıyorum ama Pardus da kullanılmaz "ıyy" denecek bir dağıtım değil.

Direkt bir Ubuntu türevi değildir. Tabanı Ubuntu olabilir ama Ubuntu gibi değil yani. elementaryOS'te Ubuntu tabanl olsa bile Ubuntu'dan bayağı farklıdır yani. Mint'ta öyle.

@XuaQL Hocam Diyanet, Savunma Bakanlığı okullar ve hastanelerden bazıları Pardus'a geçti diye biliyorum. Devlet yazılımdaki dışa bağımlılığı azaltmak için böyle bir adım attı. Bence çok güzel bir adım.

Geri
Yukarı