Linux Mint makyajlanmış Ubuntu değil mi?

Pardus bu aşamada "ıyy" denebilecek bir dağıtım.
Sağladıkları ekstra araç bile bulunmazken, sana XFCE Debian'ı verip gidiyorlar; emek bu olmamalı bence.
Hocam arz talep meselesi. Çok talep görmediği için üstüne düşülmediğini düşünüyorum. Bakın kurumsal da nasıl başarılar gösteriyorlar. Kurumsala yönelik bir dağıtım. Ama bireysel kullanıcı için de gayet kullanılabilir dağıtım.

Mint, modifiyeti Ubuntu'dur. Paket deposu bile Ubuntu'dur. Ubuntu'daki özgürlük karşıtı takip sistemlerinden arındırılmış, OOM killer ve Snap gibi bazı şeylerin devre dışı bırakıldığı bir Ubuntu türevi. LM'nin depolarında sadece cinnamon ve yan ürünleri var. Debian'lı ayrı bir sürümünü yapıyorlar ancak Ubuntu'da yoğunlaştılar.

Hocam arz talep meselesi. Çok talep görmediği için üstüne düşülmediğini düşünüyorum. Bakın kurumsal da nasıl başarılar gösteriyorlar. Kurumsala yönelik bir dağıtım. Ama bireysel kullanıcı için de gayet kullanılabilir dağıtım.

Kurumsalda başarı göstermelerinin sebebi devletin kendisi. Çünkü devlet tarafından sağlanan uygulamalar sağlanıyordu en son Pardus'a. Kurumsal dediğin rastgele bir şirket olsaydı dediğin doğruydu.
Bireysel kullanıcı da pek ala kullanabilir, fakat Mint kullanmak varken neden Pardus? Katacağı birşey yok Pardus'un. Daha doğrusu Mint'te olan rahatlığını götürüyor...

Mint, modifiyeti Ubuntu'dur. Paket deposu bile Ubuntu'dur. Ubuntu'daki özgürlük karşıtı takip sistemlerinden arındırılmış, OOM killer ve Snap gibi bazı şeylerin devre dışı bırakıldığı bir Ubuntu türevi. LM'nin depolarında sadece cinnamon ve yan ürünleri var. Debian'lı ayrı bir sürümünü yapıyorlar ancak Ubuntu'da yoğunlaştılar.
Hocam bunu ben de söylüyorum. Konuyu açma sebebim insanların Pardus'a "ıyy" diye yaklaşması. Bence hiç gerek yok böyle şeylere. Her dağıtım bizim. Eminim Pardus yabancı bir dağıtım olsaydı böyle yerilmezdi.

Daha doğrusu Mint'te olan rahatlığını götürüyor...
Hocam nasıl bir rahatlık götürmeden kastediyorsunuz?
Ben Mint de kullandım Pardus da kullandım. İkisinde de rahatım.

Okudum çok haklısınız ama
Linux Mint Debian değil miydi?
Pardus gayet hoşuma gidiyor hiç Debian, Ubuntu benzemiyor
Ubuntu da Debian tabanlı. Linux Mint'in iki versiyonu var. Biri doğrudan Debian tabanlı LMDE (Linux Mint Debian Edition), diğeri daha yaygın kullanılan Ubuntu tabanlı Linux Mint...
Ubuntu'yu yaratan topluluktan, özellikle ticari çalışmalara itiraz eden, özgürlükçü beyin takımı Linux Mint'i yarattı.
Topluluk zaten Ubuntu'yu yaratmışken oradaki çalışmaların üzerine Linux Mint dağıtımını giydirdi. Ama buna makyajlanmış Ubuntu denmez.

Önceden de dediğim gibi Mint son derece kolay ve güçlü bir dağıtım. Ama Pardus'un da geri kalır yanı yok yani. Bakın millet niye Pardus kullanmıyor da Mint kullanıyor diye çemkirmiyorum. İsterse herkes Mint kullansın. Şunu diyorum. Pardus deyince millet "ııyyyy" diyor. Bu anlamsız. Yoksa Mint'i de seviyorum hatta abartısız aşık olmuştum.
Mint ile Pardus farklı kesimlere hitap ediyor. Mint yeni yeni GNU/Linux kullananlar için, Pardus ise kurumsalda kullanılmak için "geliştiriyor". İnsanların tiksinmesi, uzak kalması normal. Pardus başta PiSi tabanını kullanıyordu, sonradan akıllı tahta sürücüsü yok diyerekten ve yönetimdeki hatalar yüzünden Debian tabanına geçti. Şuan Pardus'un yaptığı tek şey Debian üzerine tema, market falan eklemesi. Pardus'u geliştiren TÜBİTAK iken PiSi tabanını artık çok az kişi geliştiriyor ve PiSi'ninvpaket yöneticisini Budgie'yi geliştiren Solus forkluyor. Ne kadar ironik değil mi? Sana şunu söyleyeyim, Pardus'ta işe yarayan tek şey ISO yazdırma aracı olabilir. Onun haricinde Debian Nonfree kullanırım daha iyi.

Son düzenleme:
Eminim Pardus yabancı bir dağıtım olsaydı böyle yerilmezdi.

Kesinlikle aynı tepkiyi görürdü. Ben Türk dağıtımı olduğu için kötülemiyorum dostum bu dağıtımı, ben millet, ırk farketmeden yaklaşıyorum bu tür olaylara; böyle olan daha çok dağıtım var ve hepsine aynı tepkiyi gösteririm.

Hocam nasıl bir rahatlık götürmeden kastediyorsunuz?
Ben Mint de kullandım Pardus da kullandım. İkisinde de rahatım.

Mint'te bulunan araçlar olmadığı için tam anlamıyla konforlu bir kullanımdan söz edemiyoruz, otomasyon işlemleri yok; yeni paketler yok... Daha çok şey sayabileceğimden emin ol.

@XuaQL Hocam Diyanet, Savunma Bakanlığı okullar ve hastanelerden bazıları Pardus'a geçti diye biliyorum. Devlet yazılımdaki dışa bağımlılığı azaltmak için böyle bir adım attı. Bence çok güzel bir adım.
Evet ama dediğim gibi her yazılım için devlet bir şey yapmıyor. Bir yerde gene Windows bir cihaz var. O kadar açığı maalesef kapatamıyor. Güzel düşünülmüş olabilir ama maalesef uygulama yönünden yavaş ve geriler. Bu yüzden maalesef yeteri kadar iyi değil. O kadar yazılımı ücretsiz de sunmayabilirler. Bu yazılımlar pahalı yazılımlar normalinde hayrına geliştirmelerini beklemekde yanlış fakat bu yazılımı geliştiren kişilerde Linux desteği vermeli ve verdi diyelim bizim her ne kadar yasak olsa da her yazılım crack kullanılıyor. Linux sürümünün crack halini bulamayacak gene Windows'a dönecek :D Bu yüzden Pardus gene kurtarmayacak. En azından denenmesi ama dediğiniz gibi güzel bir şey ona katılıyorum.

Merhaba,

Senin için hangi aşamayı geçmeli, neler yapmalı ki 'ıyy' denilemeyecek bir yazılım olsun.

Çok basit, amacına hitap etsin.
Pardus, Türk halkındaki son kullanıcıları da düşündüğünü söyleyip oldukça büyük bir yanlışlık yapıyor.
Kurumsal amaçla kullanılmasının tek amacı devletin baskılaması.

Kısacası hitap etmesi gereken yerlere de hitap etmeyen bir arkadaştır kendisi, Debian kopyası gözüyle bakıyorum.

Geri
Yukarı