Windows 11 ile Linux Mint 21.2 Dual Boot sorunu

SonYolcu

Decapat
Daha fazla  
Kurulum ekranında Windows'un yanına kur dedim kurulum bitince Mint açıldı. Normalde açılış ekranında Windows mu Mint mi diye sorması gerekirdi fakat sormadan direk Mint'e giriş yapıyor. Windows diskin diğer bölümünde duruyor boot menüsünden ön sıraya aldığımda Windows açılıyor fakat hangi işletim sistemine giriş yapmak istediğimi sormuyor. Grubu tekrar kurdum yine Dual boot girişte olmadı sorun var. Bu sorunu nasıl aşarız?

Kurulum ekranında Windows'un yanına kur dedim kurulum bitince Mint açıldı. Normalde açılış ekranında Windows mu Mint mi diye sorması gerekirdi fakat sormadan direk Mint'e giriş yapıyor. Windows diskin diğer bölümünde duruyor boot menüsünden ön sıraya aldığımda Windows açılıyor fakat hangi işletim sistemine giriş yapmak istediğimi sormuyor. Grubu tekrar kurdum yine Dual boot girişte olmadı sorun var. Bu sorunu nasıl aşarız?

Linux Mint'i boot edip aşağıdaki kodları sırasıyla gir. Ardından restart at.

Bash:
sudo apt install os-prober update-grub
sudo os-prober
sudo update-grub

Eğer direkt GRUB ekranı gelmiyorsa gene Linux Mint'i boot et. Terminali aç ve sudo nemo komutunu gir. Ardından /etc/default/grub'a git. GRUB_TIMEOUT değerini 3 ya da daha yüksek bir değer olarak belirle.

Linux Mint'i boot edip aşağıdaki kodları sırasıyla gir. Ardından restart at.

Bash:
sudo apt install os-prober update-grub
sudo os-prober
sudo update-grub

Eğer direkt GRUB ekranı gelmiyorsa gene Linux Mint'i boot et. Terminali aç ve sudo nemo komutunu gir. Ardından /etc/default/grub'a git. grub_tımeout değerini 3 ya da daha yüksek bir değer olarak belirle.

Denedim olmadı şu anda Mint'ten yazıyorum.

Pardus'da da aynı sorun var şu anda. Eskiden böyle olduğunda herhangi bir Linux dağıtımına girip grup onarımını çalıştırdığımda veya Ventoy boot diskine yüklediğim boot repaire ile çözülürdü şimdi hiçbir şekilde Dual boot çözülmüyor.

Denedim olmadı şu anda Mint'ten yazıyorum.

Pardus'da da aynı sorun var şu anda. Eskiden böyle olduğunda herhangi bir Linux dağıtımına girip grup onarımını çalıştırdığımda veya Ventoy boot diskine yüklediğim boot repaire ile çözülürdü şimdi hiçbir şekilde Dual boot çözülmüyor.

sudo os-prober
Çıktısını atar mısın?

sudo os-prober
Çıktısını atar mısın?
1699186904458.png

Mint Xfce 21.2 kurulu.

Geri
Yukarı