Çözüldü Linux Mint Xfce YouTube kasıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PhoenixTech

Hectopat
Chrome kurdum videolarda fazlasıyla drop ve kasma var. 1 dakika izlemeden yaklaşık 500 drop giriyor. Deb olarak indirip kurdum. Chrome güncel. Driver yüklü. @OzgunP hocam yardımlarınızı bekliyorum.

Çözüm
nvidia-settings paketini kurup, Powermizer sekmesinden Preferred Mode seçeneğini maksimum olarak ayarlamayı deneyebilirsin. Bu değişiklik kalıcı olmayabilir, işe yararsa oturum sırasında otomatik etkinleşmesi için bir şeyler yapılabilir.

Kod:
sudo apt install nvidia-settings

nvidia-powermizer.png

Ek olarak tlp paketini kurup, güç profilini AC olarak ayarlamayı deneyebilirsin.

Kod:
sudo apt install tlp
sudo tlp start
sudo tlp ac

Kurduktan sonra şu komutun çıktısı ile CPU'nun en yüksek frekansta çalışıp çalışmadığını teyit edebilirsin.

Kod:
watch inxi -C

Bir de Chrome yerine farklı bir tarayıcı dene bakalım. Mesela Vivaldi vb. Chromium tabanlı başka bir tarayıcı olabilir. Kendi adıma Firefox ya da tabanlı tarayıcıları, daha başarılı buluyorum.
Problem yok devam et, sadece bazı yönergeleri anlatıyor. Eğer xorg.conf dosyası oluşturursan, xorg-modulepath-fix paketini de kur ya da dosyaya elle şunları bunları ekle diyor.
Çözünürlük şuan çok kötü zar zor yazıyorum. 640x480.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    90 KB · Görüntüleme: 28
  • 2.png
    2.png
    9,5 KB · Görüntüleme: 29
  • 3.png
    3.png
    57,3 KB · Görüntüleme: 46
Şu komutları çalıştır.

Kod:
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 23e50c670722a6d9

sudo apt update

sudo apt install nvidia-340

Şu komutları çalıştır.

Kod:
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 23e50c670722a6d9

sudo apt update

sudo apt install nvidia-340
Uç birimi zar zor açıyorum fakat kodu kopyaladığım enter tuşuna basınca işlev yapmıyor.
Düzenleme-> Açık kaynak sürücüyü kurup uç birime dediklerinizi yazdım. Açık kaynak sürücü kurmadan uç birim çalışmadı ilginçtir.

Dosya Ekleri

• 4.png
    4.png
    87,3 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
nvidia-settings paketini kurup, Powermizer sekmesinden Preferred Mode seçeneğini maksimum olarak ayarlamayı deneyebilirsin. Bu değişiklik kalıcı olmayabilir, işe yararsa oturum sırasında otomatik etkinleşmesi için bir şeyler yapılabilir.

Kod:

nvidia-powermizer.png

Ek olarak tlp paketini kurup, güç profilini AC olarak ayarlamayı deneyebilirsin.

Kod:
sudo apt install tlp
sudo tlp start
sudo tlp ac

Kurduktan sonra şu komutun çıktısı ile CPU'nun en yüksek frekansta çalışıp çalışmadığını teyit edebilirsin.

Kod:
watch inxi -C

Bir de Chrome yerine farklı bir tarayıcı dene bakalım. Mesela Vivaldi vb. Chromium tabanlı başka bir tarayıcı olabilir. Kendi adıma Firefox ya da tabanlı tarayıcıları, daha başarılı buluyorum.

Son düzenleme:
Çözüm

Kod:

Eki Görüntüle 1241967

Kod:
sudo apt install tlp
sudo tlp start
sudo tlp ac

Kod:
watch inxi -C

Hocam sanırsam darboğaz oluşuyordu. Vİdeo açıkken GPU'nun en düşük frenkanslarda çalıştığını fark ettim. Nvidia panelinden Prefer Maximum Performance moduna çektim. 1080P videoda 0 drop ile akıcı olarak izleyebiliyorum. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Hevesle başladım bırakmayacağım Lİnux'u.

Geri
Yukarı