Linux Mint XFCE vs Manjaro XFCE

Güncel bir Xfce'de 350-400 MB. Kullanıma inmek zor değil. Son kullanıcı dağıtımları birçok ek araçla geliyor. Paneldeki gerekli olmayan eklentiler, oturum başlangıcındaki birçok öge kolayca pasifleştirilebilir. Mesela Linux Mint 20 Xfce'de 350-380 MB. RAM kullanımına kolayca inebiliyorsunuz. Bunlar haricinde Xfdesktop dahi pasifleştirilip, boş bir masaüstü kullanabilirsiniz. Bu durumda 50-60 MB. Daha tasarruf edilir. Gvfs volume eklentileri kaldırılabilir. 40-50 MB. Daha tasarruf edilir, 300 MB. Altına inmiş olursunuz.

Bunlar kullanımı negatif yönde etkiler. Bende Memory düşürmek için bir şey yapmıyorum zaten. Kernel konfigürasyonum sayesinde biraz düşüyor, gerisi default XFCE4 + birkaç eklenti işte.

Peki 8 GB bir bilgisayarda boşta 500-600 MB RAM kullanımı normal mi? Çok uzun zamandır Linux kullanmıyorum ve hangi gereksiz programları kaldıracağımı bilmiyorum genelde sadece Bluetooth kaldırıyorum.

Normal hocam RAM kullanımını en çok etkileyen faktörlerden bir tanesi kernel konfigürasyonudur. Kerneli biraz daha güvenli olması için programlarsan RAM kullanımı artar mesela. Ben 2 tane kernel kullanıyorum bunun için, bir tanesi hardened bir tanesi performans, yapacağım işe göre bir tanesiyle açıyorum bilgisayarı. Hardened kernel daha fazla RAM kullanıyor daha yavaş açılıyor, ve Benchmark'larda daha az performans veriyor.

Peki 8 GB bir bilgisayarda boşta 500-600 MB RAM kullanımı normal mi? Çok uzun zamandır Linux kullanmıyorum ve hangi gereksiz programları kaldıracağımı bilmiyorum genelde sadece Bluetooth kaldırıyorum.

Kernelin Slab adında bir hafıza ayırıcısı vardır. İsterseniz Cache tutarken birbiriyle aynı olan sayfaları tek yedek olarak tutmasını konfigüre edebilirsiniz ve bu hafıza kullanımını düşürür ancak aynı zamanda bir güvenlik zaafiyeti de yaratır. Eğer daha güvenli olmasını isterseniz her iki ayrılan data birbirinin aynısı olsa bile ikisini birleştirmez ve ikisini de hafızada tutar bu güvenlik adına faydalı bir olay iken RAM kullanımını arttırır mesela.

Son düzenleme:

Güncel ve son kullanıcı dağıtımı için normal sayılır. Bu tür dağıtımlarda bir çok öge hazır geliyor. Gelmesi de normal, kur kullan çizgisindeki dağıtımlar bunlar. "Yazıcı taktım CUPS yükleyim, telefon taktım MTP desteği ekleyim" gibi eforlarla uğraşmamanız için yapılandırılmış ve tasarlanmışlardır.

@OzgunP yazılarına bakarak seni bir yerden tanıyor gibiyim, bana yabancı gelmedin, bir adın kelebek333 olabilir mi?.

Benim adım Özgün Pür. Beni tanıyacağınızı sanmıyorum, ama ben sizi forumlardan biliyorum Vedat bey. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Xubuntu'nun güncel sürümü 600 MB. Civarı RAM kullanıyor. Snap bağımlılıklarını silerseniz bu miktar biraz daha azalabiliyor. Bahsettiğiniz RAM kullanımı ancak Xubuntu 14.X gibi sürümlerde olabilir, bunun da desteği bitti. Xubuntu 16.04'te 350 MB. Xubuntu 18.04 450 MB. 20.04'te 600 MB. Civarı RAM kullanıyor.

Ayrıca xfce 4.14 sürümle birlikte gtk3'e geçiş yaptı ve bu sebeple gtk2 desteği ile derlenenlerden daha fazla RAM kullanımı normal.

Bir de tema kullanımı RAM kullanımını etkiliyor. Mesela adapta teması oldukça fazla RAM kullanımına sebep olabiliyor.

Kullanılan panel eklentileri de RAM kullanımını etkiler.

Xubuntu 20.04 LTS sürümünü kullanıyorum sistem ilk açılınca 200 MB kullanıyor birkaç saat kullandıktan sonra 250 MB'ye kadar çıkıyor. Sistemde 4 GB RAM var bu arada.

htop.jpeg

xubuntu.png

Xubuntu 20.04 LTS sürümünü kullanıyorum sistem ilk açılınca 200 MB kullanıyor birkaç saat kullandıktan sonra 250 MB'ye kadar çıkıyor. Sistemde 4 GB RAM var bu arada.

Eki Görüntüle 689814

Eki Görüntüle 689815

Muhtemelen donanımın eski olduğu için hocam. Yeni hardware yeni özellikler ile geliyor buda sürücülerinin daha fazla yer kaplamasına sebep oluyor. Yoksa aynı dağıtımın farklı sistemlerde farklı hafıza kullanımlarına sebep olması için başka geçerli sebep yok.

Eki Görüntüle 689814

Eki Görüntüle 689815
Birde ayrıca swap'a düşmüş görünüyorsun resimde. Aslında kullandığım ram 574MB.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı