Çözüldü Linux Mint Xfce YouTube kasıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PhoenixTech

Hectopat
Chrome kurdum videolarda fazlasıyla drop ve kasma var. 1 dakika izlemeden yaklaşık 500 drop giriyor. Deb olarak indirip kurdum. Chrome güncel. Driver yüklü. @OzgunP hocam yardımlarınızı bekliyorum.

Çözüm
nvidia-settings paketini kurup, Powermizer sekmesinden Preferred Mode seçeneğini maksimum olarak ayarlamayı deneyebilirsin. Bu değişiklik kalıcı olmayabilir, işe yararsa oturum sırasında otomatik etkinleşmesi için bir şeyler yapılabilir.

Kod:
sudo apt install nvidia-settings

nvidia-powermizer.png

Ek olarak tlp paketini kurup, güç profilini AC olarak ayarlamayı deneyebilirsin.

Kod:
sudo apt install tlp
sudo tlp start
sudo tlp ac

Kurduktan sonra şu komutun çıktısı ile CPU'nun en yüksek frekansta çalışıp çalışmadığını teyit edebilirsin.

Kod:
watch inxi -C

Bir de Chrome yerine farklı bir tarayıcı dene bakalım. Mesela Vivaldi vb. Chromium tabanlı başka bir tarayıcı olabilir. Kendi adıma Firefox ya da tabanlı tarayıcıları, daha başarılı buluyorum.
Driver yüklü dediğiniz NVIDIA'nın kendi driverı mı yoksa X.org ile gelen driver mı? (Sanırım adı Mesa) NVIDIA kartlarda kendi driverları X.org driverlarından iyi performans veriyor, AMD'de tam tersi. Ayrıca işlemcinizde eski bir aralar bende 2007'den kalma bir işlemci kullanmıştım 720p'yi zar zor oynatıyor 1080p'de kasıyordu, bütün çözünürlüklerde mi sonuç aynı?

Chrome kurdum videolarda fazlasıyla drop ve kasma var. 1 dakika izlemeden yaklaşık 500 drop giriyor. Deb olarak indirip kurdum. Chrome güncel. Driver yüklü. @OzgunP hocam yardımlarınızı bekliyorum.
NVIDIA'da sürücü yöneticisi varsa veya yoksa Proprietary sürücü kurman lazım.
Driver Manager / Sürücü Yöneticisi kısmında 400 küsür versiyonu olan bir NVIDIA var, o Proprietary olan.

n
Driver yüklü dediğiniz NVIDIA'nın kendi driverı mı yoksa X.org ile gelen driver mı? (Sanırım adı Mesa) NVIDIA kartlarda kendi driverları X.org driverlarından iyi performans veriyor, AMD'de tam tersi. Ayrıca işlemcinizde eski bir aralar bende 2007'den kalma bir işlemci kullanmıştım 720p'yi zar zor oynatıyor 1080p'de kasıyordu, bütün çözünürlüklerde mi sonuç aynı?
Nvida'nın kendi sürücüsünü kurdum. OzgunP hocamızın yardımıyla. Sürücü kesinlikle kuruldu. Wİndows 10 ile 720 izleyebiiyordum kasmadan. Eklenti kurarak 1080P videolarda sorun olmuyordu.
Firefox'ta var mı bu sorun, sadece Chrome'da mı var?

Bir şunun çıktısını paylaş.

Kod:
inxi -SGx
Chrome'da daha çok hocam.

Dosya Ekleri

• qq.png
    qq.png
    65,7 KB · Görüntüleme: 61
Şu komutlarla Xanmod çekirdeğini kurup ve buna uyumlu olacak biçimde nvidia-340 sürücüsünü güncelle bakalım. Ardından sistemi yeniden başlatırsın.

Kod:
echo 'deb http://deb.xanmod.org releases main' | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/xanmod-kernel.list
Kod:
wget -qO - https://dl.xanmod.org/gpg.key | sudo apt-key --keyring /etc/apt/trusted.gpg.d/xanmod-kernel.gpg add -
Kod:
sudo apt update && sudo apt install linux-xanmod
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:kelebek333/nvidia-legacy -y
Kod:
sudo apt-get update
Kod:
sudo apt install nvidia-340

Bunlarla varsayılan çekirdeğe göre daha iyi performans alabileceğin ve daha güncel bir çekirdek sürümü kurulacak. Nvidia-340 güncellemesi, bu güncel çekirdek için gerekiyor. Depodaki Nvidia-340 sürücüsü güncel çekirdekler için yamalı değil.

Kurulumu yapıp sistemi yeniden başlattıktan sonra, şu komutun çıktısını paylaşırsın.

Kod:
inxi -SGCxx

Son düzenleme:
Problem yok devam et, sadece bazı yönergeleri anlatıyor. Eğer xorg.conf dosyası oluşturursan, xorg-modulepath-fix paketini de kur ya da dosyaya elle şunları bunları ekle diyor.

Geri
Yukarı