Linux nasıl kurulur?

BeyazEsya

Picopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, Linux nasıl kurulur? Ben ilk defa Linux kullanacagim. Windows format atar gibi ISO dosyası ve Rufus mu kullanacağız? Herhangi bir farki var mi?

Ek: Bir de ek olarak bir şey sormak istiyorum. Genellikle Ubuntu, Debian geçiyor. Bunlar ana dağıtımlar mı? Yani her dağıtım buradan mı geliyor?

Merhaba, Linux nasıl kurulur? Ben ilk defa Linux kullanacagim. Windows format atar gibi ISO dosyası ve Rufus mu kullanacağız? Herhangi bir farki var mi?

Ek: Bir de ek olarak bir şey sormak istiyorum. Genellikle Ubuntu, Debian geçiyor. Bunlar ana dağıtımlar mı? Yani her dağıtım buradan mı geliyor?

Hangi linux dağıtımını kullanacaksınız? (ör: Kali Linux, Linux mint vb.)
birde sanal makine mi kullanacaksınız?

İlk defa Linux kuracaksanız Linux Mint kurmanızı tavsiye ederim. Her dağıtım Ubuntu ya da Debian'dan gelecek diye bir kural yok ama kurulumu kolay denecek dağıtımların neredeyse tamamı Ubuntu tabanlı. Kurulum işini rahatlıkla yaparsınız Mint'in.

Cevap 1: Evet, Rufus ile yazdırıp Windows gibi kurabilirsiniz. Belki Windows'tan daha kolay kuruluyor. Ama Linux'a yeni geçenlere tavsiyemdir, Dual-Boot yapın. Araştırabilirsiniz.

Cevap 2: Dağıtımlar, Linux Kernel'i denilen Linux çekirdeğine inşa edilenlere denir. İstediğiniz herhangi bir dağıtım kullanabilirsiniz. Linux dağıtımlarında genellikle benziyorlar. Sizin için önemli olan "Desktop Environment"lardır. Bunları da araştırabilirsiniz.

Hayır, direkt Windows'u sileceğim. Dağıtıma karar veremedim maalesef.
Hiç önermem. Hemde hiç. Bunu yaparak 2 hafta Linux'tan soğudum. Sizde soğuyabilirsiniz.

Cevap 1: Evet, Rufus ile yazdırıp Windows gibi kurabilirsiniz. Belki Windows'tan daha kolay kuruluyor. Ama Linux'a yeni geçenlere tavsiyemdir Dual-Boot yapın. Araştırabilirsiniz.

Cevap 2: Dağıtımlar, Linux Kernel'i denilen Linux çekirdeğine inşa edilenlere denir. İstediğiniz herhangi bir dağıtım kullanabilirsiniz. Linux dağıtımlarında genellikle benziyorlar. Sizin için önemli olan "Desktop Environment"lardır. Bunları da araştırabilirsiniz.

Hiç önermem. Hemde hiç. Bunu yaparak 2 hafta Linux'tan soğudum. Sizde soğuyabilirsiniz.
HDD olduğu için Dual-Boot mantıksız olur deniliyor. O zaman en iyisi 21H2'yi beklemek. Yeni ikonlar beni Windows'da tutacak.🙂

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı