Linux nasıl kurulur?

Kendim HDD üzerinde Dual Boot yapıyorum, hiçbir sıkıntı yok. Ayrıca 21H2 HDD'ler için hüsranla sonuçlanabilir.
Şimdi bakıyordum, böyle arayüzü guzel olsun diye. Deepin diye dağıtım gördüm. Cok güzel. Onu kurmaya karar verdim. Dual-Boot yapmak isterim.

Şimdi bakıyordum, böyle arayüzü guzel olsun diye. Deepin diye dağıtım gördüm. Cok güzel. Onu kurmaya karar verdim. Dual-Boot yapmak isterim.

Deepin sorunlu diye biliyorum. UbuntuDDE aynı masaüstü ortamını kullanıyor. Şahsen UbuntuDDE tercih ederim.

Windows'u silmeyin derim. Olur da beğenmezseniz Linux'tan Windows format USB'si oluşturmak biraz zor diye biliyorum.
Ahaha, hatırlatmayın. Çok zordu. 5,5 saat uğraşmıştım. :D
Ama şuan yapabilirim, öğrenmeye bakıyor bu işler.

I3 8100 16 GB RAM (Dahili GPU)
Siz şuan piyasada olan tüm Linux dağıtımlarını kullanabilirsiniz. Sistem açısından bi' problem yaşamazsınız. Dual-Boot yaparak birisini deneyebilirsiniz. Bence Ubuntu veya Linux Mint (Cinnamon) ile başlayabilirsiniz.

Öncelikle bu bağlantıdan Rufus'un en güncel ve Türkçe sürümünü indirin: Rufus

Ardından Linux işletim sisteminin .iso ile sıkıştırılmış dosyasını indirin.

İndirme işlemleri bittikten sonra cihazınıza herhangi bir USB bağlayın. (İçinde veri olmamasına dikkat edin eğer veri var ise yedekleyin çünkü birazdan aygıtınızı biçimlendireceğiz[sıfırlayacağız]).

Rufus'u çalıştırıp, en üstte bizi karşılayan açılabilir ve seçilebilir listeden Linux'u yüklemek için bağladığınız USB aygıtı seçin.

Önyükleme seçimi sekmesinin sol tarafında açılabilir ve seçilebilir listeden "Disk ya da ISO yansısı Lütfen Seçin"'i seçin.

Önyükleme seçimi sekmesinin sağ tarafında seç butonuna tıklayarak açılır dosya seçme penceresinden yüklediğiniz Linux'un .iso uzantılı dosyasını seçin.

Yansıma seçeneği sekmesinin sol tarafında bulunan açılabilir ve seçilebilir listeden "Standart Windows Yüklemesi"'i seçin.

Disk bölüm düzeni sekmesini ellemeyin.

Hedef Sistem sekmesinden BIOS'unuzun türüne göre seçim yapın. (BIOS'unuz UEFI değil ise BIOS seçeneğini seçin)

Artık Linux'u USB aygıtınıza yazabilirsiniz. Sağ en alttan "BAŞLAT" butonuna tıklayarak Linux'un USB'ye yazdırılmasını bekleyin.

Ardından USB aygıtınızı bilgisayardan çıkartmayarak sistemi yeniden başlatın.

Anakartınızın üreticisinin veya sisteminizin üreticisinin logosunu gördüğünüzde var ise Boot Menu'yu seçip, açılan seçilebilir pencereden USB aygıtınızı seçerek sistemi USB üzerinden boot edin yok ise BIOS ayarlarından USB aygıtınızı Boot listesinden en üste çekin.

Artık Linux'u sisteminize yüklemeye hazırsınız. Sonraki adımları YouTube'dan veya Technopat Sosyal'den araştırarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin :).

Yeni konular

Geri
Yukarı