Linux nasıl kurulur?

Kernelginar

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
20
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Laptop: ASUS TUF Gaming F15 FX506LHB-HN323
İşlemci: i5-10300H
Ekran kartı: GTX 1650
RAM: 8 GB 3200 MHz DDR4 Laptop
Dahili Depolama: Intel SSDPEKNU512GZ
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Sistem özellikleri aşağıdaki gibidir:

• AMD Ryzen 3 3250u laptop işlemcisi.
  • Vega 3 dahili ekran kartı.
  • 4 + 8 GB DDR4 2400 MHz CL18 RAM.
  • 256 GB SSD + 1 TB HDD.
Ben bu sisteme Dual boot olarak Linux kurmak istiyorum. Fakat bazı sorularım var.
1) Sürücüler nasıl yüklenir?
2) Dual boot olarak Linux'u silmekte sorun yaşar mıyım / silmek için gereğinden fazla uğraşır mıyım?
3) Bir de aklımda Manjaro Linux var ama güzelinden bir kullanıcı dostu Linux dağıtımı önerirseniz çok güzel olur.

Aklıma geldikçe sorarım fakat şu anlık bu kadar. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
2. Sorunuza cevap vereyim. Sadece Windows üzerinden Linux'u kurmuş olduğunuz disk bölümünü biçimlendirip ardından silmeniz yeterli olacaktır. Dual boot'u kaldırmak bu kadar basit.

1.Kendisi açık kaynak kodlu sürücüleri kuruyor çoğu Linux dağıtımı kurulumunda açık kaynaklı veya sahipli diye seçenek sunar bence şirketlerin kendi driverları daha iyi.
2)Windows üzerinden Linux'u kaldırabilirsiniz.
3)Manjaro güzeldir, Linux Mint öneririm cinnamon arayüzü Windows arayüzüne çok benziyor özelleştirme olarak da bayağı iyi.

1. Genel olarak surucu kurmak gerekmiyor. Lakin oyunlar icin su makaleyi incele derim;

2. Bios ayarlarinda Boot onceligini degistirme ozelligi olursa, bir sorun olacagini dusunmuyorum. Onceligi Windows Boot Manager yaparsin, olur biter. Sonra GNU/Linuz'a ait diskleri silersin yada silmezsin.

3. elementaryOS, Deepin OS oneririm.

3. Sorunuza yönelik kullanıcı dostu ve arayüzü hoş bir şey istiyorsanız Elementary OS'i önerebilirim.

3. Elementary OS, deepin OS oneririm.

Deepin OS'ta güvenlik sorunları varmış diye duymuştum. Bunun doğruluğu nedir?

3. sorunuza yönelik kullanıcı dostu ve arayüzü hoş bir şey istiyorsanız Elementary OS'i önerebilirim.

Elementary OS tamamdır aklımda.

1.kendisi açık kaynak kodlu sürücüleri kuruyor çoğu Linux dağıtımı kurulumunda açık kaynaklı veya sahipli diye seçenek sunar bence şirketlerin kendi driverları daha iyi.

3. parti yazılım kurma seçeneği çıkıyordu Linux'larda. O seçenek mi dediğiniz şey?

Deepin OS'ta güvenlik sorunları varmış diye duymuştum. Bunun doğruluğu nedir?
Marketlerindeki uygulamalarin indirme sayisini kontrol eden bir yazilim vardi galiba, o bir seye neden oluyordu hatirlamayorum lakin aman aman bir guvenlik acigi degildi. Taa 2 yil onceki olay.
Deepin OS 20 Beta iken.

Marketlerindeki uygulamalarin indirme sayisini kontrol eden bir yazilim vardi galiba, o bir seye neden oluyordu hatirlamayorum lakin aman aman bir guvenlik acigi değildi. Taa 2 yil onceki olay.
Deepin OS 20 beta iken.

Teşekkürler.
Tekrar merhaba. Şu an Manjaro Linux'u canlı denem ortamındayım. HDD'den ayırdığım 120 GB alan gözükmüyor. Windows boot Manager falan çıkıyor. Ne yapacağım şu an? @350070 @Eren133

Son düzenleme:
1) sürücüler nasıl yüklenir?
Sürücüler kurulu gelir, bir şey yapmanız genellikle gerekmez. Gentoo gibi distrolarda kapalı kaynak sürücüleri manuel olarak kurmanız gerekir, fakat Manjaro gibi kullanıcı dostu distrolarda böyle bir olay yok.

2) Dual boot olarak Linux'u silmekte sorun yaşar mıyım / silmek için gereğinden fazla uğraşır mıyım?
Hayır, oldukça kolay bir şekilde silinebiliyor.

3) bir de aklımda Manjaro Linux var ama güzelinden bir kullanıcı dostu Linux dağıtımı önerirseniz çok güzel olur.
Linux Mint ve Elementary OS öneririm.
3. Elementary OS, deepin OS oneririm.
Deepin'i önermiyorum, gizlilik sorunu var.

Yeni konular

Geri
Yukarı