Linux nasıl kurulur?

Merhabalar. Sistem özellikleri aşağıdaki gibidir:

• AMD Ryzen 3 3250u laptop işlemcisi.
  • Vega 3 dahili ekran kartı.
  • 4 + 8 GB DDR4 2400 MHz CL18 RAM.
  • 256 GB SSD + 1 TB HDD.
Ben bu sisteme Dual boot olarak Linux kurmak istiyorum. Fakat bazı sorularım var.
1) Sürücüler nasıl yüklenir?
2) Dual boot olarak Linux'u silmekte sorun yaşar mıyım / silmek için gereğinden fazla uğraşır mıyım?
3) Bir de aklımda Manjaro Linux var ama güzelinden bir kullanıcı dostu Linux dağıtımı önerirseniz çok güzel olur.

Aklıma geldikçe sorarım fakat şu anlık bu kadar. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
1) Sürücüler kernel içerisinde kurulu gelir, genellikle kurulum yapmanız gerekmez.
2) Hayır, bir diske dualboot yaptığınızda diğer bölümü silip formatlanmamış bölümü başka bölüme dahil edebilirsiniz.
3) Linux Mint ve Elementary OS öneririm, ekstradan Manjaro ya da Garuda Linux öneririm eğer arch tabanlı istiyorsanız. Deepin önermem çünkü gizlilik konusunda şeffaf değil @433815 nun dediği gibi.

Sürücüler kurulu gelir, bir şey yapmanız genellikle gerekmez. Gentoo gibi distrolarda kapalı kaynak sürücüleri manuel olarak kurmanız gerekir, fakat Manjaro gibi kullanıcı dostu distrolarda böyle bir olay yok.

Hayır, oldukça kolay bir şekilde silinebiliyor.

Linux Mint ve Elementary OS öneririm.

Deepin'i önermiyorum, gizlilik sorunu var.

Dün kurmayı denedim fakat beceremedim. Kurduğum bölümü sıfırladım bugün tekrar kuracağım. Fakat boot, normal alan oluşturduktan sonra swap bölümünü oluşturamıyorum. En fazla 4 tane birincil bölüm oluşturabilirsiniz gibi bir hata veriyor. Foruma baktığımda MBR olduğu için yazıyor. Bilgisayarım sanırım GPT destekliyor. Nasıl ayarlayacağım?

1) sürücüler kernel içerisinde kurulu gelir, genellikle kurulum yapmanız gerekmez.
2) hayır, bir diske dualboot yaptığınızda diğer bölümü silip formatlanmamış bölümü başka bölüme dahil edebilirsiniz.
3) Linux Mint ve Elementary OS öneririm, ekstradan Manjaro'ya da garuda Linux öneririm eğer Arch tabanlı istiyorsanız. Deepin önermem çünkü gizlilik konusunda şeffaf değil @433815nun dediği gibi.

Dün kurmayı denedim fakat beceremedim. Kurduğum bölümü sıfırladım bugün tekrar kuracağım. Fakat boot, normal alan oluşturduktan sonra swap bölümünü oluşturamıyorum. En fazla 4 tane birincil bölüm oluşturabilirsiniz gibi bir hata veriyor. Foruma baktığımda MBR olduğu için yazıyor. Bilgisayarım sanırım GPT destekliyor. Nasıl ayarlayacağım?
Doğru, MBR maximum 4 bölüm destekler, 4 bölüm sonrası mantıksal bölümler oluşur. GPT diskte 128 bölüme kadar destek var. GPT diskte EFI bölümü oluşturman şarttır. Yapman gereken şunlar:
  1. İlk önce disk tablosunu GPT yapman lazım, bunu Gparted ve fdisk yapabilir, fdiskte help kısmını karıştırsan bulursun.
  2. Bir tane EFI bölümü oluştur.
  3. Bir tane normal bölüm.
  4. İstediğin için bir tane swap bölümü.
Manuel kurulum yapıyosan arch gibi, bölümleri oluşturduktan sonra bölümleri formatlaman gerek. Kuracağın dağıtımın grafik arayüzlü kurulumu varsa bu söylediklerimi okumana gerek yok. Disk bölümlerine bakman için fdisk -l yazman yeterli. mkfs.ext4 diskbölümü şeklinde formatlarsın ana bölümü, EFI bölümünü ise mkfs.vfat diskbölümü şeklinde formatlaman gerek. Swap bölümünü ise mkswap diskbölümü şeklinde formatla ve aktif etmek için ise swapon diskbölümü yazmalısın.

Doğru, MBR maximum 4 bölüm destekler, 4 bölüm sonrası mantıksal bölümler oluşur. GPT diskte 128 bölüme kadar destek var. GPT diskte EFI bölümü oluşturman şarttır. Yapman gereken şunlar:
  1. İlk önce disk tablosunu GPT yapman lazım, bunu Gparted ve fdisk yapabilir, fdiskte help kısmını karıştırsan bulursun.
  2. Bir tane EFI bölümü oluştur.
  3. Bir tane normal bölüm.
  4. İstediğin için bir tane swap bölümü.
Manuel kurulum yapıyosan Arch gibi, bölümleri oluşturduktan sonra bölümleri formatlaman gerek. Kuracağın dağıtımın grafik arayüzlü kurulumu varsa bu söylediklerimi okumana gerek yok. Disk bölümlerine bakman için fdisk -l yazman yeterli. mkfs.ext4 diskbölümü şeklinde formatlarsın ana bölümü, EFI bölümünü ise mkfs.vfat diskbölümü şeklinde formatlaman gerek. Swap bölümünü ise mkswap diskbölümü şeklinde formatla ve aktif etmek için ise swapon diskbölümü yazmalısın.

Hocam Windows'tayken sürücüler ve programlar diye 20 GB'lık bir alan oluşturmuştum HDD üzerinde. Orayı silince kurulumda swap bölümünü oluşturabildim. Şu an çalışıyor. Ama bir sorum var. HDD içinde olduğu için mi bu kadar yavaş geldi anlamadım. Açılması uzun sürüyor.

Hocam Windows'tayken sürücüler ve programlar diye 20 GB'lık bir alan oluşturmuştum HDD üzerinde. Orayı silince kurulumda swap bölümünü oluşturabildim. Şu an çalışıyor. Ama bir sorum var. HDD içinde olduğu için mi bu kadar yavaş geldi anlamadım. Açılması uzun sürüyor.
HDD tabii ki SSD'ye göre yavaş, o kadar alışınca yavaş hissettiriyor. Linux'ta yine Windows'a göre daha hızlı hissedeceksin yine de.

Konu ile alakasiz ama bu Deepin Os guvenlik acigi 2 yil once Deepin 20 Beta'da olan bir sey degil miydi? Su an yok diye biliyorum.

Merhabalar. Sistem özellikleri aşağıdaki gibidir:

• AMD Ryzen 3 3250u laptop işlemcisi.
  • Vega 3 dahili ekran kartı.
  • 4 + 8 GB DDR4 2400 MHz CL18 RAM.
  • 256 GB SSD + 1 TB HDD.
Ben bu sisteme Dual boot olarak Linux kurmak istiyorum. Fakat bazı sorularım var.
1) Sürücüler nasıl yüklenir?
2) Dual boot olarak Linux'u silmekte sorun yaşar mıyım / silmek için gereğinden fazla uğraşır mıyım?
3) Bir de aklımda Manjaro Linux var ama güzelinden bir kullanıcı dostu Linux dağıtımı önerirseniz çok güzel olur.

Aklıma geldikçe sorarım fakat şu anlık bu kadar. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Linux maceram bunla başlamıştı. Umarım sana yardımcı olur :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sürücüler kurulu gelir, bir şey yapmanız genellikle gerekmez. Gentoo gibi distrolarda kapalı kaynak sürücüleri manuel olarak kurmanız gerekir, fakat Manjaro gibi kullanıcı dostu distrolarda böyle bir olay yok.

Hayır, oldukça kolay bir şekilde silinebiliyor.

Linux Mint ve Elementary OS öneririm.

Deepin'i önermiyorum, gizlilik sorunu var.
Konu ile alakasız olacak ama siz Kaisen Linux kullanıyorsunuz değil mi?

Geri
Yukarı