Linux neden ".exe açmıyor" diye eleştiriliyor?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
63
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Birçok Windows kullanıcısı, kendilerine Linux önerildiğinde "Linux .exe açmıyor, Windows'a devam!" diyor. Technopat Sosyal'de bile var bu tipler.

EXE formatı Windows'a özel bir formattır. Linux'un EXE desteği sunmasına gerek yoktur çünkü Linux'un kendi çalıştırılabilir formatları mevcuttur. Mesela AppImage formatı buna örnek verilebilir. AppImage dosyaları sadece Linux ile çalıştırılabilir. Aynı EXE dosyalarının sadece Windows'ta doğal bir şekilde çalıştırılabilmesi gibidir. Sadece Windows'a çıkan yazılım ve oyunları Linux'ta çalıştırmak için de Wine, Proton gibi çözümler mevcuttur. Ayrıca bazı kompleks ve Wine ile çalıştırılması zor olan yazılımların da Linux'ta ücretsiz ve kaliteli alternatifleri mevcuttur. Fakat buna rağmen Linux ".exe açmıyor!" diye eleştiriliyor.

Mesela macOS da EXE desteği sunmuyor ve macOS'un da kendine özel bir çalıştırılabilir dosya formatı var. Ancak ben neredeyse hiçbir Mac kullanıcısının "EXE açmıyor" diye ağladığını görmedim. O mantıkla bakılırsa macOS'un da çöp olması gerekirdi fakat kendisi masaüstü işletim sistemi pazarında 2. en çok kullanılan işletim sistemi durumundadır.

Sizce Linux'a karşı yapılan bu eleştirinin sebebi nedir?

Bir uygulama lazım Steam Desktop Authenticator diye wine da açmıyor. Uğraş dur. VPS'lerde linux VPS ucuz olmasa elimi bulaştırmam ama 3 gündür bir exe açmak için uğraşıyorum. Çoğu uygulama Windows için yapıldığından Linux'a .exe desteği gelse tadından yenmez.

Merhaba arkadaşlar. Birçok Windows kullanıcısı, kendilerine Linux önerildiğinde "Linux .exe açmıyor, Windows'a devam!" diyor. Technopat Sosyal'de bile var bu tipler.

EXE formatı Windows'a özel bir formattır. Linux'un EXE desteği sunmasına gerek yoktur çünkü Linux'un kendi çalıştırılabilir formatları mevcuttur. Mesela AppImage formatı buna örnek verilebilir. AppImage dosyaları sadece Linux ile çalıştırılabilir. Aynı EXE dosyalarının sadece Windows'ta doğal bir şekilde çalıştırılabilmesi gibidir. Sadece Windows'a çıkan yazılım ve oyunları Linux'ta çalıştırmak için de Wine, Proton gibi çözümler mevcuttur. Ayrıca bazı kompleks ve Wine ile çalıştırılması zor olan yazılımların da Linux'ta ücretsiz ve kaliteli alternatifleri mevcuttur. Fakat buna rağmen Linux ".exe açmıyor!" diye eleştiriliyor.

Mesela macOS da EXE desteği sunmuyor ve macOS'un da kendine özel bir çalıştırılabilir dosya formatı var. Ancak ben neredeyse hiçbir Mac kullanıcısının "EXE açmıyor" diye ağladığını görmedim. O mantıkla bakılırsa macOS'un da çöp olması gerekirdi fakat kendisi masaüstü işletim sistemi pazarında 2. en çok kullanılan işletim sistemi durumundadır.

Sizce Linux'a karşı yapılan bu eleştirinin sebebi nedir?
Bilmiyorlardır :)
Düzenleme:
Brook Burke ablamızın selamı var :)
Ekran görüntüsü 2021-10-28 20-36-25.png

Son düzenleme:
GNU/Linux bile kendi ortamlari farklidir ve kendine ozgu yazilimlari vardir.

.exe Windows ortamina aittir. GNU/Linux farkli bir ortam oldugu icin bunu calistirmaz dogrudan.

Ayrica GNU/Linux bir alternatif degildir ki .exe calistirirsin degil mi?

Kendi uygulama sistemi, uygulama duzeni, kutuphanesi olan farkli ve guzel bir OS.

GNU/Linux bile kendi ortamlari farklidir ve kendine ozgu yazilimlari vardir.

.exe Windows ortamina aittir. GNU/Linux farkli bir ortam oldugu icin bunu calistirmaz dogrudan.

Ayrica GNU/Linux bir alternatif degildir ki .exe calistirirsin degil mi?

Kendi uygulama sistemi, uygulama duzeni, kutuphanesi olan farkli ve guzel bir OS.
Yalnız ben esas bu eleştirinin sebebini merak ediyorum. Bu bahsettiğinizin çoğunu zaten konu başında da yazdım. Elbette GNU/Linux dağıtımları arasında da uygulama sistemi değişebiliyor ve bunu yazmadım. Fakat Linux ".exe açmıyor" diye eleştirilirken Apple'ın macOS işletim sistemi ve Mac bilgisayarları ".exe açmıyor" diye neredeyse hiç eleştirilmiyor. macOS da EXE açmıyor fakat bundan dolayı eleştirilmiyor.

Neden böyle bir durum var?

İnsanlar kolaya alıştı, normal.
Yalnız ben esas bu eleştirinin sebebini merak ediyorum. Bu bahsettiğinizin çoğunu zaten konu başında da yazdım. Elbette GNU/Linux dağıtımları arasında da uygulama sistemi değişebiliyor ve bunu yazmadım. Fakat Linux ".exe açmıyor" diye eleştirilirken Apple'ın macOS işletim sistemi ve Mac bilgisayarları ".exe açmıyor" diye neredeyse hiç eleştirilmiyor. macOS da EXE açmıyor fakat bundan dolayı eleştirilmiyor.

Neden böyle bir durum var?
Windows için yazılmış çoğu programın macOS tarafında alternatifi var çünkü. Veya macOS için de yazılıyor. Orada da .PKG/dmg var.

İnsanlar kolaya alıştı, normal.

Windows için yazılmış çoğu programın macOS tarafında alternatifi var çünkü. Veya macOS için de yazılıyor. Orada da .pkg/dmg var.
Anladım. Mesela Adobe uygulamaları Linux desteği hiç sunmuyor fakat Windows ve macOS desteği sunuyor. Sanırım bu yüzden Linux eleştirilirken macOS eleştirilmiyor.

Fakat oyun konusuna gelince çoğu oyun sadece Windows için çıkıyor. Ne macOS ne de Linux desteği sunmuyor. Ben asıl bu yüzden bundan bahsettim. Çünkü oyun konusunda çoğu oyun macOS'a bile çıkmıyor, sadece Windows'a çıkıyor.

Fakat oyun konusuna gelince çoğu oyun sadece Windows için çıkıyor. Ne macOS ne de Linux desteği sunmuyor. Ben asıl bu yüzden bundan bahsettim. Çünkü oyun konusunda çoğu oyun macOS'a bile çıkmıyor, sadece Windows'a çıkıyor.
Bu yavaş yavaş değişmeye başladı. 3-4 yıl sonra muhtemelen tüm oyunlar çıkmaya başlayacak.

Geri
Yukarı