Linux Nedir, Avantajları Nelerdir?

Mersinli33

Hectopat
Makaleler
2
Bende bir adet 1TB HDD var. Kullandığım her şey bu diske yüklü. Yakın zamanda bir adet 120 GB SSD almayı düşünüyorum. Çok uzun zamandır Linux denen işletim sistemini hep duydum, gördüm. Kullanan herkes Windows'a göre daha iyi, daha kullanışlı, daha hızlı ve güvenli olduğunu söylüyor. Peki nedir bu Linux? Açık kaynak kodlu olduğunu duydum fakat ne işe yarar? Windows'a göre artıları ve eksileri nedir? Ve en önemli soru: Yeni alacağım SSD'ye Linux ve kullandığım bütün programlar, HDD'ye ise sadece oyun arşivimi kurmak doğru olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartınız nedir?
RX560
Başlat menüsüne ek sürücü yazdığınız zaman çıkması gerekiyor, sahipli sürücüleri yükleyebileceğiniz bir ekran var.
Kullanılabilir güncelleme yok diyor.
Çıktısını atar mısınız.
Ekran Görüntüsü - 2019-08-24 18-53-28.png

/etc/modules adlı dosyaya başlangıçta yüklenmesi gereken modülün adı yazılması gerekiyormuş. Sistemi yeniden başlatıp USB'yi çıkarıp taktıktan sonra şu komutların çıktısını atın:
Kod:
dmesg | egrep 'ifi|ireless|wlp0'
Kod:
lsusb

Bir de USB Wifi cihazının model ve markası nedir?

Kullanılabilir güncelleme yok diyor.

Ek sürücüler kısmına girmeniz lazım.

Nvidia ise en güncel sahipli sürücüyü kurun.

Ek_sürücüler.png

Manjaro-KDE kullanıyorum. Dell Vostro 5568 ile tam uyumlu çalışmasınında aşağıda yazdıklarımda etkisi var.

-Zamanla yavaşlamıyor. Dosya sisteminin düzenli oluşunun bunda çok büyük katkısı var.
-Ücretsiz oluşu lisans derdinden kurtarıyor.
-Arkaplanda çalışan servis çok az. Pil süresi olumlu katkısının yanı sıra sistem kaynak tüketimi daha verimli.
-Hızlı hele bir de SSD olursa çok daha güzel.
-Az kullanılmasından dolayı güvenlik namına sadece güvenlik duvarı yeterli.
-Özelleştirilebilir oluşuyla enfes masaüstü görüntüleri ortaya çıkıyor.
-Basit, sade, kolay... Deepin, Pantheon, Cinnamon... gibi harika kullanıcı odaklı masaüstleri mevcut.

Karşılaştırma maddeleri çoğaltılabilir ancak son zamanlardaki Windows hareketleri açık kaynağa biraz yakın duruyor. Linux çekirdeği ile çalışan Windows, Linux terminali dahil edilişi kimi yazılımları açık kaynağa çevirdi. Oyun desteği iyi yerlerde olsa pek çok arkadaş format virüs yavaşlama kaynak tüketimi artması gibi hususlardan ötürü Linux veya MacOS hatta BSD ortamlarına geçiş yapar.

Grafiker ve video işlerinde MacOS önplanda olurken oyun ve bilgisayarlarda önyüklü olarak Windows ile gelmesi çok büyük oranda kullanım alışkanlığı oluşturarak yadsınamaz konuma taşıdı.

Günün sonunda hepsi birer araç kim nerde hangi platformda rahatsa onu kullansın. 🙂

Registry denilen sacmalik yok.
Kapatilamayan ya da silinemeyen servis yok. Ne calisiyor, ne zaman calisiyor biliyorsun. Windows ya da MacOS gibi "guncelliyeyim mi abi" diye kafa utulemiyor.
Restart atmana gerek yok guncelleme icin.
Customizasyona cok acik, ne yaptigini biliyorsan tam olarak istedigin gibi bir OS meydana getirebilirsin.

Dezavantajlari:
Driver destegi cok kotu. Standart olmayan bir donanimin direkt calismasi imkansiz. Printer ayarlari icin bile ugrasacaksin.
Oyun destegi cok kotu. Kimi oyunlari hic oynayanayamayacak, kimilerini ise emulatorler oynayacaksin. Kimileri ise native calissa bile bug dolu olacak.
Standardizasyon yok, sendeki sorun bende olmayacak. Kendi sokugunu kendin dikeceksin.

Geri
Yukarı