Linux Nedir, Avantajları Nelerdir?

Mersinli33

Hectopat
Makaleler
2
Bende bir adet 1TB HDD var. Kullandığım her şey bu diske yüklü. Yakın zamanda bir adet 120 GB SSD almayı düşünüyorum. Çok uzun zamandır Linux denen işletim sistemini hep duydum, gördüm. Kullanan herkes Windows'a göre daha iyi, daha kullanışlı, daha hızlı ve güvenli olduğunu söylüyor. Peki nedir bu Linux? Açık kaynak kodlu olduğunu duydum fakat ne işe yarar? Windows'a göre artıları ve eksileri nedir? Ve en önemli soru: Yeni alacağım SSD'ye Linux ve kullandığım bütün programlar, HDD'ye ise sadece oyun arşivimi kurmak doğru olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows adlı işletim sistemi Windows NT çekirdeğini kullanır.
GNU/Linux adlı işletim sistemi de Linux çekirdeğini kullanır. Linux bir çekirdektir.

Ben daha hafif, güvenli, ve arkaplanında benim haberimin olmadığı daha az zımbırtı çalıştığı için kullanıyorum. Oyun oynamak isteyen birinin geçerken bir kere daha düşünmesi iyi olabilir, her oyunu desteklemiyor veya oynamak için ek emülatörle uğraşmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Virüs vs. Linux ortamlarında Windows'a göre az (yok değil). En büyük artısı bence bir kere bu. Ama eğer terminal (Windows için komut satırı) kullanımınız yoksa başlarda çok zorlanırsız. Size tavsiyem direk yüklemeden önce sürümleri (hangi linux çekirdekli işletimi denemek istiyorsan) USB'ye boot edip Live ile USB üzerinden sistemi deneyin test edin daha sonra HDD veya SSD'ye yüklersin.

Oncelikle VirtualBOX gibi bir emulatorle bir kac farkli Linux dagitimini sanal makine uzerine kurup tecrube kazanmalisiniz. Ana isletim sistemi olarak hic tecrubeniz yokken kullanmaya calismaniz islerinizi aksatabilir. Sorunlar icin cozum bulma sureci bazen can sikici olabiliyor. Bu arada hem sistemi hem dagitimlari tanimis, Linux'un yapisi hakkinda fikir sahibi olmus olursunuz. Bu asamalardan sonra ana isletim sistemi olarak kullanmanizi oneririm.

Ubuntu kurdum. Fakat internet Windows'a göre yavaşladı gibi. Bu normal mi?

Firefox'un donanım hızlandırması, Linux platformunda kapalı olarak geliyor kendiniz açmanız lazım.

- URL barına about:config yazın.

- Gösterdiğim ayarı true olarak değiştirin.

firefox1.png

- Bilgisayarınız eski değilse Webrender motorunu deneyebilirsiniz. Varsayılan OpenGL'den çok daha hızlıdır.

firefox2.png

Veya Firefox yerine başka bir tarayıcı kullanmak isterseniz;

Kod:
sudo apt-get install chromium

Kod:
sudo apt-get install opera

Son düzenleme:
@acv
Şuan arayüze alışmaya çalışıyorum. Çoğu şeyi çözdüm sayılır. Önerebileceğin bir rehber, eğitim videosu vb. kılavuz var mı?

Driver kurmada sorun yaşıyorum. İnternet bağlantımı USB anten ile sağladığım için yazılımsal sorun yaşıyorum. Aletin çalışması için sistem açılınca aleti çıkarıp takmam gerekiyor. Ve bir de ekran kartı sürücüsü kurmalımıyım veya herhangi bir sürücü? Teşekkürler.

Ve bir de ekran kartı sürücüsü kurmalımıyım veya herhangi bir sürücü? Teşekkürler.

Ekran kartınız nedir? Başlat menüsüne ek sürücü yazdığınız zaman çıkması gerekiyor, sahipli sürücüleri yükleyebileceğiniz bir ekran var. Nvidia kullanıyorsanız nouveau yerine Nvidia'nın kendi paylaştığı sürücüyü kurarsanız daha iyi olur.

(Yeşil daireleri ben işaretlemedim, temsili olarak varlar.)
driver2.png

İnternet bağlantımı USB anten ile sağladığım için yazılımsal sorun yaşıyorum. Aletin çalışması için sistem açılınca aleti çıkarıp takmam gerekiyor.

Kod:
lspci
Çıktısını atar mısınız.

Bildiğim herhangi bir rehber yok. Ama Google'da aratınca bir sürü rehberin çıkması lazım.

Geri
Yukarı