Linux nedir?

Güvenli kısmı biraz farklı bence Linux'da. Sonuçta açık kaynaklı ama asıl sorun açık kaynaklı olmasından değil. Linux'un kullanıcı sayısı az haliyle burada kötü niyetli kişiler cirit atmıyor Windows'da olduğu kadar. Örneğin bundan 10 yıl önce de MacOS'a virus bulaşmaz diye geçiniyordu herkes ama şu an MacOS virüsleri de mevcut kullanıcı sayısı artmasıyla birlikte. Windows zaten Allah'a emanet. :D

Güvenli kısmı biraz farklı bence Linux'da. Sonuçta açık kaynaklı ama asıl sorun açık kaynaklı olmasından değil. Linux'un kullanıcı sayısı az haliyle burada kötü niyetli kişiler cirit atmıyor Windows'da olduğu kadar. Örneğin bundan 10 yıl önce de MacOS'a virus bulaşmaz diye geçiniyordu herkes ama şu an MacOS virüsleri de mevcut kullanıcı sayısı artmasıyla birlikte. Windows zaten Allah'a emanet. :D
Evet hiç biri yeteri kadar güvenli değil dediğiniz gibi ben Windows ile kıyas yaparak yazmıştım zaten

İlk adı Linus Torvalds tarafından Freax olarak koyulmuş, daha sonra beğenilmemesinden Linux'a dönüştürülmüş donanım ile üst programları bağlayan yazılımdır.

Birebir aynısı olmasa da bir arabanın motoruna benzetilebilir.
Bir GNU/Linux işletim sistemi için motor Linux, kalan parçalar (karoser, kontak, direksiyon, far, koltuklar...) ise GNU'dan gelir.

GNU/Linux (veya GNU+Linux) olarak adlandırılması ise Linux'un GNU projesinin bir parçası olmaması, yüksek bir popülerlik kazandığı için GNU içinde eriyip arka plana düşmemiş aksine GNU projesinin ismini arka plana atmıştır. Bugün GNU'nun bilinmeyip, Linux'un bilinmesi bu sebepledir.

Linux, geliştirilmeye açık, özgür ve açık kaynak bir bilgisayar işletim sistemi çekirdeğidir.

Geri
Yukarı