Linux Ubuntu'da terminal ile neler yapılabilir?

ahmetmuhsin

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel Core(TM)2 Duo T6570 2.1Ghz
2x2 DDR2 800Mhz
300GB HDD
Bilgisayarıma Ubuntu kurdum ama sadece Windows gibi kullanıyorum. Terminali kullanarak her şeyi halleden insanlar görüyorum ama neler yapabilirim, nasıl yapabilirim gibi sorulara yanıt niteliğinde bir cevap bulamadım. Bildiğiniz pratik ve kullanışlı Linux kodları önerir misiniz? Terminal kullanmayı öğrenmek istiyorum. Bu arada en ufak bir kod bilmiyorum.

Linux'u çogu insan sunucu barındırma gibi işlemler için kullanır sen ne için kullanmak istiyorsun dostum?

Linux'u çogu insan sunucu barındırma gibi işlemler için kullanır sen ne için kullanmak istiyorsun dostum?

Özellikle kullanacağım birr fonksiyonu yok. Sistemim kötü olduğu için performans açısından yükledim ama yine de bu tür şeyleri öğrenmeyi severim. Yani atıyorum terminal ile bir programı yüklemeyi veya terminal ile bir uygulamayı çalıştırmayı gibi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sen nasıl Windows kullanıyorsan bazıları da Linux tabanlı işletim sistemi kullanıyor, bir amacı olmak zorunda değil. Benim de Laptop'ta Ubuntu kurulu mesela, daha light-weight ve yazılım geliştirmeye müsait olduğu için.

Bilgisayarıma Ubuntu kurdum ama sadece Windows gibi kullanıyorum. Terminali kullanarak her şeyi halleden insanlar görüyorum ama neler yapabilirim, nasıl yapabilirim gibi sorulara yanıt niteliğinde bir cevap bulamadım. Bildiğiniz pratik ve kullanışlı Linux kodları önerir misiniz? Terminal kullanmayı öğrenmek istiyorum. Bu arada en ufak bir kod bilmiyorum.
Okumanı öneririm:

Gündelik kullanıcı için mkdir, rm, cat gibi temel komutlar yeterli olacaktır ama fazlasını bilmekten zarar gelmez. Yazılım falan geliştiriyorsanız ayrı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkürler.

Sen nasıl Windows kullanıyorsan bazıları da Linux tabanlı işletim sistemi kullanıyor, bir amacı olmak zorunda değil. Benim de laptopta Ubuntu kurulu mesela, daha light-weight ve yazılım geliştirmeye müsait olduğu için.

Okumanı öneririm:

Gündelik kullanıcı için mkdir, rm, cat gibi temel komutlar yeterli olacaktır ama fazlasını bilmekten zarar gelmez. Yazılım falan geliştiriyorsanız ayrı.

Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı