Linux Üzerinde C# Geliştirmek İçin Program Önerisi

İhtiyarAdam

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Benim için Linux'da C# geliştirmek için program verir misiniz? MonoDevolop olmasın, arada error veriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Benim için Linux'da C# geliştirmek için program verir misiniz? MonoDevolop olmasın, arada error veriyor.

Netframework kurulu olmadan Windows'ta C#, VB.Net, Asp.Net, Paintnet, Visual Studio vs çalışmazlar (ve kurulmazlar bile). MSI uznatılı hiçbir kurulum dosyası başlatılamaz.

Ubuntu'da Wine ile bazı Netframwork sürümleri kurulabilir, ancak her zaman düzgün çalışmayabilirler.
Mono dışında bir de DotGNU var. Uzun zamandır güncellenmeyen ve de kararlı sürümü sipariş ile gönderilen. Başka da bir seçenek yok.

Mono kurulu olmadan Eclipse ile de, veya başka bir şeyle de C# geliştiremezsin. Wine ile de Netframwork veya Mono veya DotGNU kurulu olmadan C# programlarını çalıştıramazsın.

GNU/Linux'ta geliştirilen C# programları kısmen (basit olanlar) Windows'ta çalışırlar. Mono'da MCS derleyicisi dışında da başka C# derleyicileri mevcut ve belirli bir Windows sürümü veya Netframwork sürümü için, belirli derleyicileri kullanabilirsin. Her C# programı her Windows veya Netframework sürümünde çalışmaz. Sürümler arası geriye dönük destek sınırlı. Her Visual Studio sürümünün kendi desteklediği bir Netframework sürümü var. Ve yine her Windows sürümünü desteklemezler. Bunları MSDN'den araştırabilirsin. Mono bu konuda en esnek olanı. Her yeni sürüm, bir öncekileri de destekler. MCS ile derlenen programlar varsayılan olarak Netframework 2.0'yi arar. Ama diğer sürümleri de 4.5'e kadar desteklerler. Bu nedenle de sadece Mono komutu ile çalışırlar.

Örnek olarak bu şekilde çalışır:

Bash:
mono program_name.exe

Bu şekilde çalışmaz:

Bash:
./program_name.exe

Kasma, Windows'ta kullan. Her ne kadar sonradan cross-platform yapmaya calissalar dahi C# diger Microsoft teknolojileri gibi Windows biased calisiyor. Abidik gubidik hatalar alacagina adam gibi Windows'da calis, kendini evinde hissetsin.

Illa ki Linux kastiracagim diyorsan VS Code ile C# deneyebilirsin, ama bana sorarsan amelelik.

Linux arkadaşın dediği gibi bu işi zorlaştırmış olursun, eğer ısrarla yazmak istiyorsan .NET Core ve mono ile kısıtlı diye biliyorum.

Dostum hiç kasmana gerek yok kısa ve öz bir cevabı var:
1 - Dağıtımına wine programını indir ve kur.
2 - Ardından Microsoft Visual Studio'yu indir ve wine ile çalıştır.

Bunun için internette bir sürü rehber var ama Wine'ı ilk defa kullanıyorsan "how to use wine in Linux" gibi ufak araştırmalar yapman faydalı olacaktır.

Son düzenleme:
Öncelikle konu en başından hortlatılmış.

Ayrıca Visual Studio Code zaten GNU/Linux destekli?
efenim ne demiş ladie barbie: "Linux'le her şey mümkün!"
insanız ayıbı yoktur diye düşünüyorum yanlış yazmanın. elim alışmış visual studio diyince yanına hemen code yazıveriyorum :)
"Köpürürsün GRUB GRUB GRUB!"
Arkadaşlar linux ile her şeyi yapabilirsiniz sadece yapmak istediğiniz faaliyeti araştırın ve bilgisini edinin

Yeni konular

Geri
Yukarı