Linux vs macOS

macOS esnek değil. Ya çok pahalı iMac, Macbook bilgisayarlarından alacaksınız ya da Hackintosh ile uğraşacaksınız. Eğer Hackintosh ile uğraşmaktan zevk alıyorsanız sorun yok ama günlük kullanım için bir bilgisayar topladınız ya da zaten elinizde bir bilgisayar var ve sorun yaşamadan sistemi kurup hemen kullanmak istiyorsanız Hackintosh kurmak mantıklı değil.

macOS´un çok az bir kısmı özgür yazılım ve açık kaynak kod içeriyor. Geri kalan bütün bileşenleri Apple´ın sahipli yazılımı. Bu neden önemli diye sorulabilir. Gizlilik ve güvenlik konularında hassassanız GNU/Linux dağıtımları daha üstün. Windows bile son birkaç yılda bazı bileşenlerini açık kaynak yaptı. macOS´ta ise tık yok. Ayrıca Windows´un oyun avantajı var. macOS´ta o da yok. Hem özgür değil, hem de kısıtlı.

macOS bütün bilgisayar pazarını hedeflemediği için GNU/Linux ile karşılaştırılması bile yanlış bence. Apple´ın kendine has bir kitlesi var. Hermes´in elektronik versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Windows ve GNU/Linux sistemleri karlaştırmak çok daha doğru olur.

Kullanıcı profiline göre değişken bir durum. Sadece tarayıcı kullanacak olsaydım arch linux kullanırdım mesela.
Masaüstü verimliliği açısından ise macOS bir tık daha iyidir bana göre.
İşin içine oyun desteğini koymadığımız sürece MS her açıdan berbat.
Kısaca, spesifik tercih yoksa eğer macOS = Linux > MS
Linux'un arkasında bir Apple veyahut MS olmadığını da unutmamak gerekir.

Bu yorumu da başlığı ciddiye alıp içeriğinin ''tekleme''sinden dolayı yazıyorum.

Linux'un arkasında bir Apple veyahut MS olmadığını da unutmamak gerekir.
Linux ve açık kaynak yazılımların arkasında Microsoft, Google, Facebook, Intel, Qualcomm, Samsung, Huawei gibi bir sürü firma var. :D ?

Linux ve açık kaynak yazılımların arkasında Microsoft, Google, Facebook, Intel, Qualcomm, Samsung, Huawei gibi bir sürü firma var. :D ?

İroni mi yapıyorsunuz diye düşündüm de. Kaynak bırakmışsınız.

Sanirim Linux Foundation fon toplayip bu fonu distributionlari gelistiren ekiplere dagitiyor. Bunlar sadece 'bagis'. Yani 'arkasinda Microsoft var' demek dogru olmaz cunku distributionlari Microsoft gelistirmiyor, herhangi bir yatirim da yok.

Yani 'arkasinda Microsoft var' demek dogru olmaz cunku distributionlari Microsoft gelistirmiyor, herhangi bir yatirim da yok.
Gelişimine de katkı sağlıyor. ExFAT desteği konusunda yardımcı olmuştu mesela. Bunun gibi benim bilmediğim bir sürü şey de vardır. Bu şekilde katkı sağlanmasının sebebi ise kendileri de Azure sunucularında GNU/Linux kullanıyor.

İkisini de kullanmış biri olarak Linux'un daha çok bilgi gerektirdiğini düşünüyorum. MacOS daha kullanıcı dostu. Fakat not olarak ekliyorum Linux Distro'su olarak Gentoo kullanıyorum ama Ubuntu vs. daha kullanıcı dostu. Benim tercihim Linux'tan yana.
Sanirim Linux Foundation fon toplayip bu fonu distributionlari gelistiren ekiplere dagitiyor. Bunlar sadece 'bagis'. Yani 'arkasinda Microsoft var' demek dogru olmaz cunku distributionlari Microsoft gelistirmiyor, herhangi bir yatirim da yok.
Hatta yanlış hatırlamıyorsam geçtiğimiz yıllarda Microsoft bayağı karşıydı Linux'a.

Yeni konular

Geri
Yukarı