Linux Windows'tan hızlı mı?

Linux fan boyu değilim ama 4-5 farklı dağıtımını denedim ve gerçekten de hızlı eğer oyun oynamayacaksan ve sadece tarayıcı ve office programları için(Libre Office) kullanıyorsan yeterli. Ama bir program kurmak cidden zor mesela ilk defa linux mint kurduğumda google yüklemem 40 dakikamı falan almıştı.
Bu bile sevmemem için bile sebep.

Windows tarafında 20 saniyede açılan sistem Linux tarafında 2 saniyede açılıyor. 🙂
Sistemin donanımlarını istediğim gibi "Ben" kullanıyorum.

Windows tarafında 20 saniyede açılan sistem Linux tarafında 2 saniyede açılıyor. 🙂
Sistemin donanımlarını istediğim gibi "Ben" kullanıyorum.
Ama herkese hitap etmiyor. Ben neden bir hata için satır satır kod yazayım? MacOS veya Windows'ta tek tuşla halletme var iken? Açıkçası hayatta Linux'a geçmem. Gerekirse MacOS kullanırım ama Linux'a geçmem.

Dualboot ArchCraft yüklü şuan. Distro hopping yapmayı sevmiyorum, uygulamaları tekrar tekrar yüklemek zor geliyor. Çok fazla şey yüklemem gerekiyor vs.

Tepkisellik anlamında Linux bana daha iyi geliyor. Ama söz konusu oyun oynamak vb olunca biraz can sıkıcı. Oyunlarda (her ne kadar bazı insanlar benim tecrübemin tersini yaşasada) genelde daha düşük performans alıyorum. Native CS:GO'da da garip bir şekilde dokuların sapıtması gibi bir sorun yaşamıştım. Sil yükleden sonra düzelmeyince distroya sil yükle yaptım, düzelmişti. :D

Ek olarak linux'ta sub proccessler Windows'a göre çok daha hafif. Bu da pek çok uygulamanın Windows'a göre çok daha az kaynak tüketmesi anlamına geliyor. Bu da bellek kaynaklı hız sınırlamalarını minimuma indiriyor. Benzeri threadler için de geçerli. Kısaca daha mı hızlı? Evet. Ancak iyi sistemlerde gözle görülecek bir fark yok. Sentetik testlerde belki çıkar ortaya, o da çıkarsa.

Ek olarak dosya aktarma konusunda. NTFS diskler de bile Linux'ta ki cache sistemi nasıl çalışıyorsa, çok daha hızlı dosya aktarıyorum. USB belleğime 5.2 GB'lik dosyayı 40 saniye de kopyaladım. Ki normalde aynı dosya Windows'ta neredeyse 3 katı sürede kopyalanıyor. Aynı şey NTFS SSD bölümünden NTFS HDD bölümüne kopyalamalar için de geçerli.

İçerisinde doğru düzgün program yok Windows'a göre, onu kastettim.
Hahah içine program kurduğunuzda da işletim sistemi yavaşlamıyor. Windows'tan çok daha stabil çalışan ve daha düşük sistem gereksinimleri olan bir işletim sistemi Linux. Bu kadar basit bir kıyaslama ile ikisi arasındaki farkı göstermeye çalışmak biraz saçma.

Ama herkese hitap etmiyor. Ben neden bir hata için satır satır kod yazayım? MacOS veya Windows'ta tek tuşla halletme var iken? Açıkçası hayatta Linux'a geçmem. Gerekirse MacOS kullanırım ama Linux'a geçmem.
Su ana kadar sadece bir is icin terminal kullanmam gerekti, onun disinda yapilan isleri elle de yapabiliyorsun, komutlari ezberlemeyip okusaniz aslinda su dosyayi calistir sunun icine sunu tasi falan anlamlatina geldigini anlatsiniz.

Ek olarak konu performans konusu konfor degil.

Ama herkese hitap etmiyor. Ben neden bir hata için satır satır kod yazayım? macOS veya Windows'ta tek tuşla halletme var iken? Açıkçası hayatta Linux'a geçmem. Gerekirse macOS kullanırım ama Linux'a geçmem.

Linux'a geçmeniz için zorlayan biri mi var?
İşletim sisteminin nasıl çalıştığını anlamadan, bir şirketin dayattığı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Kimse buna karışmıyor.
Ayrıca komut satırına adı üstünde "komut" yazılır, kod değil.

Geri
Yukarı