Windows'tan Linux'a geçmek mantıklı mı?

Brando

Centipat
Arkadaşlar, benim tosbağa masaüstü bir bilgisayarım var. Windows 7 kullanıyorum ancak Windows artık çok ağır gelmeye başladı. Linux'a geçmeyi düşünüyorum. Günümüzde, günlük kullanım için ne derecede mantıklıdır? Alternatif uygulamalar ne kadar yeterlidir? Windows'tan tamamen bağları koparmanın ne gibi etkisi olabilir? Şimdiden teşekkürler.

Ek Soru: Dual Boot yapmak 320GB'ı zorlamam anlamına geleceğini düşünüyorum. Sizce de böyle bir zorlanma durumu olur mu?

Diğer arkadaşlarında söylediği gibi günlük kullanım için Linux güzel bir tercih fakat tam olarak neler ile uğraştığınızı bilmediğimiz için net bir şey söylemek mümkün değil. Eğer sadece internet ve mail işleri için kullandığınız bir cihaz ise Linux'a geçmek cihazınız için faydalı olacaktır. Sizin için nasıl olur onu bilemem çünkü Linux dağıtımları biraz uğraştırmayı ve arada patlamayı sever.

Eğer kullandığınız uygulamalar GNU/Linux'da çalışıyor ya da bu uygulama bulut tabanlı ya da iyi bir alternatifi varsa geçmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Fakat bunun için bazı alışkanlıkları değiştirmek gerekiyor. Mesela bazı vazgeçilmez ama sadece Windows'da çalışan uygulamalarınıza veda etmeniz gerekebilir. Ayrıca next next next tuşuna basmak yerine sadece Kur düğmesine basmak gibi bir kolaylık var. Ayrıca artık komut satırını daha sık kullanacaksınız. Doğrusu birkaç kez fareye basmak yerine ne yapmak istediğimi komut satırına yazmak bana daha kolay geliyor. Yani bir deneyin, daha sonra kendi kararınızı kendiniz verin derim.

Bu arada eski sistemlerin GNU/Linux'da sular seller kadar hızlı çalıştığını biliyor musunuz?

Eğer kullandığınız uygulamalar GNU/Linux'da çalışıyor ya da bu uygulama bulut tabanlı ya da iyi bir alternatifi varsa geçmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Fakat bunun için bazı alışkanlıkları değiştirmek gerekiyor. Mesela bazı vazgeçilmez ama sadece Windows'da çalışan uygulamalarınıza veda etmeniz gerekebilir. Ayrıca Next Next Next tuşuna basmak yerine sadece kur düğmesine basmak gibi bir kolaylık var. Ayrıca artık komut satırını daha sık kullanacaksınız. Doğrusu birkaç kez fareye basmak yerine ne yapmak istediğimi komut satırına yazmak bana daha kolay geliyor. Yani bir deneyin, daha sonra kendi kararınızı kendiniz verin derim.

bu arada eski sistemlerin GNU/Linux'da sular seller kadar hızlı çalıştığını biliyor musunuz?

Halen Windows 7'den ayrılamıyorum. İstiyorum ama bağımlılık yapmış resmen. Belki cesaretlendirilmeye ihtiyacım var, neyse. Peki size bir sorum daha olsun. Eğer *.exe bir dosyaya ihtiyacım olursa ne yapmalıyım? Wine falan gördüm ama performansının pek iyi olmadığını söylüyorlar. Sizin deneyimleriniz nelerdir?

Halen Windows 7'den ayrılamıyorum. İstiyorum ama bağımlılık yapmış resmen. Belki cesaretlendirilmeye ihtiyacım var, neyse. Peki size bir sorum daha olsun. Eğer *.exe bir dosyaya ihtiyacım olursa ne yapmalıyım? Wine falan gördüm ama performansının pek iyi olmadığını söylüyorlar. Sizin deneyimleriniz nelerdir?
Çok kompleks programları ya hiç çalıştıramıyor ya da stabil olmuyor. Ama basit programlarda sıkıntı çekmedim ben.

@Brando hangi oyunlar ve uygulamaları kullandığınızı bilirsek daha net bilgi verebiliriz.
Profesyonel bir kullanıcı değilim. Eski bir kullanıcıyım ama Adobe gibi uygulamaları kullanmıyorum. GIMP ve LibreOffice'i güncel olarak kullanıyorum. Ondan Windows'u bırakmak gibi bir fikir oluştu.

Siz Dual Boot'mu kullanıyorsunuz? Yoksa sadece Linux mı?

Profesyonel bir kullanıcı değilim. Eski bir kullanıcıyım ama Adobe gibi uygulamaları kullanmıyorum. GIMP ve LibreOffice'i güncel olarak kullanıyorum. Ondan Windows'u bırakmak gibi bir fikir oluştu.

Siz Dual Boot'mu kullanıyorsunuz? Yoksa sadece Linux mı?
@Brando peki oyun?

Tekrar söylüyorum,
Eğer kullandığınız uygulamalar GNU/Linux'da çalışıyor ya da bu uygulama bulut tabanlı ya da iyi bir alternatifi varsa geçmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Fakat bunun için bazı alışkanlıkları değiştirmek gerekiyor.

Geri
Yukarı