Linux'a geçilir mi?

Mint olabilir. Veya Arch tabanında isterseniz başlangıç için Manjaro, endeavour OS olabilir.

Açıkçası temel bilgim hiç yok terminali kullanmak için basit dersleri izleyerek hallederim gibime geliyor Arch tabanlı olması ne ifade ediyor pek bir fikrim yok :D

Açıkçası temel bilgim hiç yok terminali kullanmak için basit dersleri izleyerek hallederim gibime geliyor Arch tabanlı olması ne ifade ediyor pek bir fikrim yok :D

Farklı farklı tabanlar var. Bu daha çok ne istediğinize göre değişiyor. Mesela hızlı uygulama kurayım, uygulama, eklenti deposu geniş olsun derseniz Arch gibi. Ben de bayağıdır uzağım konulardan YKS olduğu için unuttum biraz :) Bir sürü rehber var forumda okumanı öneririm.

Ağustos 2021'den bu yana aktif Fedora Linux kullanıyorum. Bütün bilgisayarlarımda Fedora kurulu. Oyunumu da oynuyorum işimi de yapıyorum. Tavsiyem geçmeden önce aktif kullandığınız yazılımların çalışıp çalışmadığını, alternatifleri varsa onların işinize uygun olup olmadığını öğrenmek. Onun dışında zaten zamanla kullana kullana alışıyorsunuz işletim sistemine.

Geçmeyin. Linux günlük hayatta pek kullanılası bir işletim sistemi değil (Ubuntu, Arch vs kullanmadım kişisel olarak) fakat bir program kurabilmek için bile kodlarla uğraşmak Windows 10'a alışık birisi için işkence olacaktır, Windows 11 geçip optimizasyon ayarları ile uğraşırsan daha iyi olabilir.
Windows 10 yildir bir magazayi adam edememisken Linux'ta 20 yildir grafiksel uygulamalarla tek tikla program kurabiliyorsunuz.

Ağustos 2021'den bu yana aktif Fedora Linux kullanıyorum. Bütün bilgisayarlarımda Fedora kurulu. Oyunumu da oynuyorum işimi de yapıyorum. Tavsiyem geçmeden önce aktif kullandığınız yazılımların çalışıp çalışmadığını, alternatifleri varsa onların işinize uygun olup olmadığını öğrenmek. Onun dışında zaten zamanla kullana kullana alışıyorsunuz işletim sistemine.

Ben Manjaro kullanmayı düşünüyorum ekran kartı vs driverların kurulumu farklımı Windows'tan?

@Primuss 202'nin dediği gibi çoğu şey otomatik kuruluyor/kurulu geliyor. Fedora için RPMFUSION deposunu ekleyip Software'da sürücüler kısmından yada terminalden "akmod-nvidia" paketi Nvidia sürücülerini kuruyor. Intel olmayan, Broadcom gibi firmaların WIFI kartları için yine ayrıca paket kurmanız gerekebiliyor. Onun dışında sürücü kurmakla uğraşmıyorsunuz.

Öncelikle aktif macOS deneyimim olduğunu belirtmek isterim. Beni Linux kullanmayı düşündüren şey gizlilik ve daha özgür kişiselleştirme imkanı olması oldu. Ben bilgisayarımı genelde YouTube'da gezmek için kullanıyorum oyun olarak ara sıra GTA Vice City ve Minecraft oynamayı tercih ediyorum. Ve aktif olarak Camtasia ve Action programlarını video editi ve oyun kaydı almak için kullanıyorum. Ve clıpstudio programından çizim yapıyorum. Bilgisayarım Windows'ta donmaya takılmaya başladı. Sizce Linux tercih etmeli miyim, etmeliysem hangi dağıtımı kullanmalıyım?

Sistem özelliklerim:
i5 9400F.
XFX RX 570 8 GB.
8 GB RAM.
480 GB SSD.
Excalibur e600.

Hocam i7 5600u laptop Windows 10 takılmıyor sorununuz donanımsal olabilir. Bu uygulamaların ve oyunların birkaçı hariç diğerlerinin sadece alternatifi var diye biliyorum. Dual boot tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı