Linux'a geçilmeli mi?

Teşekkürler.

M&B2 Bannerlord, LoL falan oynuyorum.

Linux dersi almıştım. İp değiştirme gibi işlemler dahi yaptım, shell'den dosya taşımayı vb biliyorum.
Küçüklükten beri windows kullandığım için psikolojik olarak bir bağımlılığım olabilir diye düşünüyorum. Linux'a geçersem belki zayıflar ve odaklanmam daha da kolaylaşır. Bu kodlama işleriyle uğraşıyorsan onlar nasıl oluyor. GitHub'a atma falan sanırım linuxta daha kolay.

Linux üzerinde oyunları rahat bir şekilde oynayabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü - 2023-08-20 10-30-53.png

Ekran Görüntüsü - 2023-08-16 18-50-02.png

Arkadaşlar siz beni yanlış anladınız. Ben zaten oyun krizlerini atlatmak istiyordum. LoL'ü bırakmak için Linux'a geçmeyi düşünüyordum. Sonuç olarak Linux'a geçtim. 1 haftadır kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizlere birkaç sorum var.
1- sizce Linux'a geçmek oyun açısından hafif krizleri engeller mi?
2- Windows'un dikkat dağıtıcılığından kurtarır mı?
3- Linux'a geçince kodlama tarafında bir sıkıntı yaşar mıyım veya ne gibi sıkıntılar beni bekliyor?
1. sorun için

Vallahi ben Ubuntu'da çok güzel şeyler gördüm oyun için XWayland etkisinden mi anlamadım. Çok akıcı bir oyun deneyimi elde ettim Windows'a göre.

2. sorun için cevap

Windows dikkat dağıtıcı değil öyle ama Windows'a göre Linux'ta işler çok basit işliyor kullanıcılar için

3. sorun için cevap

Eğer Microsoft çözüm odaklı yazılımlar kullanıyorsan .Net Framework çatısı, C# falan, ağır sorun yaşarsın.

Swift, XCODE'de de sorun olur o da macOS'in

Geri kalanında pek sorun olmuyor. Hatta ben internette emülator kodlayanları, c++ opengl ile oyun yapan ve JAVA ile vulkan oyun geliştirne yeri gelip Unity3D kullanarak bile oyun yapan insanlar gördüm. (Unity3D çok güzel çalışıyor Linux'ta.).

3- Linux'a geçince kodlama tarafında bir sıkıntı yaşar mıyım veya ne gibi sıkıntılar beni bekliyor?

1) Tamamen senin disiplininle alakali bu. Kendine hakim olamiyorsan eline gameboy alir yine oyun oynarsin isini yapmaktansa.

2) Evet. MacOS de cok basarili isine odaklanmana yardimci olmak konusunda. Windows bu 3 major sistem arasinda bence en beceriksizi. DND modu yok sistem bazinda, uygulamalar hala popup acabiliyorlar. Gece script calistirip uyursun, sabah bir bakarsin ki restart atmis uyanik.

3) Ne gelistirdigine gore degisir. Apple ya da Microsoft teknolojileri olmadan calismayacak bir proje gelistirmiyorsan her seyi yaparsin.

Merhaba arkadaşlar. Bilgisayar mühendisliği okuyorum. Windows kullanırken dikkatim çok dağılıyor. Odaklanmakta sıkıntı yaşıyorum.

Eski bir oyun bağımlısıyım. Uzun süredir oyun oynamasam da bir oturdum mu en az 2-3 haftamı çöp ediyorum. Bu gelgitleri az da olsa yaşıyorum. Linux'a geçmemin bu gelgitleri keseceğini düşünüyorum veya odaklanmamı arttıracağımı düşünüyorum.

Not: Ubuntu, Red Hat gibi kullanıcı dostu sistemlere geçmeyi düşünüyorum.
Cevaplarınız benim için çok değerli, sizlere göre 1-2 gün içinde geçiş yapmayı planlıyorum.
1- Bazen evet bazen hayır. Bazı oyunlar var bazıları yok bazıları da emülatörlerle çiçek gibi çalışıyor.
2- Evet fakat masaüstü arayüzü modifiye etme gibi yeni bir bağımlılığınız oluşabilir.
3- Aslında çok daha kolay. Öyle bir sorunum olmadı. C# için WPF yok fakat başka arayüz frameworkleri var, Avalonia en büyük güncel örnekelrden biri.

Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu çiçek gibi olur.

Fedora tarafı biraz daha dertlidir fakat Fedora da olur.

Debian da Fedora'ya benzer fakat daha geriden gelir ve fedora aksine stabil paketler sunar, Fedora daha sıkıntı çıkartmaya meyillidir.

Benim önerim ise Ubuntu ile mekanı tanıyıp Debian geçmeniz eğer bazı yerlerinden sıkılırsanız Ubuntu'nun (çok çöp program olması, minik hantallıklar vs).
Onlar dışında Ubuntu son kullanıcı için en iyi tabandır.

1. sorun için

Vallahi ben Ubuntu'da çok güzel şeyler gördüm oyun için XWayland etkisinden mi anlamadım. Çok akıcı bir oyun deneyimi elde ettim Windows'a göre.

2. sorun için cevap

Windows dikkat dağıtıcı değil öyle ama Windows'a göre Linux'ta işler çok basit işliyor kullanıcılar için

3. sorun için cevap

Eğer Microsoft çözüm odaklı yazılımlar kullanıyorsan .Net Framework çatısı, C# falan, ağır sorun yaşarsın.

Swift, XCODE'de de sorun olur o da macOS'in

Geri kalanında pek sorun olmuyor. Hatta ben internette emülator kodlayanları, c++ opengl ile oyun yapan ve JAVA ile vulkan oyun geliştirne yeri gelip Unity3D kullanarak bile oyun yapan insanlar gördüm. (Unity3D çok güzel çalışıyor Linux'ta.).
.NET linux için var hocam.

Arkadaşlar siz beni yanlış anladınız. Ben zaten oyun krizlerini atlatmak istiyordum. LoL'ü bırakmak için Linux'a geçmeyi düşünüyordum. Sonuç olarak Linux'a geçtim. 1 haftadır kullanıyorum.
Konuyu kim upladı ya, neyse.

.NET linux için var hocam.
NET SDK'lar var ama Framework çatısı yok galiba. Genelde form geliştrimek için Framework kullanıyorlar. Orada patlak veriyor.

.Net SDK'da form geliştirilemiyor, Rider C# kodlamaya izin veriyor ama Form designer açılmıyor.

C# geliştirmek için uygun değil yani.

Lakin Unity3D için uygun. Oradaki C# işini eğer intellsense, oto-tamlama, debug falan isteniyorsa Monodevelop hallediyor ama ben genelde kullanmıyorum, Unity3D'de de kendisi bir derleyici gibi bir şey, hataları falan söylüyor.

Kurmaya üşeniyorum ondan, Windows'ta da kullanmıyorum :D.

NET SDK'lar var ama Framework çatısı yok galiba. Genelde form geliştrimek için Framework kullanıyorlar. Orada patlak veriyor.

.Net SDK'da form geliştirilemiyor, Rider C# kodlamaya izin veriyor ama Form designer açılmıyor.

C# geliştirmek için uygun değil yani.

Lakin Unity3D için uygun. Oradaki C# işini eğer intellsense, oto-tamlama, debug falan isteniyorsa Monodevelop hallediyor ama ben genelde kullanmıyorum, Unity3D'de de kendisi bir derleyici gibi bir şey, hataları falan söylüyor.

Kurmaya üşeniyorum ondan, Windows'ta da kullanmıyorum :D.
Başka UI frameworkleri var dediğim gibi, en büyüklerinden biri avalonia.
1695123376897.png

Yeni konular

Geri
Yukarı