Linux'a geçilmeli mi?

BIOS'dan kendiniz kapatmadiysaniz her bilgisayarda acik geliyor. Hangi distro'da denemistiniz ki?
Hocam öncelikle distro ne tam bilmiyorum :D Ama BIOS menüsünü ben geçen gün XMP için bayağı bir kurcalamıştım. Fastboot denen bir ayar görmedim hiç. Hatta şimdi tekrar kontrol edeyim geliyorum hemen.

@202 Geldim hocam. Dediğim gibi tekrardan baştan aşağıya tüm BIOS menüsünü kurcaladım Fastboot denilen bir ayar yok. Sadece XMP ayarı açık. Anakartım GIGABYTE H610M H bu arada.

Evet usb'ye sahibim. Tüm adımları anlatabilirseniz kurmaya çalışayım.

İnşallah kurabilrsek bi bakalım ne olacak :D
Tamamdir. Once LM XFCE iso dosyasini indirin.
Linke bastiginizda otomatik olarak baslar indirme.
Sonra rufus.ie sitesinden rufus'u indirin ve acin.
Iso dosyanizi ve USB'nizi secip islemi baslatin.

Hocam öncelikle distro ne tam bilmiyorum :D Ama BIOS menüsünü ben geçen gün XMP için bayağı bir kurcalamıştım. Fastboot denen bir ayar görmedim hiç. Hatta şimdi tekrar kontrol edeyim geliyorum hemen.

@202 Geldim hocam. Dediğim gibi tekrardan baştan aşağıya tüm BIOS menüsünü kurcaladım Fastboot denilen bir ayar yok. Sadece XMP ayarı açık. Anakartım GIGABYTE H610M H bu arada.
Guncel anakart. %100 var.
Boot configuration gibi menuleri de kontrol edin. Arama ozelligi varsa oraya yazin.

Evet USB'ye sahibim. Tüm adımları anlatabilirseniz kurmaya çalışayım.

İnşallah kurabilrsek bir bakalım ne olacak :D

Linux Mint sitesine git ülke seç ve ISO'yu indir. Ardından USB'ni bilgisayara bağla, ISO dosyasını WinRAR ile aç içindeki dosyaları USB'ye kopyala(istersen Rufus ile yap ve yapmadan önce flashı biçimlendir), BIOS ekranına gir USB boot seçeneğini en üste al. Flash takılıyken yeniden başlat ve kur. Böyle anlatmak zor internete nasıl yapılır yazarsan videoyla çıkar. ISO'yu benim attığım yerden indir Xfce olması performans için önemli.

Tamamdir. Once LM XFCE iso dosyasini indirin.
Linke bastiginizda otomatik olarak baslar indirme.
Sonra rufus.ie sitesinden rufus'u indirin ve acin.
Iso dosyanizi ve USB'nizi secip islemi baslatin.
Teşekkürler indirmeye başladım 1 saat kadar sürecekmiş :')

Linux Mint sitesine git ülke seç ve ISO'yu indir. Ardından USB'ni bilgisayara bağla, ISO dosyasını WinRAR ile aç içindeki dosyaları USB'ye kopyala(istersen Rufus ile yap ve yapmadan önce flashı biçimlendir), BIOS ekranına gir USB boot seçeneğini en üste al. Flash takılıyken yeniden başlat ve kur. Böyle anlatmak zor internete nasıl yapılır yazarsan videoyla çıkar. ISO'yu benim attığım yerden indir Xfce olması performans için önemli.
202'nin attığı link direkt sizin linklerden birisi sanırım. Önerebileceğiniz bir video var mıdır temiz kurulum adına?

Teşekkürler indirmeye başladım 1 saat kadar sürecekmiş :')

202'nin attığı link direkt sizin linklerden birisi sanırım. Önerebileceğiniz bir video var mıdır temiz kurulum adına?
Ben direkt indirme dosyanin paylastim. LM'in sitesinden girseydiniz de benim attigim linke gidecektiniz yani.
Bence video'ya gerek yok.
Yapacaklariniz boot menuye girip sistemi usb'den acmak (Buradan sorarsaniz yardimci olurum.),
Install Linux Mint programini calistirmak,
Kullanici adi, klavye, dil gibi seyleri secmek,
Disk bolumleme kisminda diski sil ve kur secenegini secip kurulumu baslatmak.
Illa video istiyorsaniz yakin zamanda yuklenen herhangi bir video kullanabilirsiniz.

Ben direkt indirme dosyanin paylastim. LM'in sitesinden girseydiniz de benim attigim linke gidecektiniz yani.
Bence video'ya gerek yok.
Yapacaklariniz boot menuye girip sistemi usb'den acmak (Buradan sorarsaniz yardimci olurum.),
Install Linux Mint programini calistirmak,
Kullanici adi, klavye, dil gibi seyleri secmek,
Disk bolumleme kisminda diski sil ve kur secenegini secip kurulumu baslatmak.
Illa video istiyorsaniz yakin zamanda yuklenen herhangi bir video kullanabilirsiniz.
Teşekkür ederim, 30 dakikalık daha indirmem var. Ondan sonra kurulum aşamasında bir problem alırsam size ulaşmaya çalışırım

@202 Kurdum bir problem yok gibi lakin bilgisayar yine yavaş çalışıyor :( Kaldıramadı mı ki sistemi..

Son düzenleme:
Mint agir gelmistir kasiyorsa. Islemci ile ilgili muhtemelen.
MX FluxBox kurarsaniz hizlanir muhtemelen.
Bir kaç saat deneyimledikten sonra kafama uymazsa mx'e geçeceğim. Şu anlık mintdeyim fakat internetten izlediğim videolarda ekranın üst kısmında insanlar ramlerinin işlemcilerinin%kaç kullanıldığını gösteren barlar eklemişler. Bunlar mint'de mevcut mu?

Geri
Yukarı