Linux'a geçtikten sonra ne yapılmalı?

Faruk T

Centipat
Daha fazla  
3-4 ayda bir format atarım sistemime. Bu sefer Ubuntu kurmak istedim. Öyle, canım istedi. Yükledim, kurdum. Ömrüm boyunca Windows kulanmış biri olarak söylemeliyim ki, bu ne?

-Ben şimdi program indirmek için "sudo get apt" gibi şeyler mi yazacağım?
-Benim elim hep Ctrl+Alt+T tuşlarında mı olacak?
-Neden iki tane görev çubuğu var?
-Kontrol paneli nerede?
-Nasıl uygulama sileceğim?
-Diskler nerede? Windows'ta C: ve D: vardı. Bunda ne var?
-Office yerine, LibreOffice mi kullanacağım?

Bunlar sadece yazarken aklıma gelen sorular. Arkadaşlar, anlamadım.
Arkadaşlar, yardımcı olun. Aklım almıyor. Linux'a başlamadan önce bilmem gereken neler var?

Edit: Bu arada, ben bilgisayarı günlük kullanıyorum. Eba, Zoom, Office vesaire. Okul, iş, güç. Oyun oynamayı bıraktım. O yüzden sıkıntı değil. Kodlama falan pek yapmam.
Windows kullanırken Movavi vs. kullanıyordum. Şimdi ne kullanacağım?
Acayip.

Klasörlerin ayrıntılı açıklamalarını buradan inceleyebilirsiniz, İngilizce ama. Türkçe de buldum.

Kurcalayıp bozmadan öğrenemezsin, düşmeden yürümeyi öğrenemediğin gibi. Günde, haftada, ayda bir bozulacak. Sen de düzeltmeye çalışırken öğreneceksin. Ayrıca araştıracaksın.

3-4 ayda bir format atarım sistemime. Bu sefer Ubuntu kurmak istedim. Öyle, canım istedi. Yükledim, kurdum. Ömrüm boyunca Windows kulanmış biri olarak söylemeliyim ki, bu ne?

-Ben şimdi program indirmek için "sudo GET apt" gibi şeyler mi yazacağım?
-Benim elim hep CTRL+alt+t tuşlarında mı olacak?
-Neden iki tane görev çubuğu var?
-Kontrol paneli nerede?
-Nasıl uygulama sileceğim?
-Diskler nerede? Windows'ta C: Ve D: Vardı. Bunda ne var?
-Office yerine, LibreOffice mi kullanacağım?

Bunlar sadece yazarken aklıma gelen sorular. Arkadaşlar, anlamadım.
Arkadaşlar, yardımcı olun. Aklım almıyor. Linux'a başlamadan önce bilmem gereken neler var?

Edit: Bu arada, ben bilgisayarı günlük kullanıyorum. EBA, Zoom, Office vesaire. Okul, iş, güç. Oyun oynamayı bıraktım. O yüzden sıkıntı değil. Kodlama falan pek yapmam.
Windows kullanırken Movavi vs. kullanıyordum. Şimdi ne kullanacağım?
Acayip.

Kurcalayıp bozmadan öğrenemezsin, düşmeden yürümeyi öğrenemediğin gibi. Günde, haftada, ayda bir bozulacak. Sen de düzeltmeye çalışırken öğreneceksin. Ayrıca araştıracaksın.
Haklısın. Ben şimdiye kadar çoğunlukla kurcalayarak öğrendim. Kurcalayarak arayüz kullanmayı öğrenebilirim. Ama kurcalayarak kod yazmayı öğrenmek biraz zor gibi.

Geri
Yukarı