Linux'a Köklü Geçiş

ElementaryOS 2 senedir kullandığım en iyi GNU/Linux dağıtımlarından biridir. Kendi uygulamaları ise düzenli olarak güncelleme alır. Rahatlıkla kullanabilirsiniz.
İyi bir dağıtım zaten de. MacOS'e benzetme veya herhangi bir şekilde özelleştirme yapma konusunda KDE Plasma kullanan dağıtımlar mükemmel. KDE Plasma'daki her şey widgetlardan oluşuyor ve kendi içinde sayısız widget geliyor, 3 farklı başlat menüsü widgeti var, gerisini siz düşünün. 😃

Günlük kullanıcılar gizlilik ve güvenlik isterse de GNU/Linux'a başvurabilirler. Ayrıca ücretsiz ve açık kaynaklı olduğunu da unutmamak gerek.

Ben herhangi bir telefona yazılım atmaya çalışırken USB sürücülerini aramayı hoş bulmuyorum. GNU/Linux sayesinde USB sürücüleriyle uğraşmadan doğrudan telefona modifikasyon yapabiliyorum.
Farkındaysanız siz deneyimli kullanıcısınız. Kaç kişi telefonuna modifikasyon yapmakla uğraşır ki? Zaten XDA Developers vs. yerlerden kaynakları indirirken kaynakların içinde sürücüyü içinde bulabiliyorsunuz. Günlük bir kullanıcının yapacağı şey e-posta kontrol etmek, film izlemek, oyun oynamak vs. eylemlerden oluşuyor. Açık kaynak koldu olup olmamasının kullanıcıya kattığı bir şey yok. Evet, Windows ücretsiz bir yazılım değil ancak arkasında bir şirket bulunuyor. Desteğine erişmek daha kolay. Linux bu yolda çok ilerlemiş olsa da günlük bir kullanıcı için hala çok kompleks.

İyi bir dağıtım zaten de. MacOS'e benzetme veya herhangi bir şekilde özelleştirme yapma konusunda KDE Plasma kullanan dağıtımlar mükemmel. KDE Plasma'daki her şey widgetlardan oluşuyor ve kendi içinde sayısız widget geliyor, 3 farklı başlat menüsü widgeti var, gerisini siz düşünün. 😃

Elementary OS Osx benzer ama kendine has bir tasarıma sahip. Tamamen Osx kopyası olsun istenilseydi KDE özelleştirmesinden çok daha iyisi yapılırdı. Bende uzun süre KDE kullandım ama bu kadar çok şeye artık ihtiyaç duymuyorum. Elementary OS'un masaüstü hem sadelik hem hızıyla işimi görüyor.

Evet, Windows ücretsiz bir yazılım değil ancak arkasında bir şirket bulunuyor. Desteğine erişmek daha kolay.
Bu çok bilinen bir yanlış. GNU/Linux topuluğu aşırı büyük ve yardımsever olduğu için kullandığınız dağıtımın forumlarında çözüm bulamamanız imkansız.

Bu çok bilinen bir yanlış. GNU/Linux topuluğu aşırı büyük ve yardımsever olduğu için kullandığınız dağıtımın forumlarında çözüm bulamamanız imkansız.
Windows'un kullanımı çok daha geniş. Sadece desteğe sistemin kendisinde değil o sisteme yazılan programlarda da görmek gerek. Evet, geniş bir kitlesi olabilir ancak bir sorun yaşadığınızda çözmek uzun zaman alacaktır. Windows'un arkasında Microsoft var. Onun altında binlerce deneyimli yazılımcı var. Binlerce yazılan uygulama var. Bu sayede sorununuzu çok hızlı çözebiliyorsunuz. Özellikle işletim sistemlerinde bir hatayı çözecek yamayı veya bir programdaki sorunu çözmek için gereken yamanın gelmesi uzun sürebiliyor. Gönüllülük esası çok iyi görünebilir ama kişi gönüllü yaptığı için bir maddi kazanç sağlayamayacağını bildiği için o platformu geliştiren yazılımcılar tüm zamanlarını ayırmıyorlar.

Farkındaysanız siz deneyimli kullanıcısınız. Kaç kişi telefonuna modifikasyon yapmakla uğraşır ki? Zaten XDA Developers vs. yerlerden kaynakları indirirken kaynakların içinde sürücüyü içinde bulabiliyorsunuz. Günlük bir kullanıcının yapacağı şey e-posta kontrol etmek, film izlemek, oyun oynamak vs. eylemlerden oluşuyor. Açık kaynak koldu olup olmamasının kullanıcıya kattığı bir şey yok. Evet, Windows ücretsiz bir yazılım değil ancak arkasında bir şirket bulunuyor. Desteğine erişmek daha kolay. Linux bu yolda çok ilerlemiş olsa da günlük bir kullanıcı için hala çok kompleks.
Neresi komplex anlayamıyorum ki. Son kullanıcı ne yaparsa Linux'ta yaparsa.
Bence uğraşmayalım bunlar Windows'a bir şey olunca format atmaya devam etsin. Nede olsa böyle büyük bir topluluk benim tabirimce büyük bir nimetten faydalanmasınlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı