Windows 10'dan Linux'a Geçiş

Teşekkür ediyorum. Peki sizin derlemeniz ile Mint arasında hangisi seçmeliyim sizce? Farklar vs. nelerdir, sizin yeni kullanıcıya tavsiyeniz ne olur? Birde temiz format atacağım için Rufus ile normal yazdırdıktan sonra Windows bootlader vs ile uğraşmama gerek kalmayacak değil mi? (Tam bilmediğim için)

Windows'ta "Hızlı başlat" seçeneği açıksa kapatın.
Bios'ta "Secure boot" seçeneği varsa disable yapın.
illedelinux XfceBox ve Mint Xfce ikisi de kullanışlıdır, ikisi de yeni kullanıcılar içindir, ikisini de deneyebilirsiniz, hangisi size yatkınsa onu kullanın.

Bu arada bir bilgi daha vereyim.
illedelinux XfceBox sürümünde alttaki resimde görülen Mint simgesine tıkladığınızda sisteme Mint'in kendisini eklemiş olursunuz. Böylece aynı sistemde hem illedelinux'u hem Mint'i kullanmış oluyorsunuz. Böyle bir uygulamayı geçen yıl denemiştim, oldukça da beğenildi ama dediğim gibi GNU/Linux'da her şey kullanıcının tercihine bağlıdır.

illedelinux-lmde.png

Windows'u debloat edecek çözümler var. Aşağıdaki çözümü, bizzat kullandım ve başarılı buldum.

Yani derdin Windows 10 ile birlikte sistemine yüklenen yazılımlarsa, bunları bir dereceye kadar kaldırabilirsin.

Fanlara gelince lm-sensors ile mümkün ama daha önce hiç Linux kullanmadıysan başarılı olamayabilirsin.

Eğer Linux'a geçersen, fan kontrol için yeni bir başlık oluştur.

Windows'u debloat edecek çözümler var. Aşağıdaki çözümü, bizzat kullandım ve başarılı buldum.

Yani derdin Windows 10 ile birlikte sistemine yüklenen yazılımlarsa, bunları bir dereceye kadar kaldırabilirsin.

Fanlara gelince lm-sensors ile mümkün ama daha önce hiç Linux kullanmadıysan başarılı olamayabilirsin.

Eğer Linux'a geçersen, fan kontrol için yeni bir başlık oluştur.
Bunun yerine NLite ile kendi iso dosyamı hazırlarım.

Kendi ISO dosyanı 1 kere hazırlıyorsun. Debloat işlemini her kurulumda, hangisi için daha çok zamanın olduğunu bir daha düşün bence.

O şekilde düşünürsen haklısın fakat, format çok zaman alan bir islem. O kadar programı baştan kur bilmem ne. Onunla uğraşılmaz. Ben Windows'un, gerekli programlar yüklenmiş ve virüssüz trojansız halini bir sefer yedek aldım, format yerine imaj yüklüyorum gerektiğinde.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı