Arch Linux yerine EndeavourOS kullanılır mı?

İnsanlar Arch Linux'tan EndeavourOS geçiyor sizce geçilir mi?

Ben 1 hafta kullandım çok daha kolay kurulum vs. bence geçilir dediğim gibi zen çekirdeğini kurun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Normal Arch Linux yerine tercih edilir mi sizce? Aynı performansı verir mi?

Geçilebilir. Ben archlinux geçmeden önce EndeavourOS kullanıyordum. İkisini de hatrı sayılır süre kullandım. Herkes için saf Arch diyebileceğimiz bir proje. Arcolinux gibi bloated ve elinizden fazla tutan bir yapıya sahip değil. Özellikle yeni kullanıcılar için kullanışlı bir welcome aracına da sahip.

Geçecekseniz tavsiyem systemd-boot ile kullanmanız. Çok daha güzel oluyor.

Ama EndeavourOS projesinin yaptığı her şeyi archlinux dağıtımı üzerinde de yapabileceğiniz belirteyim. Birkaç ek paketle EndeavourOS benzeri bir yapı oluşturmanız mümkün. Tabii EndeavourOS bunları size hazır bir şekilde sunduğu ve grafik arayüz kurulum desteğiyle geldiği için daha erişilebilir bir konumda.

Sen neden EndeavourOS bıraktın dersen ilk defa saf Arch geçecek olmam derim.

Saf Arch ile Endeavor arasında neredeyse fark yok. Endeavour içi fazlasıyla boş olan bir dağıtım. Boş derken kötülemiyorum, minimal anlamında diyorum. Endeavour BSPWM sürümü aşırı güzeldi. Eğer aşırı aşırı hafiflik istiyorsan Zen kernel ile birlikte "no desktop" seçerek kur. Sonra Arch'taki gibi kendi asaüstünü kurarsın ve daha minimal olmuş olur.

Arch kurulum tamamlandığında daha iyi oluyor. Eğer EndeavourOS kullanacaksanız Calameras üzerinden bazı paketleri ayıklamanızı öneririm. Çünkü kimse önemsemese de Calameras'ta bazı tamamen saçmalık olan paketler var. Benim Wi-Fi sürücüme broadcom-wl-dkms diye bir paket kurduruyor. Kernel Modesetting (Linux Firmware) yerine. Sorun üstüne sorun yaşıyorum. Telefondan Wi-Fi bağlantısı aktarınca sürekli kesiliyor. Modesetting daha iyi benim için. Böyle durumlar var işte. Dikkatli bir şekilde Calameras'tan bazı paketleri ayıklarsanız çok mutlu mesut olabilirsiniz. Bu arada No Desktop kurun. XFCE seçerek kurmam ile No Desktop seçerek ardından kurmam arasında dağlar kadar fark olduydu. Stabilite anlamında. GNOME için de aynı şekilde. Zen Kernel veya kurulum sonrası yeni bazı performans kernellerini seçebilirsiniz. Ben bir ara TKG kurmayı düşünüyorum. @LittleWarlocc memnun muydun bayağıdır bunu konuşamadık. TKG nasıl?

Ben bir ara tkg kurmayı düşünüyorum. @LittleWarlocc memnun muydun bayağıdır bunu konuşamadık. Tkg nasıl?

Zenden daha iyi şu anlık. 6.4.2 gelinnce tekrar dener, haber veririm. Sadece SS alırken donma oluyor başka bir sorunu yok. Oyunlarda drop giriyordu o en aza indi bir de.

Zenden daha iyi şu anlık. 6.4.2 gelinnce tekrar dener, haber veririm. Sadece SS alırken donma oluyor başka bir sorunu yok. Oyunlarda drop giriyordu o en aza indi bir de.
Tamamdır harika!
CachyOS Kernel'den iyi değil mi?
Hiç yüzüm gülmedi ne OS'undan, ne Kernel'inden...

Tamamdır harika!
CachyOS Kernel'den iyi değil mi?
hiç yüzüm gülmedi ne OS'undan, ne Kernel'inden...

Benim için evet, işlemci üzerinde daha güzel ayarlar buldum tkg kernelde. Ek olarak _cpusched="" ayarı var bmq pds falan çoğu var şu an bmq deniyorum sonraki güncellemede cacule geçebilirim.

Geri
Yukarı