Linux kullanılır mı?

Bu kendi düşünceniz. Düşüncenize saygı duyuyorum. Ama ben bilgisayardan yeteri kadar anlamayan insanların her türlü koşulda Linux kullanmakta zorluk çekeceğini düşünüyorum.

Seçilen dağıtım ve kullanıcı beklentilerinin bunda daha belirleyici olduğunu düşünüyorum açıkçası. Windows'tan Arch geçen bir kullanıcı muhtemelen ne kadar deneyimli olursa olsun bayağı bir zorlanacaktır. Ama Arch yerine Mint gibi bir dağıtım seçen kullanıcıyı zorlayabilecek şeyler çok sınırlı. Bunlar da normalde zaten Windows'ta yapamayacağın Linux'a özgü şeyler. Masaüstü ortamı değiştirmeyi buna örnek verebiliriz. Bilmeyen bir kullanıcı için zorlayıcı bir durum olabilir ama bu Linux'a özgü ve isteğe bağlı bir özellik.

Hocam öncelikle merhaba, bilgisayarınıza Linux kurabilirsiniz fakat Windows 7 veya Vista kurmanızı öneririm.

Yani ben olsam o bilgisayara Vista kuracağıma 10 kurarım daha iyi performans verir. Vista kullanılmaz ama 7 iyi bir seçenek.

Evet Google'da rahatça gezebilir. Ama geçtim oyun yüklemeyi öyle basit bir program kurmak bile zor olabiliyor.

Oyunu anlarım da, program kurmak Linux'ta Android kadar kolay. Tıklıyorsun indiriyor, kuruyor, babaaneme söylesem yapar. Linux Mint gibi bir dağıtım seçerse zaten düz masaüstü deneyimi Windows 10'dan daha iyi olacaktır.

Anca bir alışma süresi olabilir. O da gayet normal çünkü tamamıyla farklı çalışan bir sistem kullanacak.

Oyunu anlarım da, program kurmak Linux'ta Android kadar kolay. Tıklıyorsun indiriyor, kuruyor, babaaneme söylesem yapar. Linux Mint gibi bir dağıtım seçerse zaten düz masaüstü deneyimi Windows 10'dan daha iyi olacaktır.

Anca bir alışma süresi olabilir. O da gayet normal çünkü tamamıyla farklı çalışan bir sistem kullanacak.

Ama her program kolay mı? Mesela Linux'a korsan Minecraft kurmak zorlayabilir insanı.
(korsanı desteklemiyorum bu sadece bir örnek.)

Geri
Yukarı