Linux'da overclock daha stabil

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese selamlar. Elimde içerisinde NVIDIA GTX 950M olan bir laptopum var ve bu laptop ile overclock yaparak performansını arttırmak istiyordum. Hem Windows hem de Linux'da GPU'ya overclock yaptım. Cihaz birebir aynı olmasına rağmen overclocktan aldığım verim çok farklıydı.

Önce Windows'da kendime uygun ayarları bulmak için Furmark ile test başlattım ve o sırada MSI Afterburner ile yavaşça frekansları arttırmaya başladım. Ekran kartımın izin verdiği maksimum GPU hızı arttırma değeri 135 MHz idi. Yavaş yavaş çıkarak bu seviyeye geldim, sorun olmadığını fark ettim ve bellek frekansını arttırmaya geldim.

Benim cihazımdaki 950M'de DDR3 bellekler(bildiğimiz DDR3) kullanılmış. GDDR5'li olana göre ciddi bir bellek bant genişliği handikapı var ki GDDR5'li modele oranla performans daha az. Bellek frekansını arttırmak performansa çok daha fazla olumlu etki etti.

Bellek frekansımı 1800 MHz kadar arttırabiliyordum ancak bu değere getirirsem bilgisayar doğrudan mavi ekran veriyor. Sıfırdan başlayarak bellek frekansını yükseltmeye başladım. 350 MHz'ye kadar sorun yoktu ama 360'da karıncalanma başladı. 350'ye çektim ve oyun testi başlattım. Oyun donunca frekansı 300'e çektim ve testi çalıştırdım. Belli bir miktar artış olmuştu.

Windows'da 497 WHQL sürücüsünü kullandım(en son bu vardı benim bilgisayarım için Windows'ta) Formula 1 2018 ile test etmiştim. 1080p çözünürlükte orta ayarlarda, TAA Checkerboard ve 4x Anizotropik filtreleme ile oyunun kendi benchmarkı ile test ettim. Tek tur ve Avusturalya pisti olarak tercih ettim ve ortalamada şu sonuçları aldım:

Orijinal: 36 FPS
Overclocklu(135 MHz+ GPU, 300 MHz VRAM): 41 FPS

Aynı testi Linux ile de yaptım. nvidia-settings'den GPU frekansını 135(daha fazla arttırılamıyor, nvidia sınırı böyle koymuş, ayar olsa daha arttırabilirdim.), bellek frekansını 300 MHz olarak ayarladım. glxgears paketi ile sorun olup olmadığını test ediyordum. 650 MHz bellek frekansına kadar hiçbir sorun olmadı. 700 MHz'de karıncalanma başladığı için 650 MHz'ye aldım.

F1 2018'i 650 MHz bellek frekansıyla Linux ile çalıştırdım ancak grafiklerde sorun yokken araçların jantları yok olmuştu ve birkaç saniye sonra oyun dondu. 600'e çekince sorun düzeldi ve test başarılı gitti. Steam'dan indirdim ve Proton 7.0-3 sürümünü kullandım. Başka herhangi bir eklenti kullanmadım NVIDIA'nın 515 sürücüsü kuruluydu. Test koşulları aynı olmakla beraber ortalama sonuçlar şöyle:

Orijinal(Windows): 36 FPS
Orijinal(Linux): 36 FPS
Overclocklu(Windows, 135 MHz GPU, 300 Mhz VRAM): 41 FPS
Overclocklu(Linux, 135 MHz GPU, 300 MHz VRAM): 44 FPS
Ovetclocklu(Linux, 135 MHz GPU, 600 MHz VRAM): 46 FPS

Bu sonuçlar beni gerçekten şaşırttı. Birebir aynı cihaz olmasına rağmen sadece yazılım farkından Linux'da daha fazla overclock yapabiliyor ve daha fazla performans alabiliyordum. Windows'la aynı overclock değerlerini kullansam bile daha fazla performans alıyorum. Linux'da Windows'dakine göre ısı hakkı daha yüksekti. Overclock'a rağmen hiç throttling yapmadı cihaz Linux'da, Windows'da frekanslar düşüyordu.

Benim için ilginç bir deneyim oldu. Yukarıda da bahsettiğim gibi sadece yazılımın bu kadar fark edeceğini düşünmemiştim. Paylaşmak istedim.

Linux'ta nasıl yapabildiniz hocam? Ben bayağıdır araştırdığımda hiçbir şey bulamamıştım.

Aradaki işletim sistemi farkı Linux'ta gereksiz hizmetler olmamasından dolayıdır. Hatta gerekli hizmetler bile yok denebilir 😂

Karıncalanma gorduysen bellekleri yakma seviyesine getirdin demektir. Dikkatli olmalısın bu tarz düşük donanımlar overclock için elverişli değil. Anakartina BGA işlemi ile bağlı çipler ve yüksek ısıda erime noktasına gelir ise görüntü alamazsın. Bellekler hakkında zaten yazmama gerek yok.

Linux'ta nasıl yapabildiniz hocam? Ben bayağıdır araştırdığımda hiçbir şey bulamamıştım.
/etc/X11/xorg.conf dosyasına ekleme yapılarak açılabiliyor. NVIDIA dökümanlarında olması gerek.

Aradaki işletim sistemi farkı Linux'ta gereksiz hizmetler olmamasından dolayıdır. Hatta gerekli hizmetler bile yok denebilir 😂

Karıncalanma gorduysen bellekleri yakma seviyesine getirdin demektir. Dikkatli olmalısın, bu tarz düşük donanımlar overclock için elverişli değil. Anakartina BGA işlemi ile bağlı çipler ve yüksek ısıda erime noktasına gelir ise görüntü alamazsın. Bellekler hakkında zaten yazmama gerek yok.
Uyarı için teşekkürler, öyle çok overclock meraklısı değilim. Sistemi nereye çıkarabileceğimi görmek istedim.

Linux'ta Nvidia overclock için GreenWithEnvy öneririm. Programın arayüzü güzel ve basit.

Linux daha stabil diye boş yere demiyoruz.

Eski RX Vega 56 kartımın Hynix HBM2 belleklerini Windows ile maksimum 875 MHz ve 850 MHz stabil olarak çalıştırabiliyordum.
Linux ile maksimum 1 GHz ve 950 MHz stabil çalıştırabiliyordum.
Vega 56 ve 64 ile bellek hız aşırtması devasa performans farkı yaratıyor.

Şu anda kullandığım Vega 64 kartımın Samsung HBM2 belleği ile de Windows üzerinde 950 MHz üstünde ECC devreye giriyor ve performans düşmeye başlıyor.
Linux üzerinde ise 1050 Mhz üstünde ECC devreye girmeye başlıyor.

Hız aşırtılmış Windows'a göre, hız aşırtılmış Linux ile %10-15 civarı daha fazla performans alıyorum.

Hem CPU bellek timingleri hem de GPU bellek timingleri de Linux ile daha sıkı çalışıyor.
Buradan da bir %5-10 daha performans farkı oluşuyor.

CPU da aynı şekilde Linux ile daha fazla OC kaldırıyor.
Linux ile 4 GHz alabilirken Windows ile 3.8 GHz alabiliyorum.

Böylece RTX 2060 seviyesindeki Vega 64 bir kart ile undervolt yapıp hem güç kullanımını azaltıyorum hem de OC yapınca RTX 2070'i tokatlayıp RTX 2070 Super'i geçerek RTX 3060 Ti'ı yakalıyorum.

Son düzenleme:
Linux daha stabil diye boş yere demiyoruz.

Eski RX Vega 56 kartımın Hynix HBM2 belleklerini Windows ile maksimum 875 MHz ve 850 MHz stabil olarak çalıştırabiliyordum.
Linux ile maksimum 1 GHz ve 950 MHz stabil çalıştırabiliyordum.
Vega 56 ve 64 ile bellek hız aşırtması devasa performans farkı yaratıyor.

Şu anda kullandığım Vega 64 kartımın Samsung HBM2 belleği ile de Windows üzerinde 950 MHz üstünde ECC devreye giriyor ve performans düşmeye başlıyor.
Linux üzerinde ise 1050 Mhz üstünde ECC devreye girmeye başlıyor.

Hız aşırtılmış Windows'a göre, hız aşırtılmış Linux ile %10-15 civarı daha fazla performans alıyorum.

Hem CPU bellek timingleri hem de GPU bellek timingleri de Linux ile daha sıkı çalışıyor.
Buradan da bir %5-10 daha performans farkı oluşuyor.

CPU da aynı şekilde Linux ile daha fazla OC kaldırıyor.
Linux ile 4 GHz alabilirken Windows ile 3.8 GHz alabiliyorum.

Böylece RTX 2060 seviyesindeki Vega 64 bir kart ile undervolt yapıp hem güç kullanımını azaltıyorum hem de OC yapınca RTX 2070'i tokatlayıp RTX 2070 Super'i geçerek RTX 3060 Ti'ı yakalıyorum.
2060 performansi veren kart overclockla 2080 Super mi oluyor yani? Hayatimda ilk defa boyle bir sey duyuyorum.

2060 performansi veren kart overclockla 2080 Super mi oluyor yani? Hayatimda ilk defa boyle bir sey duyuyorum.

Düz wine FurMark.exe ile açarak 10221 puan aldım.

1657016420847.png

RTX 2080 10203 puan almış.
1657015828569.png

Geri
Yukarı