Linux'da neler yapıyorsunuz?

Windows çekiyorsa yorma kendini, yol yakın. Ben Windows'u bir ayda en fazla bir kere Boot ediyorum.

Windows'a geçmemeniz için sanırım iyi alternatifler kullanıyorsunuz. Nasıl bunu başarabiliyorsunuz? Linux de neler yapıyorsunuz?
Beni de bilgilendirirseniz sevinirim.

Windows'a geçmemeniz için sanırım iyi alternatifler kullanıyorsunuz. Nasıl bunu başarabiliyorsunuz? Linux'de neler yapıyorsunuz?
Beni de bilgilendirirseniz sevinirim.

Windows zaten insan kaçırma işini iyi yapıyor. En kötü Linux dağıtımı bile Windows'dan iyidir bence. Linux'ta günlük işler yapıyorum, profesyonel amaçla kullanmıyorum. Oyun, sörf, ufak tefek çizim işleri falan.

Ben Linux'da bazen yazılım indirmeye çalıştığım zamanlarda.
Çoğu yazılımların Windows'ta olduğunu görüyorum. Linux'da çok fazla bir şey yapamıyorum bende bu yüzden böyle bir konu açayım dedim. Linux'da neler yapılıyor merak ettim çok iyi oyun desteği olduğu da söylenemez. Şu anda Linux Mint Xfce kullanıyorum, Linux güzel bir işletim sistemi ama desteğe ihtiyacı var, ben yine de kullanıyorum.
Güvenlik açısından gizlilik açıcından güzel işletim sistemi ama çoğu şeyin Windows'da yapılması gerektiği biraz sıkıcı yapıyor benim için.

Zaten siz de "benim için" diyerek aynı eksinin herkes için olmadığına vurgu yapmışsınız :).
11 yıldır bir defa olsun bana lazım olan bir şeyi bulamadığım olmamıştır. Ha belki Windows'dakine göre biraz geri kalan olmuştur ama işimi göremediğim hiçbir şey olmadı. İlk sıralar tabi benim için zordu, zira Windows'da arayüz ile yapılan işi burada yapan komutu bulmak uğraştırıcı gelmişti. Ama zaman içinde hem alışıyorsun, hem işletim sisteminin çalışma mantığını öğreniyorsun hem artık GUI arayüzler gelişiyor.

Ne yapıyorsunuz sorunuza gelince, "benim için" ne istesem, ne lazımsa yapıyorum. Hatta her istediğimi yapmak bana yeterli gelmemiş ki, dağıtım bile yapıyorum.
Yani senin için kısıtlı olan benim için sonsuz derya, deniz, uzay gibidir.
Lakin sizin de zamanı geldiğinde her ihtiyacınızı karşılayan bir GNU/Linux olmasını temenni ediyor ve umut ediyorum.

Bİlgisayarımın donanımları yüksek değil, haliyle ne GNU/Linuxta ne de Windowsta oyun oynayamıyorum. Fakat çocukluğumdan beri olan bilgisayara, telefona ilgim var. Bilgisayar üzerinde her bir şey öğrendiğimde kendimi daha özgüvenli, daha mutlu hissediyorum. Windows kullandığım zamanlarda zaten yapabileceğim fazla bir şey yoktu. O kadar ilgim olmasına rağmen hiç yazılım geliştirmedim çünkü benim bilgisayar merakımdan çok Androide merakım vardı, en güçlü sistemlerin bile yetersiz kaldığı Android Studio programını bilgisayarım açmadığı için saçma bir şekilde yazılım hariç her şeyi yaptım. FL Studio öğrendim, kullanılamaz durumda olmasına rağmen Premiere Pro öğrendim, Photoshop, Illustrator öğrendim ve özellikle Grafik tasarım kısmında kendimi bayağı bir geliştirdim. Her şeyimi kendim yapıyordum ve ücretli işler de yapıyordum tabii ki. Hatta bir dönem ciddi ciddi üniversitesini okumayı bile düşünmüştüm. Arayüzümde birkaç ikon değiştirdim, wallpaperimi kendim tasarladım falan filan, sonrasında Windows7 arayüzü inanılmaz kötü gelmeye başladı bana ve Windows 10'a geçtim. Paneli gayet hoşuma gidiyordu fakat bu kadar rezalet bir başlat menüsü yapmayı nasıl başardılar bilemiyorum. Şekilden şekile girmeme rağmen kaldırılmaya kısayollar mı dersin? Eklediğim kısayolün 20 tanesi normalken birinin arka planı farklı renk olması mı dersin. Tam bir rezalet. Her neyse en sonunda bir şeyler oldu ve GNU/Linux ortamına geçtim. İlk keşfettiğimde ve bu havayı sezdiğimde aşık oldum zaten. Günde 4 saat uyuyordum, 14/15 saat uğraşıp yeni bir şeyler keşfediyordum. Geri kalan süremde de sınav senem olduğu için ders çalışıyordum. Başlarda çok sevmeme rağmen Adobe programlarının olmaması inanılmaz büyük bir - idi çünkü inanılmaz büyük bir adobe hayranıyım ben. Sırf başlat menüsünde görünsün diye 4/5 tane hiç açmadığım program kurmuştum. (Dreamwiever, Bridge vb) Fakat dediğim gibi Grafik tasarım da hobiydi benim için. Birkaç ay oldu ve neredeyse bıraktım şu anda grafik tasarımı fakat şu anda GNU/Linux tarafında arayüz kişileştirme üzerine uğraşıyorum. Bazı değişkenleri değiştirmek gibi basit bir şey aslında fakat canım sıkılınca açıp o yazılımın kaynak kodlarını okuyorum, anlamaya çalışıyorum. Ve biliyorum ki bir gün tüm bu yazılımların kaynak kodları üzerinde değişiklik yapacağım, belki renklerini değiştireceğim belki arayüzünü değiştireceğim. İnanılmaz zevkli bir şey bu. Şu anda yine sınav senemdeyim -daha 1 yıl geçmedi yani, aynı hikayedeyiz :)- diye biraz ara vermem gerekiyor bilgisayar ile ilgili uğraşlara fakat eğer bilgisayarla ilgili bir insansan ki benim bilgisayara olan merakım ilkokulda Samsung Tab-3 Lite modeli tabletimi bozduktan sonra nasıl düzeltebilirim diye araştırıp odini keşfetmemle olmuştu. Sonrasında yüzlerce kez bozdum, root attım onu bunu sildim öyle böyle bozdum. Bu şekilde ilgim başladı yani, konuda da bu programdan bahsediyorsun. Haliyle biraz yakın hissettim kendimi sana. Her neyse, fazla uzattım. Eğer Linux dünyasını öğrenmek istersen tüm 1/2 tane eksikliğini gözardı edip çok hoş şeylerle karşılaşabilirsin. Burası gerçekten çok büyük. :)

Linux PC üzerinde Linux ARM için program yazıyorum. Gerek Qt, gerek C, gerek JS, gerek Bash Scripting kullanıyorum.
Bash scriptingi ne amaçla kullanıyorsunuz? Duydum fakat çok araştırmadım, sadece GNU/Linux, MacOS terminallerinde mi işe yarıyor yoksa daha geniş bir kullanım alanı var mı?

Bash scriptingi ne amaçla kullanıyorsunuz? Duydum fakat çok araştırmadım, sadece GNU/Linux, MacOS terminallerinde mi işe yarıyor yoksa daha geniş bir kullanım alanı var mı?
Konsol üzerinde yürütülmesi gereken bir dizi komutu alıp dosyaya yazıyorsunuz, bu dosyayı her çalıştırdığınızda tek bir komut ile hallediyorsunuz.
Her sistemin terminaline özgüdür.
Örneğin Windows tabanlı bilgisayarlarda ipconfig yazarsın, bu Linux sistemlerde ifconfig'dir.

Bilgisayar üzerinde ne işlemler yapabileceğiniz sizin hayal gücünüze kalmış.

Konsol üzerinde yürütülmesi gereken bir dizi komutu alıp dosyaya yazıyorsunuz, bu dosyayı her çalıştırdığınızda tek bir komut ile hallediyorsunuz.
Her sistemin terminaline özgüdür.
Örneğin Windows tabanlı bilgisayarlarda ipconfig yazarsın, bu Linux sistemlerde ifconfig'dir.
.sh dosyaları bash scripting dediğimiz şeyin uzantısı mı oluyor o zaman?

Yeni konular

Geri
Yukarı