Linux'de yazılım programlama

Bu Linux modlanıyormuş diye duydum nasıl modluyoruz hangi dil ile?

Bash dilini biliyorsanız istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Grafik arayüzde onlarca ayar ve parametre varsa Terminal üzerinden yüzlerce, binlerce ayarda özelleştirme yapılabilir. Bunun için de Bash bilmek gerekir.

Bash dilini biliyorsanız istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Grafik arayüzde onlarca ayar ve parametre varsa terminal üzerinden yüzlerce, binlerce ayarda özelleştirme yapılabilir. Bunun için de bash bilmek gerekir.

Bildiğim kadarıyla bash bir script dili olması gerekiyor. Eğer doğru biliyorsam arkadaşın da dediği gibi birçok tasarım yapabilirsiniz.

@gunerbey aga C# ve C için kaynak var mı?

BTK akademi üzerinden C# derslerini veya YouTube üzerinden Murat Yücedağ'ı izleyebilirsin. YouTube'da ve Udemy'de buna benzer birçok kanal var onlara da göz atabilirsin. Murat Yücedağ'a kesinlikle bakmanı öneririm.

Ben C# Geçme taraftarıyım. Siz ne dersiniz?
Linux için önermem. .NET Core var ama yeni yeni gelişiyor. Mono ise o kadar kullanışlı gelmedi. C# geliştirecekseniz Windows'ta kalın derim, zorlamayın.

Neredeyse her platforma yazılım üretilebilecek bir dil, mantıklı.
C# mı? Mobil için Xamarin olsa da ben hiç büyük bir projeye denk gelmedim, kullanışlı da bulmadım. Her platforma uygulama için JavaScript olabilir belki. React-Native ile Android ve IOS, ElectronJS ile de masaüstü uygulama geliştirilebilir.

Linux için önermem. .NET Core var ama yeni yeni gelişiyor. Mono ise o kadar kullanışlı gelmedi. C# geliştirecekseniz Windows'ta kalın derim, zorlamayın.

C# mı? Mobil için xamarin olsa da ben hiç büyük bir projeye denk gelmedim, kullanışlı da bulmadım. Her platforma uygulama için JavaScript olabilir belki. React-native ile Android ve iOS, electronjs ile de masaüstü uygulama geliştirilebilir.

Başlangıç açısından uygun diller baktığımız için C#'in iyi olduğunu düşünüyorum yüksek seviye projeler için tabii ki dediğiniz gibi daha nitelikli scriptler ve diller tercih edilmeli.

"Yazilim Programlama" diye bir sey yok.

Yazilim gelistirilir.
Bilgisayar programlanir.
Yazilim dili yoktur, programlama dili vardir.

*nix ortaminda Tiobe index'inde bulunan tum diller icin official & unofficial destek var.

Sen hangi dil ile ne yapacagina karar verdikten sonra gerisi kolay. Bazi programlari Windows'ta gelistirmek daha avantajli hedef kitleye ve calisacagi ortama gore. Linux'te otomatik olarak her sey daha guzel gelistirilmiyor.

Geri
Yukarı