Çözüldü Linux'ta Wi-Fi kullanılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Telmogram

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarıma önce Linux Mint daha sonra ise Manjaro kurdum ancak ikisinde de Wi-Fi'ı kullanamadım. Wi-Fi ayar ve arama kısmı bile yok. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çıktının tamamını paylaşamamışsın, ama çıktı alabildiğine göre sürücü çekirdekte mevcut. İstersen sürücünün neden etkinleşmediğini bazı komutlarla anlamaya çalışabilir. Ya da bunun yerine Linux Mint kurup, aşağıda verdiğim komutla güncel çekirdeği kurup kullanabilirsin.

Kod:
sudo apt update ; sudo apt install linux-oem-20.04-edge

Sürücü yine çalışmazsa, Linux Mint altında 3. parti sürücü kurulumu daha kolay. 3. parti sürücü kurulumu için gerekli olan dkms ve linux-headers paketleri Linux Mint'te kurulu geliyor. Hatta istersen aşağıdaki komutlarla, çekirdek güncellemesine gerek kalmadan 3. parti sürücüyü kurabilirsin. Sonra sistemi yeniden başlat, secureboot'un kapalı olmasına dikkat et.

Kod:
LC_ALL=C sudo apt update; sudo apt install rtl8821ce-dkms

Bu sürücüyü Manjaro'ya kurmak için, dkms ve linux-headers paketlerini yüklemek için uğraşmak gerekecek. Ayrıca Manjaro için AUR deposunu da etkinleştirmelisin. Arch User Repository - Manjaro

Manjaro'da aşağıdaki komutlarla dkms ve linux-headers paketlerini kur.

Kod:
sudo pacman -Syu linux-lts-headers dkms bc

Sonra sistemini yeniden başlat ve Pamac ile AUR'dan şu sürücüyü kurmayı dene. AUR (en) - rtl8821ce-dkms-git

Sonra sistemi yeniden başlat, ayrıca secureboot özelliğini BIOS'tan kapatmayı unutma.
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarıma önce Linux Mint daha sonra ise Manjaro kurdum ancak ikisinde de Wi-Fi'ı kullanamadım. Wi-Fi ayar ve arama kısmı bile yok. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Wi-Fi kartınız nedir?

Aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırıp, çıktısını foruma yapıştırın.

Kod:
inxi -SNxxz ; lsusb
ne demek istediğiniz işimdi anladım hocam kusura bakmayın jeton paraşüt :D
Realtek RTL8821CE 802.11ac
far
Buraya burası forum işte.
anladım hocam linux türkçe olduğu için linuxla alakalı farklı bir aplikasyon ismi sandım

Ne demek istediğiniz işimdi anladım hocam kusura bakmayın jeton paraşüt :D
Realtek rTL8821CE 802.11AC
Far.

Anladım hocam Linux Türkçe olduğu için Linux'la alakalı farklı bir aplikasyon ismi sandım.

Hocam okuyun belki yardımcı olur Realtek RTL8821CE support

Yeni konular

Geri
Yukarı