Linux'u Eleştiriyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Masa üstündeki başarısı ortada. Linux sadece sunucularda ve akıllı cihazlarda iyi, diğer taraflarda fiyasko.

Aslında ben Linux veya Windows fanı değil ben çıkarına göre değişir hangisini kullanacağım.

Hayır öyle demedim siz bir program geliştirseniz bunu az kullanılan bir şeye çeşit çeşit sunmak mı istersiniz en çok kullanılana tek çeşit sunmak mı istersiniz?
Çünkü Windows da tek paket .exe Linux'ta çeşit çeşit paket var.

Duruma göre değişir eğer sunucu falan içinse Linux için yayınlarım ancak ticari bir uygulama ise ona göre davranırım örnek olarak render yapan bir uygulama yaptım diğelim direk Mac için yayınlarım.
Yaptığım yazılımı kullanacak olan kitlenin hangi işletim sistemini kullandığını göz önünde bulundurmak zorundayım.

Aslında ben Linux veya Windows fanı değil ben çıkarına göre değişir hangisini kullanacağım.

Duruma göre değişir eğer sunucu falan içinse Linux için yayınlarım ancak ticari bir uygulama ise ona göre davranırım örnek olarak render yapan bir uygulama yaptım diğelim direk Mac için yayınlarım.

Sunucu programları zaten Linux için ama diğer son kullanıcıya hitap eden programlar Windows için geliştirilir ama Linux'te sabit bir şey olsaydı(.exe gibi) ona göre de geliştirilirdi.

Duruma göre değişir eğer sunucu falan içinse Linux için yayınlarım ancak ticari bir uygulama ise ona göre davranırım örnek olarak render yapan bir uygulama yaptım diyelim direk Mac için yayınlarım.
Sana katılıyorum, bir projenin alıcı kitlesi kimse onlara hedef alırım.
AppImage Snap ve Flatpak ile çoğu Linux'a aynı uygulama yüklenebiliyor. Bütün Linuxlar ortak şekilde geliştirilebilir.
Zaman artık yarış zamanı. Piyasada olmak istiyorsan, sert oynamalısın. Burada yumuşaklara yer yok. Pasta çok büyük.
Sunucu programları zaten Linux için ama diğer son kullanıcıya hitap eden programlar Windows için geliştirilir ama Linux'te sabit bir şey olsaydı(.exe gibi) ona göre de geliştirilirdi.
Bunu denemişlerdi Linux cephesi ama bazı geri beyinliler bu olayı yok etti.

GNU/Linux sizin düşündüğünüz gibi sıradan bir işletim sistemi değil, arkasında bir felsefe var ve insanlar bu felsefe uğruna gönüllü olarak bir şeyler üretiyorlar, üretmeye çalışıyorlar.

Ek olarak Linux'da bir hata için kod yazmak gerek deniliyor ya, aslında o kodlar size pratiklik sağlıyor. 3-5 kelime yazarak verebileceğin bir komut bazen sana ciddi bir zaman kazandırıyor.

Zaten bilgili hocalarım detaylı detaylı anlatmış, benim bir şey yazmama gerek yok. Hâlâ düşüncenizde hiçbir değişim yoksa, konu kilitlensin gitsin zira insanların zaman ayırıp uzun uzun yazdığı yazılara cevap vermiyorsunuz ve umursamıyorsunuz. (En azından benim gözlemim böyle, yanlış anladıysam kusura bakmayınız.)

GNU/Linux sizin düşündüğünüz gibi sıradan bir işletim sistemi değil, arkasında bir felsefe var ve insanlar bu felsefe uğruna gönüllü olarak bir şeyler üretiyorlar, üretmeye çalışıyorlar.

Ek olarak Linux'da bir hata için kod yazmak gerek deniliyor ya, aslında o kodlar size pratiklik sağlıyor. 3-5 kelime yazarak verebileceğin bir komut bazen sana ciddi bir zaman kazandırıyor.

Zaten bilgili hocalarım detaylı detaylı anlatmış, benim bir şey yazmama gerek yok. Hâlâ düşüncenizde hiçbir değişim yoksa, konu kilitlensin gitsin zira insanların zaman ayırıp uzun uzun yazdığı yazılara cevap vermiyorsunuz ve umursamıyorsunuz. (En azından benim gözlemim böyle, yanlış anladıysam kusura bakmayınız.)
Nereye gülelim?

@147472 ben oyun geliştiricisi olsam ilk Windows'a yönelik geliştiririm ama sonra Linux'a oyunu yaygınlaşırsa uyarlarım. Şadi Evren Şeker'den duyduğum kadarıyla Linux'a uyarlamak zor değilmiş.

Bak oyun falansa ben bu oyunu Windows için yani exe olarak yayınlarım ancak yazarken Wine tarafından çalışabilecek şekilde yazarım hem Linux hem de macOS için uğraşmam. Yani API araçlarını ona göre kullanırım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı