Linux'u sadece terminal ekranı ve işe yaramaz bir sistem olarak gören insanlar

runit

Kilopat
Makaleler
1
Forumda böyle birkaç insan var. Linux'u araştırmadan kötüleyen kesim. Nedenini sorduğumuzda, zor ve sadece yazıların olduğu bir sistem olarak görüyor. Terminal yerine CMD diyen bile var. Program desteği ve oyun konusuna gelelim. Ben Linux'u kullandığım süre boyunca program konusunda sıkıntı yaşadığımı hatırlamıyorum. Wine programını bile kullandığım süre boyunca indirmeye gerek duymadım. Oyun konusunda ise Linux'ta gayet iyi oyun oynanabiliyor. Gereken program ve bilgi ile yapılabiliyor bu. "Windows'ta bu olaylar daha basitken neden Linux'a geçeyim?" Sorusu var. Açık kaynak, özgür, ücretsiz ve stabil olması. Sana lisans al diye bağırmıyor, seni kendi sisteminde özgür bırakıyor, açık kaynak olduğu için ne yaparsan yap diyor. Neden büyük şirketlerde ve hacker film ve dizilerinde Linux kullandıklarını sanıyorsunuz? Açık kaynak, yönetici, daha güvenli ve özgür olduğunuz bir sistem olduğu için. Windows'ta bu imkanlar kısıtlı olduğu gibi üzerine lisans parası veriyorsunuz. Kullanmak istemeyen kullanmaz zaten ama en azından kötülemeyin. Görüyorum hiç araştırmadan ve kullanmadan kötüleyenler var, bir de gelip bizimle tartışıyorlar. Kendi alanınıza göre dağıtım seçenekleri var. Ev kullanıcıları, Serverlar ve Security için dağıtımlar var. Linux'u sadece siyah arka plan ve beyaz yazı sanan arkadaşlar için, masaüstü ortamları var. Sisteminize göre seçim yapabilirsiniz. Artık bu konuda tartışan birileri varsa, bu konuyu onlara atabilirsiniz.

Xfce ortamı;
xfce.png

Gnome ortamı;
fedora gnome.png

Kde ortamı;
kde plasma 5.png

Cinnamon;
mint cinnamon.png

Pantheon;
pantheon elementary.png

Mate;
ubuntu mate.png

Unity;
unity ortamı.png

Budgie;
budgie ortamı.jpg

Lxde;
lxde ortamı.png

Lxqt;
lxqt lubuntu.png

Daha fazlası var ama sadece bunları koydum.

MX Linux
Manjaro
Mint
Pop!_OS
Ubuntu
Debian
elementary
Fedora
Solus
KDE neon
EndeavourOS
openSUSE
Zorin
deepin
Ubuntu Kylin
Arch
Linuxfx
antiX
CentOS
ArcoLinux
Puppy
Kali
Lite
FreeBSD
EasyOS
SparkyLinux
Mageia
Lubuntu
Peppermint
Tails
Slackware
Devuan
Q4OS
Xubuntu
Kubuntu
Endless
Parrot
Garuda
Void
Ubuntu MATE
Alpine
Bluestar
KaOS
ReactOS
Gentoo
Archman
PureOS
Artix
NixOS
4MLinux
Gecko
BunsenLabs
Ultimate
Kodachi
Voyager
GhostBSD
Haiku
Absolute
Feren
Bodhi
Red Hat
Nitrux
KNOPPIX
ClearOS
ALT
Trisquel
Emmabuntüs
LXLE
Ubuntu Budgie
OpenBSD
Enso
NomadBSD
Ubuntu Studio
RasPiOS
Tiny Cor
Qubes
BlackArch
Septor
OpenMandriva
DragonFly
Sabayon
Clear
Elive
MakuluLinux
ArchLabs
Volumio
AV Linux
SmartOS
Netrunner
ROSA
Simplicity

Ve daha fazlası.

Ya ben alışkanlıkları bozmaktan korkan bir insan olduğum için bir türlü deneyemedim. Laptopa kurayım diyorum, peder bey yıllardır Windows kullanıyor. Dakika başı çağıracak, "bu nerede?", "o nerede?".

Bu arada Steam, Linux ile uyumlu (Böyle biliyorum, yanlış olabilir). Bu da Steam içerisindeki tüm oyunları Linux ile uyumlu yapar mı?

Ya ben alışkanlıkları bozmaktan korkan bir insan olduğum için bir türlü deneyemedim. Laptopa kurayım diyorum, peder bey yıllardır Windows kullanıyor. Dakika başı çağıracak, "bu nerede?", "O nerede?".

Bu arada Steam, Linux ile uyumlu. Bu da Steam içerisindeki tüm oyunları Linux ile uyumlu yapar mı?

Hocam dual boot yapabilirsiniz. Siz Linux kullanırsınız, o da Windows.

Eski sistemleri hayata döndüren bir işletim sistemi çekirdeği veya altyapısı. Çok eski sistemlerde bile rahatlıkla kullanılabilir tabi ki normal kullanıcı için bana göre, Windows idealdir ama eski sistemlerde Windows 10 kullanmak işkence. Amcamın i5 2.nesil bilgisayarına kurmuştum Windows 10 felaket kasıyordu gerçekten. Geri Windows 7 kurdum sistem rahatladı. Linux tabanlı işletim sistemleri de eski sistemler için idealdir. Sadece eski sistem için değil tabii işi gereği kullanan çok kişi var. Yakın bir zamanda Dual Boot olarak kullanmayı düşünüyorum sistemi. Tabii elliden fazla dağıtım var hangisini seçeceğimi bilmiyorum sadece deneme amaçlı. Sanal bilgisayarlara kurulum yapınca felaket perfonmans kaybı oluyor her işletim sisteminde.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı