Linux'u sadece terminal ekranı ve işe yaramaz bir sistem olarak gören insanlar

Hocam anlatsan bile anlamıyor adam. O yüzden çıldırıyor insan. Öyle kişilere denk gelenler için bu konuyu açayım dedim. Bu konuyu okusa bile anlamıyacağına eminim ama yine de belki bir şeyler değişir.

Kardeşim anlamıyorsa varsın anlamasın, bunun için kendini üzmen veya çıldırman çok gereksiz. Herkesin anlamasını bekleme, sen anlatırsın, o anlamazsa başka okuyanlar anlar. Yani sen anlattığında birileri anlamadığı gibi seni sessizce takdir edenlerin de olduğunu unutma.

Her insan aynı deneyimi yaşamıyor işte. Photoshop'la uğraşan bir grafik tasarımcısına boş ver Photoshop'u GIMP daha iyi diyemezsin. Bu çok büyük bir hatadır, o adam Photoshop'tan başkasını kullanamaz, kullanmak da istemez.

After Effects ile uğraşan bir motion graphics tasarımcısına gidip de Natron kullan o daha iyi diyemezsin, o adam ona alışmıştır ve en iyi onda performansını gösterir.

Premiere ile harikalar yaratan bir video editörüne boş ver Kdenlive kullan o daha güzel diyemezsin, zaten video editörler alışkanlıklarından ayrılmak istemezler. Video editör arkadaşım var herkes DaVinci Resolve önermesine rağmen Premiere'i bırakamıyor.

Bu işleri yapan çoğu insanın Mac sahibi olmasının en büyük sebeplerinden biri de düzenlerinin bozulmasını istememeleri, macOS sistemler çok sık bozulan sistemler olmadığından sürekli format atmak zorunda kalmıyorlar ve uzun süre sistemlerini hiç ellemeden kullanabiliyorlar. Yani yazılım desteğinde insanlara hak vermek zorundayız, Linux'un yazılım desteği hala birçok insanı tatmin edemiyor.

Her ne kadar Linux'u çok sevsek de, biz de hayaller aleminde yaşamıyoruz. Bugün Kdenlive tecrübesi arayan kaç firma bulabilirsiniz? Belki de hiç bulamazsınız ama Premiere tecrübesi arayacak tonlarca şirket bulabilirsiniz.

Her insan aynı deneyimi yaşamıyor işte. Photoshop'la uğraşan bir grafik tasarımcısına boş ver Photoshop'u GIMP daha iyi diyemezsin. Bu çok büyük bir hatadır, o adam Photoshop'tan başkasını kullanamaz, kullanmak da istemez.

After Effects ile uğraşan bir Motion Graphics tasarımcısına gidip de natron kullan o daha iyi diyemezsin, o adam ona alışmıştır ve en iyi onda performansını gösterir.

Premiere ile harikalar yaratan bir video editörüne boş ver Kdenlive kullan o daha güzel diyemezsin, zaten video editörler alışkanlıklarından ayrılmak istemezler. Video editör arkadaşım var herkes DaVinci Resolve önermesine rağmen Premiere'i bırakamıyor.

Bu işleri yapan çoğu insanın Mac sahibi olmasının en büyük sebeplerinden biri de düzenlerinin bozulmasını istememeleri, macOS sistemler çok sık bozulan sistemler olmadığından sürekli format atmak zorunda kalmıyorlar ve uzun süre sistemlerini hiç ellemeden kullanabiliyorlar. Yani yazılım desteğinde insanlara hak vermek zorundayız, Linux'un yazılım desteği hala birçok insanı tatmin edemiyor.

Her ne kadar Linux'u çok sevsek de, biz de hayaller aleminde yaşamıyoruz. Bugün Kdenlive tecrübesi arayan kaç firma bulabilirsiniz? Belki de hiç bulamazsınız ama Premiere tecrübesi arayacak tonlarca şirket bulabilirsiniz.

Benim dediğim kullanmadan kötüleyen kesim. Onlar istediği programı kullanamadığı için kullanmıyor ama kötülemiyor. Bunlar hem Windows'u ölümüne savunup, Linux'a araştırmadan kötü diyenler. Diğerlerine zaten hak veriyorum.

After Effects ile uğraşan bir motion graphics tasarımcısına gidip de Natron kullan o daha iyi diyemezsin, o adam ona alışmıştır ve en iyi onda performansını gösterir.

Hayatımda gördüğüm en haklı mesajlardan biri.

Linux bir topluluk tarafından yürütüldüğünden reklam yapmaz, donanım üreticisiyle, yazılım üreticisi ile ücret ödeyerek anlaşmaz. Apple'ın yaygınlaşmasının sebebi reklam ve halkla ilişkilerinin çok başarılı olması. Ve evet stabil bir sistem. Linux üzerinde de stabillik üzerine kurulmuş dağıtımlar var. Ama Premiere Pro ve Photoshop gibi uygulamalar bir standart hâlinde, ve Linux destekleri yok. Adobe Linux'a uygulama çıkartmamakta bence haklı. Linux pazar payının %2'sini oluşturuyor. Bu %2'lik kısmın zaten %75'i Adobe uygulamalarını kullanmayacak bile.

Ben bir insanın bir işletim sistemini kişisel olarak nefret etmesine veya aşırı beğenmesine karşı değilim. Zevk sonuçta insandan insana değişir. Rengini, özelliğini, tipini beğenmez olabilir. Bu yüzden insanlara öneri verirken biraz daha zevklerimizi kenarı bırakıp objektif düşünmeliyiz. İllaki eleştiriler yapmalıyız ama bir hater edası yada fanboy edası ile değil. Daha gerçekçi ve objektif eleştiriler olmalı. Zaten gerçekten bu işten anlayan Windows kullanıcısı Linux Distrolarını aşırı yermez ya da Usta bir Linux kullanıcısı Windows'u eleştirir ama bu kadar yermez. Bu forumda bir sürü Linux üstadı var mesela. Ben aşırı oyun tutkunuyum Linux Distrosuna geçmeli miyim diyenlere tarafısız bir şekilde o zaman sen Windows'da kal dediklerini bile duydum. Ya da kötü bir sistemi olana hafif bir Linux distrosu kur diyen Windows üstadlarıda gördüm. Önemli olan objektif öneri. Bu forumda bu yüzden çok şanslıyız. Ben şahsen Linux Distrolarını da, Windows sürümlerini de çok seviyorum. Bir işletim sistemine de çok taraf yada hater olmayı çok doğru bulmuyorum. Ne kadar çeşitlilik o kadar güzellik düşüncesindeyim. Çünkü çeşitlilik her zaman son kullanıcının yararına olur. Hatta heyecanla Harmony OS ile Fuchsia OS'u da bekliyorum.🙂Tarafsız objektif eleştirilere de karşı değilim tabi. Eleştirmedikçe bir şey gelişemez.

Başka bir konuda yazdığım 1-2 mesajı eklemeler, çıkarmalar yaparak direk kopyaladım. 😄

Son düzenleme:
Ben bir insanın bir işletim sistemini kişisel olarak nefret etmesine veya aşırı beğenmesine karşı değilim. Zevk sonuçta insandan insana değişir. Rengini, özelliğini, tipini beğenmez olabilir. Bu yüzden insanlara öneri verirken biraz daha zevklerimizi kenarı bırakıp objektif düşünmeliyiz. İllaki eleştiriler yapmalıyız ama bir hater edası yada fanboy edası ile değil. Daha gerçekçi ve objektif eleştiriler olmalı. Zaten gerçekten bu işten anlayan Windows kullanıcısı Linux Distrolarını aşırı yermez ya da bir Linux kullanıcısı Windows'u eleştirir ama bu kadar yermez. Bu forumda bir sürü Linux üstadı var mesela. Ben aşırı oyun tutkunuyum Linux Distrosuna geçmeli miyim diyenlere tarafısız bir şekilde o zaman sen Windows'da kal dediklerini bile duydum. Ya da kötü bir sistemi olana hafif bir Linux distrosu kur diyen Windows üsdadlarıda gördüm. Önemli olan objektif öneri. Bu forumda bu yüzden çok şanslıyız. Ben şahsen Linux Distrolarını da, Windows sürümlerini de çok seviyorum. Bir işletim sistemine de çok taraf yada hater olmayı çok doğru bulmuyorum. Ne kadar çeşitlilik o kadar güzellik düşüncesindeyim. Çünkü çeşitlilik her zaman son kullanıcının yararına olur. Hatta heyecanla Harmony OS ile Fuchsia OS'u da bekliyorum.🙂Tarafsız objektif eleştirilere de karşı değilim tabi. Eleştirmedikçe bir şey gelişemez.

Başka bir konuda yazdığım 1-2 mesajı eklemeler, çıkarmalar yaparak direk kopyaladım. 😄
Sanal olan bir şeye, nefret kusanı da anlamam gerçekten.

Forumda böyle birkaç insan var. Linux'u araştırmadan kötüleyen kesim. Nedenini sorduğumuzda, zor ve sadece yazıların olduğu bir sistem olarak görüyor. Terminal yerine CMD diyen bile var. Program desteği ve oyun konusuna gelelim. Ben Linux'u kullandığım süre boyunca program konusunda sıkıntı yaşadığımı hatırlamıyorum. Wine programını bile kullandığım süre boyunca indirmeye gerek duymadım. Oyun konusunda ise Linux'ta gayet iyi oyun oynanabiliyor. Gereken program ve bilgi ile yapılabiliyor bu. "Windows'ta bu olaylar daha basitken neden Linux'a geçeyim?" Sorusu var. Açık kaynak, özgür, ücretsiz ve stabil olması. Sana lisans al diye bağırmıyor, seni kendi sisteminde özgür bırakıyor, açık kaynak olduğu için ne yaparsan yap diyor. Neden büyük şirketlerde ve hacker film ve dizilerinde Linux kullandıklarını sanıyorsunuz? Açık kaynak, yönetici, daha güvenli ve özgür olduğunuz bir sistem olduğu için. Windows'ta bu imkanlar kısıtlı olduğu gibi üzerine lisans parası veriyorsunuz. Kullanmak istemeyen kullanmaz zaten ama en azından kötülemeyin. Görüyorum hiç araştırmadan ve kullanmadan kötüleyenler var, bir de gelip bizimle tartışıyorlar. Kendi alanınıza göre dağıtım seçenekleri var. Ev kullanıcıları, Serverlar ve Security için dağıtımlar var. Linux'u sadece siyah arka plan ve beyaz yazı sanan arkadaşlar için, masaüstü ortamları var. Sisteminize göre seçim yapabilirsiniz. Artık bu konuda tartışan birileri varsa, bu konuyu onlara atabilirsiniz.

MX Linux
Manjaro
Mint
Pop!_OS
Ubuntu
Debian
elementary
Fedora
Solus
KDE neon
EndeavourOS
openSUSE
Zorin
deepin
Ubuntu Kylin
Arch
Linuxfx
antiX
CentOS
ArcoLinux
Puppy
Kali
Lite
FreeBSD
EasyOS
SparkyLinux
Mageia
Lubuntu
Peppermint
Tails
Slackware
Devuan
Q4OS
Xubuntu
Kubuntu
Endless
Parrot
Garuda
Void
Ubuntu MATE
Alpine
Bluestar
KaOS
ReactOS
Gentoo
Archman
PureOS
Artix
NixOS
4MLinux
Gecko
BunsenLabs
Ultimate
Kodachi
Voyager
GhostBSD
Haiku
Absolute
Feren
Bodhi
Red Hat
Nitrux
KNOPPIX
ClearOS
ALT
Trisquel
Emmabuntüs
LXLE
Ubuntu Budgie
OpenBSD
Enso
NomadBSD
Ubuntu Studio
RasPiOS
Tiny Cor
Qubes
BlackArch
Septor
OpenMandriva
DragonFly
Sabayon
Clear
Elive
MakuluLinux
ArchLabs
Volumio
AV Linux
SmartOS
Netrunner
ROSA
Simplicity

Ve daha fazlası.
Dediklerinizin çoğunu bilmeyen, bilgisayarı sadece Windows'tan ibaret sanan, program veya yazılım kurmayı next next next yapmaktan ibarer sanan, lisanstan açık-kapalı kaynaktan özgür yazılımdan vs. zerre kadar haberi olmayan tonla insan var. Bu dediklerinizi anlamışlar ve Linux'un ne olduğunu kavrayamamışlar demek ki. Boşverin takılmayın böyle şeylere :) Yardım isteyene yardım edilir, öğrenmek isteyene istediği öğretilir. Kötü yorum yapan da bilmediği bir konuda atıp tutuyorsa da hiç takılmaz bence :)

Geri
Yukarı