Linux'un artıları ve eksileri nelerdir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden Linux konularinda bu kadar olumune ve sacma savunmalar yapiyorsunuz anlamak zor. Hepimiz begeniyoruz ama eksigini de soylemek gerekiyor.

İşte. Çoğu Windows'u gömenlerin sorunu bu. Linux'u kusursuz gibi göstermeleri.

Adama diyorum ki oyun konusunda yol kat etti ama hala yeteri kadar değil. Adam bana gelmiş birkaç tane iyi desteklenen oyunu atıp konuyu kapattığını sanıyor. *NIX dünyasında Nvidia sürücülerindeki bazı sorunlardan bahsediyorum adam karşılaştırma videosu atıp sorun yok diyor. Yani.

En basitinden kendinizi oyun geliştiricisi yerine koyun. %2-3 pazar payı olan bir işletim sistemine ait bugla mı uğraşırsınız yoksa %75 olanın bugu ile mi? Hangisine yönelik optimizasyon yaparsınız?

Şunu deyince linç yiyoruz mesela: 'Sırf oyun için Linux mantıklı bir seçim değil.'

Sıkıntı şurada: insanlar bir şey kullanırken ona öyle bir bağlanıyor ki sanki kendi projesi gibi. Bunu sırf Linux kullananlar için demiyorum Windows'u savunanlarda da görebilirsiniz. Objektif olamıyorlar.

Her işletim sisteminin iyi veya kötü yanı var. Ama gidip gelip sürekli aynı şeyi demeleri artık belirli bir noktadan sonra can sıkıcı oluyor.

İşte. Çoğu Windows'u gömenlerin sorunu bu. Linux'u kusursuz gibi göstermeleri.

Adama diyorum ki oyun konusunda yol kat etti ama hala yeteri kadar değil. Adam bana gelmiş birkaç tane iyi desteklenen oyunu atıp konuyu kapattığını sanıyor. *NIX dünyasında Nvidia sürücülerindeki bazı sorunlardan bahsediyorum adam karşılaştırma videosu atıp sorun yok diyor. Yani.

En basitinden kendinizi oyun geliştiricisi yerine koyun. %2-3 pazar payı olan bir işletim sistemine ait bugla mı uğraşırsınız yoksa %75 olanın bugu ile mi? Hangisine yönelik optimizasyon yaparsınız?

Şunu deyince linç yiyoruz mesela: 'Sırf oyun için Linux mantıklı bir seçim değil.'

Sıkıntı şurada: insanlar bir şey kullanırken ona öyle bir bağlanıyor ki sanki kendi projesi gibi. Bunu sırf Linux kullananlar için demiyorum Windows'u savunanlarda da görebilirsiniz. Objektif olamıyorlar.

Her işletim sisteminin iyi veya kötü yanı var. Ama gidip gelip sürekli aynı şeyi demeleri artık belirli bir noktadan sonra can sıkıcı oluyor.
Kesinlikle hocam. Her isletim sistemi / kernelin amaci var.

Şu an Ubuntu'da CS oynamaya çalışıyorum ve çok fazla kasıyor.
Denemek için kurmuştum birkaç gün önce. 400 FPS'te kasıyordu oyun. Konudakileri yapınca bariz düzeldi. Ama hala Windows'un akıcılığını yakalayamamıştım. Windows'a döndüm ben de.

Diğer emülatörler tamam ama Windows oyunlarını bence Windows 10 daha iyi oynatıyor.

Wine:
Wine is not emulator. Wine adlı uygulamanın adı bu.

Wine ne zaman doğru düzgün çalışmış :/ çok sorunlu bir şey. Ayrıca Steam dışı bir dünya oyun var. Hele crack işine gireceksen içinden çıkamazdın. Steam'dan temiz temiz oynayabiirsin ama Steam dışı oyun oynacaksan oyundan çok kurmakla uğraşırsın ve başarısız olma ihtimalin çok yüksek.

Wine gayet güzel çalışıyor daha çok gizliliğe ihtiyacım olduğunda Wine ile Brave kullanıyorum.

Crack kullanmak iyi değil zaten. Yasal da değil. Evine hırsız girse ve telefonunu çalsa ne yaparsın polise başvurursun. En sonunda ne olur hırsız yakalanırsa gereği yapılır.

Bu kadar az bulmam şaşırttı galiba göz ardı et butonunu çok kullandım.

Kesinlikle Windows kadar çok uygulama desteği yok. Kullanımı bir tık zor. Benim Windows'a zar zor geçtiğim işletim sistemi olduğu için pek sevmem. Ama kodlamaya meraklıysanız kesinlikle denenebilir.

*Nıx dünyasında NVIDIA sürücülerindeki bazı sorunlardan bahsediyorum adam karşılaştırma videosu atıp sorun yok diyor. Yani.
NVIDIA suruculerini gomenler net ya NVIDIA kart kullanmamistir veya 15 yillik NVIDIA karti falan kullaniyordur.

Kapali kaynak diye gomersin anlarim da baska bir sorununu şu ana kadar goremedim ben. Bir tek musl sistemlerde calismamasi sinirimi bozuyor o kadar.

Yillardir Linux'ta NVIDIA kart kullanıyorum, hem su herkesin nefret ettigi optimus teknolojisi ile. Son birkac senede destegi bayagi iyi gelistirdiler. Eskiden Prime yoktu mesela.

Tabii sorunu yok degil, RTX ve DLSS destegi geldi diyorlardi fakat ben bulamadim.

Bu arada bu sozleri NVIDIA karta sahip olmaktan nefret eden ve bu yuzden glibcden kurtulamayan biri diyor.

Adama diyorum ki oyun konusunda yol kat etti ama hala yeteri kadar değil.
Ben bunun hala insandan insana degistigini dusunuyorum.

Mesela indie oyun seven adam niye Linux kullanamasin? Ya da emulatorler ile oyun oynayan adami. Ya da hikaye oyunlari oynayan insanlar.

Gidip te Valorant oynayana Linux kur demiyoruz.

Her işletim sisteminin iyi veya kötü yanı var.
Kimse kusura bakmasin, Wine'in mükemmel olmamasini bir kotu yan olarak sayamam.

Linux'un amaci Windows yazilimi calistirmak degil cunku. Eger oyle olsaydi buna kotu bir yan diyebilirdik.

Wine sadece external bir program. Linux icinde geldigi falan da yok. Linux gelistiricileri tarafindan da gelistirilmiyor.

Ha oyun oynarken mukkemmellik bekleyen kullanici icin kotu dersin, o ayri. Ama gidip de Linux'u suclamayin Wine'de gelistiricinin destek vermeye inat ettigi oyun calismiyor diye.

Linux, Windows degil ve hiçbir zaman da olmayacak. Eger calismayan oyunlari sorun ediyorsaniz benim gibi sanal makinede oynayabilirsiniz ya da dualboot yapabilirsiniz.

Ama gidip gelip sürekli aynı şeyi demeleri artık belirli bir noktadan sonra can sıkıcı oluyor.
Genel olarak GNU/Linux kategorisi boyle degil mi artik zaten?