Linux'un artıları

Niye Debian'a geçince yerli olmuyor mu?
Şu yerli olayına ciddi anlamda tek takılan millet biziz, bunu daha önceden de söyledim şimdi de söylüyorum. GNU/Linux dağıtımlarında size "Hangi ülkendensiniz?", "Nerede yaşıyorsunuz?" soruları sadece saat ve yerel ayarlarınızı yaparken sorulur, bu kadar. Nereden olduğunuz, hangi dinden olduğunuz, hangi ırktan olduğunuz hiçbir şekilde fark etmez. Pardus devletimiz tarafından kullanılmak üzere geliştirilen bir Linux dağıtımıdır. Hiçbir zaman kendini son kullanıcıya yönelik pazarlamaya çalışmıyor. Pardus'un üzerinde bildiğim kadarıyla e-kitap falan çalıştırmak için özel yazılımları var, böyle yazılımların olması dediğim şeyi kanıtlar.

Linux açık kaynaklı olmasından dolayı kimseye ait değildir; isterseniz kodu indirir, modifiye eder, bunu ben yaptım dersiniz. O yüzden lütfen Debian, Arch, Gentoo, Manjaro, Ubuntu vs. sırf yabancı diye önermemezlik etmeyin, bu dağıtımların hiçbiri kendini ben "X" ülkesinde geliştirildim diye öne çıkarmaya çalışmıyor.

Sorun Debian'a geçmesinde değil.
Kendisi bir taban dağıtım iken birilerinin çıkarı yüzünden başka tabana geçmesinde.
Bu işe Debian tabanıyla başlamış olsaydı hiç bir sorun olmayacaktı ama zaten kendin bir taban dağıtım iken ve çekirdek dışında tamamen yerli iken kendini feshet ve başka dağıtıma geç.
Pardus genelde bu yüzden tercih edilmiyor.

GNU/Linux yapısı itibariyle kimseyle rekabet etmez, öyle bir amacı yoktur.
Çünkü hepsi gönüllü topluluklar tarafından yapılıyor ve kendini pazarlama gibi bir sorunu yoktur.
Yani geliştiren de kullanıcı da gönüllülerden oluşuyor.
Ayrıca masaüstü için sayıca az kullanılıyor ama şunu da kabul etmek gerekir ki, sunucu gibi, süper bilgisayarlar gibi diğer alanlarda açık ara öndedir.
Örneğin, Google, NASA dahi GNU/Linux kullanıyor.
Kimin çıkarı?
Şu yerli olayına ciddi anlamda tek takılan millet biziz, bunu daha önceden de söyledim şimdi de söylüyorum. GNU/Linux dağıtımlarında size "Hangi ülkendensiniz?", "Nerede yaşıyorsunuz?" soruları sadece saat ve yerel ayarlarınızı yaparken sorulur, bu kadar. Nereden olduğunuz, hangi dinden olduğunuz, hangi ırktan olduğunuz hiçbir şekilde fark etmez. Pardus devletimiz tarafından kullanılmak üzere geliştirilen bir Linux dağıtımıdır. Hiçbir zaman kendini son kullanıcıya yönelik pazarlamaya çalışmıyor. Pardus'un üzerinde bildiğim kadarıyla e-kitap falan çalıştırmak için özel yazılımları var, böyle yazılımların olması dediğim şeyi kanıtlar.

Linux açık kaynaklı olmasından dolayı kimseye ait değildir; isterseniz kodu indirir, modifiye eder, bunu ben yaptım dersiniz. O yüzden lütfen Debian, Arch, Gentoo, Manjaro, Ubuntu vs. sırf yabancı diye önermemezlik etmeyin, bu dağıtımların hiçbiri kendini ben "X" ülkesinde geliştirildim diye öne çıkarmaya çalışmıyor.
Ben bir şey demedim yahu! Arkadaş Debian'a geçtiklerinin yerlilik olarak bir manası kalmadığını söyledi. Ben de sordum.

Geri
Yukarı