Linux'un Windows'a göre artıları ve eksileri

Herhalde, Tempestian'ın o trol gönderisinden sonra bunu yapmaya karar verdin değil mi?

Linux'de şu an yaşadığım en büyük eksi oyunlarıma Türkçe yama kuramıyor oluşum. Onun dışında harika çalışıyor.

Artıları olarak söylemek isterim ki özelleştirme kısmı sadece görsel bakımdan ibaret değil. Windows'ta var mı bilmiyorum ama kendi klavye kısayollarınızı oluşturabilir ve o kısayola istediğiniz şeyi atayabilirsiniz. Farenizin konumuna göre komutlar ayarlayabilirsiniz.(Ekran 8 tarafına fareyi götürünce çalışmasını/ olmasını istediğiniz bir özellik. Çok kullanışlı. )

Bunlar Windows'ta artık var mıdır bilmiyorum. Ben Linux kullanmaya başladığımda Windows 11 yoktu. Ayrıca ona rağmen Windows 10'un bol Bloatware'li ve çok fazla kullanıcı verisini ihlal ettiğini unutmamak gerekir. Kendi programları olan Defender'in bile kaynak canavarı olduğunu bilmeyen yoktur.

Türkçe yama kurmak basit Wine ile DLL dosyalarina izin vermeniz gerekiyor.

Arkadaşlar son zamanlarda çok fazla Linux ve Windows kullanıcıları arasında kavga görüyorum. Bu benim sinirimi bozuyor ve bende bu yüzden dürüst bir şekilde bu konu hakkında bir yazı yazmaya karar verdim. Böyle zamanlarda direkt bu konuyu karşı tarafa gönderebilirsiniz.

not: Bu konu tamamen kendi linux/windows deneyimime göre düzenlenmiştir.

1- oyun desteği:
Linux'ta çoğu oyunu proton sayesinde oynayabilirsiniz ama bu oyunlar pek de kararlı çalışmıyor. Özellikle ağır oyunları oynamak biraz zor örneğin ben GTA 5'i ve hatta bus driver isimli eski küçük bir oyunu da çalıştıramamıştım proton.db'de altın olarak gözükmesine rağmen çalıştıramamıştım. Tabii bazı oyunlar çalışıyor bazıları çalışmıyor. Linux'un native olarak desteklediği oyunları daha çok tavsiye ederim. ETS 2 veya Minecraft gibi.

2- kullanım kolaylığı: Debian/Ubuntu tabanlı dağıtımlarda kullanım aynı Windows gibi. Kişiselleştirme ya da başka bir şey yapmak istemediğiniz sürece terminali açmanıza gerek bile yok kullandığınız süre boyunca. Fakat şuradan bir eksi kırmak istiyorum bir sorun yaşadığınız zaman Windows'a göre çözmesi 1000 kat daha sıkıntılı oluyor. Arch veya Gentoo'ya gelecek olursak bunlar zaten Linux'u çok kullanmış kişiler için. Neredeyse her zaman terminal kullanıyorsunuz ve bir sorun yaşadığınızda çözmesi iyi bir Linux kullanıcısına çok ta zor olmuyor.

3- stabillik: bu sürüme göre değişiklik gösterir. Windows 10 çok stabil bir işletim sistemi fakat Windows 11 hiç stabil olmayan bir işletim sistemi kendi deneyimlerime göre. Debian/Ubuntu tabanlı sistemler stabil işletim sistemleridir. Arch'a döndüğümüzde ben Arch kullandım ve bin pişman oldum yüzlerce hatayla karşılaştım bu hataları çözmeye çalışırken Linux Kernel'ini çökerttim. Sonuç olarak şu an Windows kullanıyorum. Fakat dediğim gibi kendime göre böyle yıllarca Arch kullanıp sorun yaşamamış olanlarda var.

4- yazılım desteği: bu konuda Linux'a puan vermek istiyorum çünkü her şeyin alternatifi var hiçbir sıkıntı çekmiyorsunuz. Ve bu alternatiflerin hepside açık kaynak ve ücretsiz olduğu için bence yazılım desteği konusunda Linux daha iyi.

5- kişiselleştirme: bu konu hakkında konuşmaya gerek yok herhalde :D. Kişiselleştirmeye önem verip yapabildiğiniz tek şeyin duvar kâğıdı değiştirmek olmasını istemiyorsanız baştan aşağıya her türlü hayalinizdeki tasarımı dizayn edebileceğiniz ya da insanların yaptığını kullanabileceğiniz Linux'a hoş geldiniz!

6- kaynak tüketimi: Windows saçma sapan Microsoft servisleri ile boşta 4-5GB RAM yiyen bir işletim sistemi. Ayrıca eski bilgisayarlarla uyumlu değildir yeni sürümleri ve Microsoft bu kullanıcıları yeni bilgisayar almaya zorlar. Linux'ta ise böyle değil saçma sapan servisler yok ve boşta 300-400 MB RAM yer. Eski bilgisayarlar ile fişek gibi çalışır ve günceldir.

7- sürücü desteği: iki taraftada temel ihtiyaçlar olarak hiçbir sürücü sıkıntısı yoktur fakat markasız bir webcam veya markasız bir ışıklı klavye vb. aldığınızda Linux'a uygun sürücüsünü bulamayabilirsiniz.

söylemek istediklerim: dediğim gibi iki tarafında artıları ve eksileri var ve bu konu tamamen benim yaşadıklarıma dayanarak hazırlandı. Windows'u gömmek te uygun değil Linux'u gömmek te uygun değil. Sormak istediğiniz her soruyu sorabilirsiniz. İyi günler!

GTA 5 crackli bile calistirabiliyorum. Hangi platformu kullaniyorsun ki?

Konuya kişisel eleştiri yapmak zorundayım.
Linux'ün kaynak yani hardware-i daha performanslı kullanması ve default video codec yapısı Windows 11 ile gelenlere göre daha stabil ve iyi. Lakin her açıdan çok daha iyi olmayabilir. Özellikle iyi bir ses kartınız varsa OB bile olsa bu ses kartınız, default ayarlar yetmeyebiliyor.

Destek konusu ise; ülkemizde kullanıcı sayısı ve kullanım dağılımı limitli. Özellikle server konusunda daha çok admin bulunurken multi medya veya oyun amaçlı çözümler ülkemizde daha az.
Genel kullanıcı bakışı "para vermediğim sistem için neden destek parası vereyim" aşırı gereksiz bir bakış. Sevab olsun diye sokak da gördüğü her dilenciye para veren bir zihniyetin hizmet amaçlı para ödememe mantığı garip.
2 tuşa basıp tonlarca para Istiyorsun'a verilen güzel cevabım "klavyede 101 tuş var ve ardışık doğru basma ihtimali 1/10000; o zaman sen bassa idin o tuşlara".

Stabilite konusu ise; geçen hafta kurduğum Garuda gamer da NVIDIA driver ı yükleyene kadar sistem sorunsuz çalışıyor iken, yeni güncellemeyi alınca sistemin çökmesi. Windows 11 kendi güncellemeleri ile bir çöken sistem olsa da ilk planda aşırı gereksiz programları tek seferde yüklediği için re-install durumu daha kolay olabiliyor.

Fat yapısı olarak da Win'in hiçbir serisi buna ileride çıkabilecek Windows 1000001 de dahil Linux'deki farklı amaçlara hizmet eden fat yapısına hiçbir şekilde yetişemez. Ve linux-ün snap desteği ile Win'in base recovery yapısı asla kıyaslanmaz.

Win OS da macOS gibi her şey için para para para diyen bir OS maalesef. Millet para verdiği veya kaçak kullandığı bir OS için daha iyi gözle bakıyor iken, para vermediği gönüllülerin yaptığı bir OS'a olan güveni maalesef çok az. Benim Deepin'e bakış açım ile kıyaslanmaz. Benimkisi basit bir ülkeye ola güvensizlik sadece.

Evet. Bugün için oyunumda olan soruna çözüm bulamadığım için üzülerek de olsa W11'e geri dönmüş olsam da; aklım fikrim Linux performansında kaldı.

Linux veya OS bağımsız yazılım sayısı ülkemizde maalesef çok az. Dolayısı ile iş yerlerinde veya kamuda özel amaçlar dışında kullanımı rağbet görmüyor. Yüksek bütçeli ve yüksek performans isteyen yazılımlar tercih edilirken aynısı Linux ortamında 10-15 yıllık bir hardware ile çözüm sağlanabilecek iken maalesef yapılmıyor. Özel yazılım firmaları tercih etmiyor ama kamu atağı olsa bu artabilir.

Çok yıllar önce askerlik şubesine gittiğimde local de askeri bilgilerin Linux de bireysel yazılmış geliştirilmiş bir ortamda saklanıyor olması büyük sevinç sağlamış idi ama bugün maalesef askeriyenin kilit noktalarında bile Windows görmek aşırı üzücü.

Günlük ve basit işler ile uğraşanlar kalıb bir ISO yükleyerek (offline) çok rahat eski PC lerinden yüksek performans alabilirler. Bütçelerini de genel ekonomiye ve de dünya materyal tüketimini azaltmış olurlar ama maalesef; param var en iyisine layık değil miyim?

Aslında değilsin. Aldığın Ferrari'yi kullanabileceğin bir yol yok bu ülkede maalesef.

Selam.

Linuxda oyun, program, sürücü destekleri berbat.
Linux'un şu an çalıştırdığı oyun sayısı PS4 ve 5'in oyun sayısından fazla. Linux Steam'deki en popüler 100 oyunun %84'ünü çalıştırıyor. Eski Nvidia ekran kartları dışında sürücü sorunu yok, eski bir sistemle de daha bu hafta çıkmış bir sistemle de sorunsuzca kullanılır.

Evet de ben bulamadım çözümü güzel arkadaşım.
Sistem duruyor varsa çözüm yolun bana görsel paylaşımlar ile veya text adımlarını yaz onu da denerim.

W11 kullanmaktan memnun değilim zaten. Linux'ü seviyooooommmm.

Hepsini bottles gibi bir program ile çalıştırabilirsiniz.
Birkaç alternatif ses sağlayıcısı denediniz mi acaba? Alsa,PulseAudio,Pipewire gibi. Bazen değiştirmek epey güzel oluyor.

Fanlar gibi hardware işleri için bazı modüller var.
Diğerleri de Bottles ile çalışıyor olması lazım.
Hocalarım, Acer modellerde fanlar kontrol EDİLEMİYOR. Kontrol için Windows'a geçmem gerekiyor. Yapacak bir şeyim yok, yoksa ben de GNU/Linux kullanmak istiyorum.

Hepsini Bottles gibi bir program ile çalıştırabilirsiniz.
Nasıl çalışıyor? VS doğru düzgün çalışmıyor. Çalışsa bile tonla hata alacak.
Photoshop da aynı şekilde, kullanılabilir diyemem.
Solidworks de aynı şekilde.
Nitro sense de çalışmıyor.

Biraz gerçekçi olun da insanları boş yönlendirmeyin.

Nasıl çalışıyor? VS doğru düzgün çalışmıyor. Çalışsa bile tonla hata alacak.
Photoshop da aynı şekilde, kullanılabilir diyemem.
Solidworks de aynı şekilde.
Nitro sense de çalışmıyor.

Biraz gerçekçi olun da insanları boş yönlendirmeyin.
Vs için Mono projesi var C# geliştirecekse. Ki Bottles dediğin program çoğu şeyi adam akıllı çalılştırıyor. Photoshopu da çalıştırabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı