Linux'un artıları

Yanlış anlama veya gücenme alınma ama söylediklerinin çoğuna katılmıyorum. Linux özgür yazılım olduğu için gönlümde hala yerini korusa da bir gün gerçekten sektördeki tek işletim sistemi olacak mı tartışılır? Üstelik saydığınız artıların çoğunun buhar olduğunu göz önüne alırsak insanların hala Linux hakkında bilgisinin yeterli olmadığı açık. Linux'a geçtiğimiz günlerde geçtim ancak uzun süredir hakkında araştırdığım bazı şeyler vardı.
Öncelikle zararlı yazılımlar daha büyük kilitleleri etkilemek için Windows tarafına yatırım yapıyor. Güvenlik açısından daha gelişmiştir diyorsunuz ancak ben henüz Linux'ta bir zararlı karşıtı yazılım (Anti-Virüs) görmedim.
Ücretsiz yazılımlar konusunda ise Windows ortamındaki sadece ücretsiz yazılımlar Linux'un tüm yazılım kütüphanesinden büyük gibi hissettiriyor. Ancak Linux'ta burada üvey evlat değil sonuçta. Libreoffice ile Linux sayesinde tanıştım mesela. Ayrıca Microsoft Office ticari amaçlar ile kullanılmadığı sürece belli bir oranda ücretsiz zaten. Ne demek istediğinizi anlayamadım.
Masaüstü tasarım konusunda gereğinden fazla kişiselleştirilebildiği doğrudur ancak bununla uğraşmayacak biri -yani son kullanıcı- bunu ne bir artı ne de bir eksi olarak görmez.
Topluluk konusunda iki tarafında fazlasıyla büyük bir topluluğu var. Sadece Linux son kullanıcılar için daha fazla yardım gerektiriyor. Bu sebeple bir sorun hakkında araştırma yapanlar artıyor ve bu da topluluğun çok büyük olduğu illüzyonunu yaratıyor. Çoğu Windows kullanıcısı hiç uğraşmadan program kurabilir ancak Linux tarafında sırf program kurmak için bile onlarca konu açıldığına şahit oldum. Bu konular sadece Technopat Sosyal altında açılmamış olsa da bu var ve bu durum böyle.
Donanım konusunda ise söyleyebileceğim bir şey yok. Gerçekten de kurduğun gibi kullanabildiğin hatta ve hatta USB bellek üzerinden bile kullanabildiğin bir işletim sistemi. Geçen gün ağabeyime Windows 10 formatı atarken yükleme sırasında ekran kartı sürücümün güncellendiğini fark etmiştim. Aynısı ses kartı için geçerli olmamıştı ama bu da böyle bir olaydır.

(Ufak bir düzenleme: Zararlı yazılım karşıtı yazılıma rastlamadım derken kullanıcıların böyle bir gereksinime ihtiyaç duymamış olmalarından bahsediyorum. Tabii ki Anti-Virüs programları var Linux ortamında.

Eleştiri için teşekkürler. Düşünce özgürlüğü ama dediklerinize katılmıyorum özellikle antivirüs konusunda.

1. Güncel.
2. Çok fazla 3. parti yazılım içermiyor. (Hafif.)
3. Yeni Linux'a geçecek bir kullanıcı için iyi bir dağıtım.

Pardus ve Pisi Laynüx asla tavsiye etmiyorum.
(Linux desem diğer Linux'lara hakaret gibi olacak.)

İçinde VLC Player, Steam gibi şeyler yüklü gelsin derseniz Minimal olmayan versiyonu daha iyi olur.

1. Güncel.
2. Çok fazla 3. parti yazılım içermiyor. (Hafif.)
3. Yeni Linux'a geçecek bir kullanıcı için iyi bir dağıtım.

Pardus ve Pisi Laynüx asla tavsiye etmiyorum.
(Linux desem diğer Linux'lara hakaret gibi olacak.)

İçinde VLC Player, Steam gibi şeyler yüklü gelsin derseniz Minimal olmayan versiyonu daha iyi olur.
Pardus ve Pisi o kadar kötü mü? Ve o kadar kötüyse neden o kadar kötü?

Pardus ve Pisi o kadar kötü mü? Ve o kadar kötüyse neden o kadar kötü?
Pardus öylesine yapılmış gibi bir Linux dağıtımıdır. Pisi ise kötü bir Linux dağıtımıdır fakat yerli yazılıma önem veriyorsanız Pisi kullanabilirsiniz. Pisi Linux, Pardus'un Debian'a geçmeden önceki son özgün halini kullanır, yani yüksek oranda yerli bir Linux dağıtımıdır.

Pardus öylesine yapılmış gibi bir Linux dağıtımıdır. Pisi ise kötü bir Linux dağıtımıdır fakat yerli yazılıma önem veriyorsanız Pisi kullanabilirsiniz. Pisi Linux, Pardus'un Debian'a geçmeden önceki son özgün halini kullanır, yani yüksek oranda yerli bir Linux dağıtımıdır.
Fakat yavaş ve ağır çalışırlar.
Asıl önemli şeyi söylemeyi unutmuşsun. :)

Pardus haterboy takımına katılmak ister misin?
İnsanların iyiliği ve gereksiz yere internet harcamaması için uğraşıyoruz. :-D
Pardus'ta Debian'a geçmiş olmasalar hadi yerli ve özgün Linux dağıtımımız var diye geçinirdik ama Debian tabanına geçtikleri için artık bir anlamı kalmadı. Kesinlikle gereksiz internet harcamış oldum. DDE versiyonunu da indirmiştim meraktan. 😂

Bir de "Akıllı tahtalarda neden Windows var. Pardus kullansınlar yerli yazılım moruk!" diyenler yok mu? 😅

Debian'da geçti derken Debian tabanlı oluyor değil mi?

Geri
Yukarı