Çözüldü Linux'un program ve oyun desteği nasıldır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PenguenAdam

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Öncelikle selam, ben said. Yaz tatiline doğru Linux'a geçmeyi düşünüyorum. Daha ilk Linux deneyimim olacak ve muhtemelen de bayağı bir süre Linux kullanacağım. Bilgisayarımın artık gerçekten son günlerine geldiğini düşünüyorum çünkü arada sırada küçük fakat etkisi büyük, bazen de gerçekten büyük donmalar oluyor. Örnek verecek olursam geçen hafta arkada Google ve Discord açıkken Steam kütüphaneme giriyordum. Girdim fakat Alt Tab'ya da Windows Tab yapmaya çalıştığımda bilgisayar bir anlık dondu. Bunun gibi birçok olay yaşadım. Galiba birkaç ay önce format atmıştım. Öncelikle sistemimden bahsedeyim. Abimlerin eski laptopu (2015'te alınmış).

GeForce GTX 860M - Intel Core i5 4210h - 8 GB 1666MHz RAM - 1 TB HDD.
Linux'da oynayacağım oyunlar ise zaten Steam'ın desteklediği oyunları oynamak. Lutris rehberi buldum, oradan kurup o şekilde oyunları oynayacagım.

Oynayacağım oyunlar:
-American Truck Simulator.
-Counter-Strike global offensive.
-Epic car factory.
-Euro Truck Simulator.
-F1 2015.
-Pretend
-Scribble it.
-Stardew Valley.

Muhtemel olarak hepsini yükleyeceğim, zaten destekleyen oyun sayısı az.

Kullanacağım programları destekler mi?
-PyCharm edu.
-Notepad++
-Sublime text.
-Python
-Atom
-Spotify
-Zoom
-Oracle vm VirtualBox.
-VLC
-Acrobat reader.
-Epic Games.
-Uplay

Bunlar gibi birçok genel programı kullanacağım. Bu tarz genel programlarda sıkıntı çıkar mı, destekler mi?

Eğer bir yanlışım veya eksiğim varsa söyleyin ki ben daha ayrıntılı bilgi vereyim. Siz de daha ayrıntılı cevap verin.

Herkese iyi günler, hayırlı ramazanlar.

Çözüm
PyCharm edu destekliyor.
Notepad++ desteklemiyor.
Sublime text destekliyor.
Python tabii ki destekliyor.
Atom destekliyor.
Spotify destekliyor.
Zoom destekliyor .
Oracle vm VirtualBox destekliyor.
VLC destekliyor.
Acrobat reader desteklemiyor.
Epic Games desteklemiyor.
Uplay desteklemiyor.
PyCharm edu destekliyor.
Notepad++ desteklemiyor.
Sublime text destekliyor.
Python tabii ki destekliyor.
Atom destekliyor.
Spotify destekliyor.
Zoom destekliyor .
Oracle vm VirtualBox destekliyor.
VLC destekliyor.
Acrobat reader desteklemiyor.
Epic Games desteklemiyor.
Uplay desteklemiyor.

Çözüm
Oynayacağım oyunlar:
-Epic car factory.
-Euro Truck Simulator.
-F1 2015.
-Pretend
-Scribble it.
-Stardew Valley.
Hepsini oynarsın. Hepsi Wine gerektirmeden çalıştırılabiliyor.
-PyCharm edu.
-Notepad++
-Sublime text.
-Python
-Atom
-Spotify
-Zoom
-Oracle vm VirtualBox.
-VLC
-Acrobat reader.
-Epic Games.
-Uplay
-Bilmiyorum.
-Desteklemez.
-Destekler.
-Destekler.
-Destekler.
-Destekler.
-Destekler.
-Destekler.
-Destekler.
-Desteklemez.
-Lutris ile destekler. (Kendim denedim)
-Lutris ile destekler. (Denemedim)
Tabii Lutris kurabileceğinizi düşünüyorsanız. Kuramam diyorsanız son ikisi de desteklemez.

Oyun kısmında tek bildiğim CS:GO ve American Truck Simulator'un çalışması. Diğer üyeler bu konuda bilgi verebilir. Çalışmayan oyunları WINE, Lutris veya Proton ile açmayı deneyebilirsiniz.

PyCharm, VLC, VirtualBox, Zoom, Atom, Spotify, Steam, Sublime Text çalışıyor. Python olmadan zaten GNU/Linux çalışamaz. Notepad++'ın GNU/Linux desteği yok fakat WINE ile açabilirsiniz. Hiçbir Adobe ürününün GNU/Linux desteği yok. Acrobat Reader yerine alternatif bir PDF okuyucu GNU/Linux dağıtımlarında birlikte gelir. Epic Games'den pek emin değilim.

Öncelikle selam, ben said. Yaz tatiline doğru Linux'a geçmeyi düşünüyorum. Daha ilk Linux deneyimim olacak ve muhtemelen de bayağı bir süre Linux kullanacağım. Bilgisayarımın artık gerçekten son günlerine geldiğini düşünüyorum çünkü arada sırada küçük fakat etkisi büyük, bazen de gerçekten büyük donmalar oluyor. Örnek verecek olursam geçen hafta arkada Google ve Discord açıkken Steam kütüphaneme giriyordum. Girdim fakat Alt Tab'ya da Windows Tab yapmaya çalıştığımda bilgisayar bir anlık dondu. Bunun gibi birçok olay yaşadım. Galiba birkaç ay önce format atmıştım. Öncelikle sistemimden bahsedeyim. Abimlerin eski laptopu (2015'te alınmış).

GeForce GTX 860M - Intel Core i5 4210h - 8 GB 1666MHz RAM - 1 TB HDD.
Linux'da oynayacağım oyunlar ise zaten Steam'ın desteklediği oyunları oynamak. Lutris rehberi buldum, oradan kurup o şekilde oyunları oynayacagım.

Oynayacağım oyunlar:
-Epic car factory.
-Euro Truck Simulator.
-F1 2015.
-Pretend
-Scribble it.
-Stardew Valley.

Muhtemel olarak hepsini yükleyeceğim, zaten destekleyen oyun sayısı az.

-PyCharm edu.
-Notepad++
-Sublime text.
-Python
-Atom
-Spotify
-Zoom
-Oracle vm VirtualBox.
-VLC
-Acrobat reader.
-Epic Games.
-Uplay

Bunlar gibi birçok genel programı kullanacağım. Bu tarz genel programlarda sıkıntı çıkar mı, destekler mi?

Eğer bir yanlışım veya eksiğim varsa söyleyin ki ben daha ayrıntılı bilgi vereyim. Siz de daha ayrıntılı cevap verin.

Herkese iyi günler, hayırlı ramazanlar.
Steam oyunlarını destekler, ayrıca LoL vb. desteği olmayan oyunları ve uygulamarı da Lutris ile oynayabilirsiniz. Programlara geçelim;

PyCharm - destekler
Notepad++ - Snap üzerinden kullanabilirsiniz
Sublime Text - Destekler
Pyhton - Destekler
Atom - Destekler
Spotify - Destekler
Zoom - Destekler
VirtualBox - Destekler
VLC - Destekler
Acrobat Reader - Desteklemez
Epic Games - Lutris kütüphanesinde bulunuyor ama oyunlar oynanır mı ya da Unreal açılır mı bilgim yok.
Uplay - Bilgim yok

Oyun kısmında tek bildiğim CS:GO ve American Truck Simulator'un çalışması. Diğer üyeler bu konuda bilgi verebilir.

PyCharm, VLC, VirtualBox, Zoom, Atom, Spotify, Steam, Sublime Text çalışıyor. Python olmadan zaten GNU/Linux çalışamaz. Notepad++'ın GNU/Linux desteği yok fakat WINE ile açabilirsiniz. Hiçbir Adobe ürününün GNU/Linux desteği yok. Acrobat Reader yerine alternatif bir PDF okuyucu GNU/Linux dağıtımlarında birlikte gelir. Epic Games'den pek emin değilim.
Hepsi native hocam, çalışır. Euro Truck Simulator, Stardew Valley ve CS:GO'yu kendim zamanında denedim zaten.

Bence kötü her oyunu oynayamıyorsun, her programı kullanamıyorsun...
Sıkıntı çıkar mesela Steam de sistem gereksinimlerinde yazıyor hangi işletim sistemi desteklediği o oyunun.

Peki sende her oyun, her program var mı da kötü diyorsun? 10 bin oyuna sahipsin demek ki bunu diyorsun 🤣.

Geri
Yukarı