Lisans tezinde başka bir tezden önsöz ve giriş kısmından ilham alma

Mrtbb

Femtopat
Arkadaşlar ben bir lisans tezi hazırlıyorum. Önsözümü ve giriş kısmını danışman hocamın örnek olarak gösterdiği tezin giriş ve önsöz kısmından bakarak, bazı cümleleri kendi verilerim ve yorumlarımla bazılarını ise direkt aldım, yazdım. Bu durum tezimin onayına ya da kabulüne engel olur mu?

Güncelleme yapıyorum kopyala yapıştır kullanmadım.

Eğer gerçekten "ilham" aldıysanız sorun olacağını sanmıyorum, zaten hocanızın bunu gösterme sebebi ilham almanız. Ama direkt çok benzer ve neredeyse birebir bir alıntı söz konusuysa onaylanmayabilir.

Paraphrasing yaptıysanız sorun olmaz.
Hocam bende lisans tezi yazıyorum da bütün tezi paraphrasing yaparak yazabilir miyim? Elbette kendi özgün cümlelerimi de yazacağım ama ağırlıklı olarak Paraphrasing yapılır mı? Minimum 50 sayfalık birşey istedikleri için yapmak zorunda kalacağım gibi vakit sıkıntım var.

Sosyal bilimler için konuşayım, lisans düzeyinde özgün bir çalışma beklenmez. Kaldı ki lisansüstü düzey olan yüksek lisansta dâhi özgünlük beklenmiyor.

Lisansta sizden araştırma teknikleri kapsamında (gerekli atıfların yapılması, doğru kaynakça kullanımı, word kullanımı vs.) ilgili üniversitenin tez yazım kılavuzu çerçevesinde eli yüzü düzgün bir literatür taraması beklenir. Dolayısıyla bahsettiğiniz paraphrasing kaçınılmaz zaten.

Hocam bende lisans tezi yazıyorum da bütün tezi paraphrasing yaparak yazabilir miyim? Elbette kendi özgün cümlelerimi de yazacağım ama ağırlıklı olarak Paraphrasing yapılır mı? Minimum 50 sayfalık birşey istedikleri için yapmak zorunda kalacağım gibi vakit sıkıntım var.

Hocanıza bağlı, tez hocanız çok takmıyorsa kabul etmez.

Geri
Yukarı