Lisanslı Windows 10 nasıl alınır?

Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle bununla ilgili konu başlığı varsa kalabalık ettiğim için özür diliyorum.

Birkaç ay öncesinde aldığım laptop hali hazırda Windows 10 Home yüklü versiyonunun fiyat farkından dolayı bütçemi aştığından FreeDos versiyonunu edindim. Doğal olarak şu an crackli Windows 10 kullanıyorum. Riskleri olduğunun farkındayım ve crackli yazılım & oyun alışkanlığından zamanla kurtulmayı hedefliyorum. Ama şöyle bir durum söz konusu ki ülkemizde Windows lisansları cep yakıyor. Windows 10 Pro'nun şu an 1899 ₺ gibi bir etiketi var. Online olarak birçok yerde satılan serial key'lerin de hangileri güvenilir veya genel olarak güvenilir mi soru işareti. Multi Activation Key satışı çok yapılıyor. Nasıl bir çözüm önerirsiniz?

Retail Key kullanıcısıyım, bir sorun yaşamadım. Ancak aldığınız Retail Key'lerin 50-100 arası kişi tarafından kullanıldığını belirtmek isterim. Yine de Retail Key kullanımı bir sorun yaşatmamakta. Herhangi bir veri kaybı vs durumları Retail Key'de söz konusu olmaz. Her halükarda adı üstünde orijinal olduğu için orijinal ürün her zaman daha sağlıklıdır. Bazı websitelerinde Windows ürünleri 800-900 TL civarında satılıyor. Hatta geçtiğimiz gün İtopya mağazasından kasa topladığımda Windows 10 orijinal ürünü 850 TL olarak teklif ettiler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence 10 ₺, 20 ₺ gibi fiyatlarla satılan Windows 10 lisansları yasal değil. En mantıklısı etkinleştirilmemiş (crackli değil, lisansı aktifleştirilmemiş) Windows 10 kullanmak. Çünkü en azından Microsoft bu tarz kullanımlara izin veriyor ve güncelleştirmelerini de yayınlıyor.

Bence 10 ₺, 20 ₺ gibi fiyatlarla satılan Windows 10 lisansları yasal değil. En mantıklısı etkinleştirilmemiş (crackli değil, lisansı aktifleştirilmemiş) Windows 10 kullanmak. Çünkü en azından Microsoft bu tarz kullanımlara izin veriyor ve güncelleştirmelerini de yayınlıyor.

Aktifleştirilmemiş Windows'ların kullanım süresinden de haberdarsınızdır umarım? :)

Retail keylerin büyük kısmının multi activation key olduğuyla ilgili bir iddia vardı. Key'i kullanan kişi sayısı belirli bir sınıra gelince lisans düşüyor diye biliyorum. Genel olarak öyle bir sorun yaşanmadığına göre MAK olması gibi bir durum söz konusu olsa dahi satıcılar belirli bir kullanıcı sayısına kadar satıyor demektir. Satın almak için önerdiğiniz güvenilir bir satıcı var mı?

Retail Key zaten kutu Key'i ile aynıdır. Retail kullanıyorum mutluyum diyen arkadaşlar herhalde sorun yaşamazlar. Retail Key'ler 1 kişiye özeldir aktif olur ve o hesapta kalır. Aynı anda birkaç kişide kullanılması gibi bir durum yok (bkz: Retail License Limit)
KMS vb. yöntemlerle yapılan işlemde mak' Key'e benzer bir işlem.
Satılan Retail Key'lerin bir çoğu, ücretsiz yükseltme zamanında sanal makine vb. birçok yolla elde edilen Key'ler aslında.

Retail Key'lerin büyük kısmının multi activation Key olduğuyla ilgili bir iddia vardı. Key'i kullanan kişi sayısı belirli bir sınıra gelince lisans düşüyor diye biliyorum. Genel olarak öyle bir sorun yaşanmadığına göre mak olması gibi bir durum söz konusu olsa dahi satıcılar belirli bir kullanıcı sayısına kadar satıyor demektir. Satın almak için önerdiğiniz güvenilir bir satıcı var mı?

O konudaki kişilerden birisi benim. Bana da Retail diye mak vermişlerdi kazıklarsam hesabına. Mak olduğunu söyleyince Retail olanını yolladı. Kontrol etmenin yolu var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı